Ա. Իշխանյան. Ըստ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ զեկույցի՝ գլխավոր խնդիրը բրգաձև իշխանությունն է
Հայաստանի հելսինկյան կոմիտեի նախագահ Ավետիք Իշխանյանն օբյեկտիվ է համարում ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակի (ԺՀՄԻԳ) կողմից ներկայացված գնահատման զեկույցը:
Ա. Իշխանյանի խոսքով՝ բոլոր նշված կետերը բավականին օբյեկտիվ են, ու չնայած որոշ կետերի հանդեպ նրբանկատ մոտեցում է ցուցաբերվել, ինչը նորմալ է, բայց հասկացվում է տողատակը, բացի այդ՝  որոշակի լուծումներ էլ են առաջարկված:
Ա. Իշխանյանը մատնանշեց այն կետերը, որոնք հանդիսանում են Հայաստանում հիմնական խնդիրները:
«Զեկույցում երևում է, որ Հայաստանի գլխավոր խնդիրը բրգաձև իշխանությունն է՝ դրանից բխող հետևանքներով: Հիմնական խնդիրներից է նաև այն, որ չնայած Հայաստանում հռչակված իշխանության տարանջատմանը, նման բան չկա իրականում, իսկ քաղաքացիական նախաձեռնությունների մասնակցությունը քննարկումներին ձևական բնույթ է կրում»,-ասաց նա:
Ա. Իշխանյանի կարծիքով՝ պետական մարմինները քաղաքացիական հասարակությունից բավականին կտրված են, իսկ համագործակցությունը ձևական բնույթ է կրում:

Head of the Helsinki Committee of Armenia Avetik Ishkhanyan called the assessment report of the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR) objective.
According to him, all the clauses are quite objective, although a soft approach was taken to some of them.
“It is evident from the report that the main problem in Armenia is its pyramid power, with all the ensuing consequences. Another problem is the absence of division of powers, while the participation of civil initiatives in debates is of a formal nature,” Ishkhanyan noted.
He added that state structures are quite detached from civil society, with cooperation being fictitious.