Նախագահի աշխատակազմի ղեկավար. Հռչակագիրը կարևոր պատասխան է՝ պատմություն հորինողներին
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի համահայկական հռչակագիրը չափազանց կարևոր է, քանի որ սա առաջին փաստաթուղթն է, որը ընդունվել է ոչ թե Հայաստանի պետական մարմինների կամ սփյուռի ինչ-որ կառույցի, այլ՝ պետական հանձնաժողովի կողմից, որը ներառում է սփյուռքի բոլոր տարածքային կառույցները: Այս մասին այսօր  Ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում ասաց ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար, Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող Վիգեն Սարգսյանը:
Նրա խոսքով՝ սա պատասխան է հատկապես նրանց, ովքեր պատմություններ են հորինում, թե Հայաստանի հայերն ու սփյուռքահայերը տարբեր ձգտումներ և խնդիրներ ունեն:
«Սա այն միասնականության ցուցիչն է, որը մեր ժողովուրդը դրսևորում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նախաշեմին», - ասաց Վ. Սարգսյանը:
Անդրադառնալով հռչակագրի՝ հայ ժողովրդի իրավական պահանջների մասին 6-րդ կետին՝  աշխատակազմի ղեկավարն ասաց. «Մենք հստակ ժամանակացույց չենք դրել, թե երբ է պատրաստ լինելու վերջնական փաթեթը, քանի որ այդ փաթեթի մշակումը շատ լուրջ ներքին աշխատանքներ է ենթադրում: Երբ մենք խոսում ենք համալիր փաթեթի մասին, դա ենթադրում է  հիմնական մոտեցումներ իրավական պահանջների հանդեպ՝ Հայոց ցեղասպանության հետևանքները վերացնելու ուղղությամբ: Մենք կարծում ենք, որ տվյալ փուլում դա բավական է պատկերացնելու համար, թե որ ուղղությամբ է շարժվում պետական հանձնաժողովը՝ իրավական պահանջների տեսանկյունից»:
Իրավական պահանջները միջազգային դատական ատյաններում ներկայացնելու հնարավոր սցենարի վերաբերյալ Վ. Սարգսյանը ասաց. «Լինելով միջազգային իրավունքի մասնագետ՝ ես պետական հանձնաժողովի անունից խոսելու պատասխանատվություն չէի ստանձնի, սակայն տվյալ դեպքում պահանջները ներկայացնելու իրավական ուղիները չպետք է ընկալել միայն իրավական վեճերում»:

Виген Саркисян: Всеармянская декларация – это ответ тем, кто сочиняет историю
Всеармянская декларация к 100-й годовщине Геноцида армян чрезвычайно важна, поскольку это первый документ, принятый Государственной комиссией по координации мероприятий, посвященных 100-й годовщине Геноцида армян в Османской империи 1915г. Об этом заявил сегодня глава аппарата президента Армении, координатор мероприятий к 100-й годовщине Геноцида армян Виген Саркисян.
«Это первый документ, который принят не государственными органами Армении или какой-либо диаспоральной организацией, а Государственной комиссией, включающей все региональные структуры Диаспоры», - сказал он.
По его словам, это ответ тем, кто сочиняет истории о том, что проживающие в Армении и Диаспоре армяне преследуют разные цели и задачи.
«Это – тот дух единства, который проявляется нашим народом в преддверии 100-й годовщины Геноцида армян», - сказал он.
Обратившись к пункту 6 Всеармянской декларации – о правовых требованиях армянского народа – глава аппарата президента заявил: «Мы не установили четкого графика относительно того, когда будет готов окончательный пакет, поскольку разработка этого пакета предполагает очень серьезную работу. Когда мы говорим о целостном пакете, это значит – основные подходы к правовым требованиям в направлении устранения последствий Геноцида армян. Мы считаем, что на данном этапе этого достаточно, чтобы представить, в каком направлении движется Государственная комиссия с точки зрения правовых требований».
Касаясь возможного сценария представления правовых требований в международных инстанциях, Виген Саркисян заявил: «Я как специалист международного права, не взял бы на себя ответственность говорить от имени Государственной комиссии, однако в данном случае правовые пути предъявления требований не следует воспринимать только в контексте правовых споров».