Կառավարությունը փորձում է խոշոր վարկ վերցնել միջազգային ֆինանսական կառույցներից
«Հայկական Ժամանակի» տեղեկություններով, Հայաստանում խորացող տնտեսական ճգնաժամի հետևանքները մեղմելու համար ՀՀ կառավարությունը փորձում է խոշոր վարկ «կպցնել» միջազգային ֆինանսական կառույցներից և դրանով մի մեծ ծրագիր իրականացնել:
«Որոշ հաշվարկներով, այդ ծրագիրը պետք է արժենա 800 միլիոնից մինչև 1 մլրդ դոլար: Խոսքը, օրինակ, մի քանի մեծ օբյեկտների շինարարության մասին է, որը հնարավոր կլինի իրականացնել 1-1.5 տարվա ընթացքում և դրանում ներգրավված կլինեն հնարավորինս մեծ թվով մարդիկ: Սա, ըստ կառավարության, թույլ կտա մի կողմից ապահովել աշխատատեղեր, մյուս կողմից գործող արտադրական հզորությունները ապահովել պատվերներով: Ո՞վ պետք է ֆինանսավորի նման ծրագիր, ո՞ր ոլորտում կիրականացվի այն դեռևս անհայտ է։ Սակայն խորացող ճգնաժամին հակազդելու որևէ այլ լուծում կառավարությունը գոնե առայժմ չունի»,- հավելել է թերթը:

«Айкакан жаманак»: Правительство Армении пытается получить крупный кредит
По сведениям газеты «Айкакан жаманак», с целью смягчения углубляющегося экономического кризиса правительство Армении пытается получить крупный кредит у международных финансовых структур и посредством него реализовать крупную программу.
«По некоторым подсчетам, стоимость данной программы составит от $800 млн. до 1 млрд. Речь идет, к примеру, о строительстве нескольких крупных объектов, которое возможно будет осуществить в течение 1-1,5 лет. Это позволит обеспечить максимальное количество рабочих мест, с другой стороны обеспечить заказами действующие производственные мощности», - пишет издание.