ՊԲ. Հակառակորդն այս շաբաթ ձեռնարկել է 20-ից ավելի դիվերսիոն գործողություն, տվել մոտ 14 զոհ
Անցած շաբաթվա ընթացքում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է շուրջ 1800 անգամ` հայկական դիրքերի ուղղությամբ արձակելով  ավելի քան 20000 կրակոց: Այս մասին տեղեկանում ենք ԼՂՀ ՊԲ մամուլի ծառայությունից:
Նույն ժամանակահատվածում ադրբեջանական բանակի հատուկ նշանակության ստորաբաժանումները շփման գծի տարբեր հատվածներում ձեռնարկել են երկու տասնյակից ավելի հետախուզադիվերսիոն ներթափանցման փորձեր, որոնք  հանդիպելով հայ դիրքապահների կուռ պաշտպանությանը, կորուստներ կրելով հետ են շպրտվել իրենց ելման դիրքերը:
Հարկ է ընդգծել, որ չնայած ադրբեջանական կողմը այդ երկրի նախագահի 2014թ. սեպտեմբերի 24-ի «Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության զորքերի շփման գծում անվտանգության մի շարք կանոնների վերաբերյալ» հրամանագրից հետո լիովին կասեցրել է սեփական զինուժին վերաբերող ցանկացած բացասական, առավել ևս` շփման գծում ձախողումներին վերաբերող տեղեկատվության հրապարակումը, այնուամենայնիվ ՊԲ-ի տրամադրության տակ եղած միջոցների կիրառմամբ պարզվել է, որ նշված ժամանակահատվածում նախահարձակ հակառակորդը` ղարաբաղյան ուժերի կողմից ձեռնարկված կանխարգելիչ գործողությունների արդյունքում տվել է առնվազն 14 զոհ, 20-ից ավելի վիրավոր, շարքից հանվել է մեկ հրամանատարական և զինվորներ տեղափոխող «Սադկո» տիպի մեկ մարդատար ավտոմեքենա:
ՊԲ-ն շփման գծի ողջ երկայնքով ոչ միայն վստահորեն կատարում է իր առջև դրված մարտական խնդիրը, այլև ըստ անհրաժեշտության ձեռնարկում է օպերատիվ մարտավարական նշանակության պատժիչ գործողություններ և ճնշում հակառակորդի դրսևորած ակտիվությունը:

АО НКР: Противник предпринял за неделю свыше 20 попыток диверсии, понес потери 14 убитыми
На линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил за минувшую неделю зарегистрировано порядка 1800 случаев нарушения Азербайджаном режима перемирия. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны Нагорно-Карабахской Республики.
Согласно информации, за указанный период передовые подразделения азербайджанских сил произвели в направлении армянских позиций свыше 20000 выстрелов.
Кроме того, за указанный период на разных участках линии соприкосновения подразделения специального назначения азербайджанской армии предприняли свыше 20 попыток разведывательно-диверсионного проникновения. Последние, столкнувшись с плотной обороной армянских военнослужащих и понеся потери, были отброшены на исходные позиции.
«Следует подчеркнуть, что после распоряжения президента Азербайджана Ильхама Алиева от 24 сентября 2014 года „О некоторых мерах по обеспечению безопасности на линии соприкосновения Вооруженных сил Азербайджана и Армении” азербайджанская сторона полностью пресекла публикацию любой негативной информации, касающейся азербайджанских ВС, тем более информации о провалах азербайджанской армии на линии соприкосновения.
Тем не менее, с помощью имеющихся в распоряжении Армии обороны НКР средств установлено, что за указанный период противник в результате предпринятых карабахскими силами превентивных действий понес потери: по меньшей мере, 14 человек убитыми и более 20 ранеными. Из строя выведены один командирский автомобиль и один перевозящий военных автомобиль „Садко” противника.
Передовые подразделения Армии обороны НКР по всему периметру линии соприкосновения не только уверенно выполняют поставленную перед ними боевую задачу, но и при необходимости подавляют активность противника, предпринимая карательные действия оперативно-тактического характера», - говорится в сообщении Минобороны НКР.