Գևորգ Կոստանյանը` Մարտի 1-ի գործի և Աղվան Հովսեփյանի հայտարարության մասին
«Աղվան Հովսեփյանն ինքը թող մեկնաբանի իր հայտարարությունը»,- այսօր կառավարությունում ասաց ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանը` անդրադառնալով ՀՀ քննչական կոմիտեի ղեկավար Աղվան Հովսեփյանի հայտարարությանը, թե Մարտի 1-ի բոլոր բացահայտումներն արված են:
«Քրեական դատավարության մեջ գոյություն ունեցող ամենակարևոր սկզբունքը գործի արդյունավետ քննությունն է: Դա ոչ միայն ՀՀ օրենսդրության, այլև միջազգային քրեական իրավունքի տեսանկյունից է այդպես»,- ասաց Գ.Կոստանյանը՝ հավելելով, որ արդյունավետ քննության երաշխիքները հետևյալն են՝ լրիվություն, բազմակողմանիություն և արդյունավետություն:
«Եթե այս երեք սկզբունքները ապահովում են, ապա քրեական վարույթը ենթակա է ավարտման»,- ասաց Գ. Կոստանյանը:

Генпрокурор Армении – о заявлении Агвана Овсепяна и деле «1 марта»
Генеральный прокурор Армении Геворк Костанян сегодня в ходе брифинга после заседания правительства Армении отказался прокомментировать заявление руководителя Следственного комитета РА Агвана Овсепяна о том, что все обстоятельства событий 1 марта уже раскрыты.
«Агван Овсепян пусть сам комментирует свое заявление», - сказал Геворк Костанян.
«Самый важный принцип, существующий в уголовном судопроизводстве, – это эффективное расследование дела. Это так не только в смысле законодательства РА, но и с точки зрения международного уголовного права», - заявил Г.Костанян.
Генпрокурор отметил, что гарантиями эффективности следствия являются – целостность, многосторонность и продуктивность.
«Уголовное производство подлежит завершению, если обеспечиваются эти три принципа», - сказал Г.Костанян.