Կառավարությունը փորձում է խոշոր վարկ վերցնել միջազգային ֆինանսական կառույցներից
«Հայկական Ժամանակի» տեղեկություններով, Հայաստանում խորացող տնտեսական ճգնաժամի հետևանքները մեղմելու համար ՀՀ կառավարությունը փորձում է խոշոր վարկ «կպցնել» միջազգային ֆինանսական կառույցներից և դրանով մի մեծ ծրագիր իրականացնել:
«Որոշ հաշվարկներով, այդ ծրագիրը պետք է արժենա 800 միլիոնից մինչև 1 մլրդ դոլար: Խոսքը, օրինակ, մի քանի մեծ օբյեկտների շինարարության մասին է, որը հնարավոր կլինի իրականացնել 1-1.5 տարվա ընթացքում և դրանում ներգրավված կլինեն հնարավորինս մեծ թվով մարդիկ: Սա, ըստ կառավարության, թույլ կտա մի կողմից ապահովել աշխատատեղեր, մյուս կողմից գործող արտադրական հզորությունները ապահովել պատվերներով: Ո՞վ պետք է ֆինանսավորի նման ծրագիր, ո՞ր ոլորտում կիրականացվի այն դեռևս անհայտ է։ Սակայն խորացող ճգնաժամին հակազդելու որևէ այլ լուծում կառավարությունը գոնե առայժմ չունի»,- հավելել է թերթը:

Haykakan Zhamanak’ daily says that with the purpose of mitigating the impact of the deepening economic crisis, the Armenian government is trying to get a large loan from international financial institutions so as to implement a large-scale program.
“According to some estimates, the program’s cost will range from $800 million to $1 billion. The matter concerns construction of several large facilities within 1 – 1.5 years. It will enable to create the maximum number of jobs and ensure orders for the capacities in service,” the paper writes.