Իվան Վոլինկին. Ոչ ոք ԵՏՄ անդամակցությանը դեմ հանդես չի գալիս, բացի մեկից
Հայաստանի անդամակցումը ԵՏՄ-ին ճիշտ ստրատեգիական որոշում էր և դա ամենևին էլ չի նշանակում, թե այդպիսով փակվում են համագործակցության դռները այլ երկրների հետ: Այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարել է ՀՀ-ում ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպան Իվան Վոլինկինը:
Նրա խոսքով, Ռուսաստանն էլ ունի հարաբերություններ ԵՄ հետ, այնպես որ՝ շատ նորմալ է, որ պետությունն ունի և զարգացնում է բազմակողմանի հարաբերություններ. «Կարևորն այն է, որ դա չլինի ի վնաս»:
Անդրադառբալով նախօրեին կայացած ընդդիմության հանրահավաքին և իշխանափոխության գաղափարին և այն մտայնությանը, թե այս բոլոր գործընթացները կարող են հանգեցնել ՌԴ հետ հարաբերությունների վատթարացման, Իվան Վոլինկինը նկատել է, որ գրեթե բոլոր ընդդիմադիրները հակառակը` հանդես են գալիս ԵՏՄ-ում Հայաստանի կարգավիճակի օգտին. «Ոչ ոք այդ անդամակցությանը դեմ հանդես չի գալիս, բացի մեկից»:
Ինչ վերաբերում է Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ընդգծված պրոռուսական ելույթին, դեսպանը ասել է, որ չի ցանկանում այդ մասին խոսել՝ միևնույն ժամանակ նկատելով, թե ՀԱԿ առաջնորդի ելույթի զգալի մասը ևս նվիրված էր ԵՏՄ-ին:

Посол РФ: Членство Армении в ЕАЭС – правильное стратегическое решение
Членство Армении в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС) – правильное стратегическое решение, которое вовсе не означает, что тем самым закрываются двери для сотрудничества с другими странами, заявил сегодня журналистам посол России в Армении Иван Волынкин.
По его словам, Россия тоже развивает отношения со странами Евросоюза, так что совершенно нормально, когда у государства имеются многосторонние отношения. «Самое главное, чтобы это не было во вред», – подчеркнул дипломат.
Обратившись к состоявшемуся накануне, 24 октября, очередному митингу «тройки» непровластных политических сил Армении на площади Свободы в Ереване, идее смены власти и опасений, что данные процессы могут привести к ухудшению отношений с Россией, Иван Волынкин отметил, что практически все оппозиционные силы, наоборот, поддерживают членство Армении в ЕАЭС.
«Никто, кроме одной партии, не выступает против членства», - сказал он.
В ответ на вопрос, как он оценивает выступление лидера оппозиционной партии «Армянский национальный конгресс» (АНК), первого президента Левона Тер-Петросяна на вчерашнем митинге «тройки», посол отметил, что он не желает давать каких-либо оценок, однако обратил внимание на то, что основная часть выступления Л.Тер-Петросяна была посвящена членству Армении в ЕАЭС.