Դեսպան. Երևան-Սիմֆերոպոլ չվերթի համար ոչ մեկը թույլտվություն չի տվել
Ըստ Ուկրաինայի և Հայաստանի միջև ստորագրված համաձայնագրի` ցանկացած չվերթ, որն իրականացվում է Ուկրաինայի և Հայաստանի միջև, պետք է համաձայնեցված լինի երկու կողմից էլ: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ-ում Ուկրաինայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Իվան Կուխտան՝ անդրադառնալով այն խոսակցություններին, թե, հնարավոր է, շուտով Երևան-Սիմֆերոպոլ ուղիղ չվերթ գործի:
«Ուկրաինայում հայկական դեսպանատունը արձագանքել է դրան և կարող է հստակ ասել, որ նման թույլտվություն որևէ մեկը չի տվել»,- ասաց դեսպանը:
Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանը պարզապես գնել է Ղրիմը, և Ուկրաինայի իշխանություններն անելու են ամեն բան այն վերադարձնելու համար:
Անդրադառնալով օրերս երկրում անցկացված խորհրդարանական ընտրություններին՝ Իվան Կուխտան նկատեց, որ դրանք ինչ-որ տեղ նույնպես Մայդանի արդյունքն էին:
«Ընտրություններին մասնակցեց քաղաքացիների 52 տոկոսը: Առաջինը ընտրություններին արձագանքեցին Եվրախորհուրդն ու ԵԽԽՎ-ն: Միջազգային դիտորդները դրանք ուշադրության կենտրոնում էին պահում»,- ասաց դեսպանն՝ ընդգծելով հատկապես այն, որ Ռուսաստանը ևս հայտարարել է՝ ամենայն հավանականությամբ կընդունի Ուկրաինայի ընտրությունները:

Under the bilateral agreements between Armenia and Ukraine, all regular flights between the two states shall be reconciled at an official level, Ukraine’s Ambassador to Armenia Ivan Kukhta told reporters today when speaking about reports on the upcoming launch of directs flights between Simferopol and Yerevan.
“The Ukrainian embassy in Armenia reacted to that report and can say definitely that no one gave such permission,” the ambassador said.
In his words, the authorities of Ukraine will do their best so that Crimea could be part of Ukraine again.
Commenting on the October 26 parliamentary elections in Ukraine, Ivan Kukhta noted that to some extent, these elections are a result of Maidan.
“52% of the citizens voted in the elections, which were at the center of the attention of international observers, and the European Parliament and the PACE were the first to react to the elections,” Ivan Kukhta stated. He noted that according to a statement of Russian Foreign Minister Sergey Lavrov, Russia believes the parliamentary elections in Ukraine took place and Russia is ready to recognize the results.
As was reported, Armenia’s Main Department of Civil Aviation (MDCA) on October 25 refuted information about the operation of Yerevan-Simferopol flights. “MDCA did not receive – and therefore did not examine – a bid for operation of Yerevan-Simferopol direct flights,” the department’s spokesman Ruben Grdlezyan said.