Hurriyet. Սարգսյանը 2-րդ անգամ  է մերժում Էրդողանին
Իշխանամետ լրատվամիջոցի համարում ունեցող թուրքական «Հյուրրիյեթ» թերթի ինտերնետային կայքն անդրադարձել է Հայոց ցեղասպանության 100 ամյակին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի նիստի ժամանակ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ունեցած ելույթին, որի ժամանակ նա մեկնաբանել էր Թուրքիայի նախագահի հրավերն ու տրված պատասխանը:
Ինչպես հայտնում է Ermenihaber.am լրատվականը, ՀՀ նախագահի ելույթը «Hurriyet»-ը բնութագրել է որպես երկրորդ մերժողական պատասխան` ուղղված Էրդողանի հրավերին: Իսկ վերնագրում տեղ է հատկացվել Սերժ Սարգսյանի հնչեցրած որակմանը, այն է. Էրդողանի հրավերի ցինիկ և անհեռատես քայլ լինելը:
Լրատվամիջոցը որոշակի կրճատումներով ուղիղ մեջբերում է արել ՀՀ նախագահի ելույթից ներքոնշյալ հատվածից:
«Ես խնդրում եմ և՛ պետական հանձնաժողովի անդամներին, և՛ տարածաշրջանային հանձնախմբերին` Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական ներկայացուցչությունների հետ միասին ձեռնամուխ լինել այդ օրերին կայանալիք միջոցառումներին, ինչպես նաև մարտի վերջին անցկացվող միջազգային մեդիաֆորումին հնարավորինս լայն մասնակցություն ապահովելու ուղղությամբ: Դա հատկապես կարևոր է՝ հաշվի առնելով Թուրքիայում կայացված անհեռատես և ցինիկ որոշումը` խմբագրել սեփական պատմությունը` Գալիպոլիի ճակատամարտի տարեդարձը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի օրը նշելու միջոցով: Երբ ստացա այդ անպարկեշտ հրավերը, անհրաժեշտ համարեցի անմիջապես և հանրայնորեն պատասխանել Ռեջեփ Էրդողանին»:
Hurriyet-ը, վկայակոչելով ՀՀ նախագահի ելույթը, նաև նշում է, որ Թուրքիայի կատարած նմանօրինակ անպարկեշտ քայլերն ի ցույց են դնում ոչ միայն նրա քաղաքական թուլությունը, այլ նաև իրավական պատասխանտվությունից խուսափելու ձգտումը:

Газета Hurriyet: Саргсян во второй раз отказал Эрдогану
Турецкая газета Hurriyet охарактеризовала выступление президента Армении Сержа Саргсяна на 5-ом заседании Государственной комиссии по координации мероприятий, посвященных 100-летней годовщине Геноцида армян, как второй отрицательный ответ на приглашение президента Турции Реджепа Тайип Эрдогана.
Как сообщает Ermenihaber.am, в заголовке статьи отражена характеристика, данная президентом Армении на приглашение Эрдогана посетить Турцию 24 апреля.
Издание приводит цитату из выступления президента Армении, где, в частности, говорится:
«Я прошу и членов Государственной комиссии, и региональные комиссии вместе с дипломатическими представительствами Республики Армения обеспечить намеченные на эти дни мероприятия, а также по возможности широкое участие в проводимом в конце марта международном медиафоруме. Это особенно важно, учитывая принятое в Турции недальновидное и циничное решение редактировать собственную историю, отметив годовщину Галлиполийского сражения в день 100-летней годовщины Геноцида армян. Говорят, что в политике все средства хороши, но думаю, что в этом вопросе официальная Анкара сама себе сослужила дурную службу. Когда я получил это неприличное приглашение, счел необходимым немедленно и публично ответить Реджепу Эрдогану».
Газета Hurriyet также отмечает, что подобные неприличные шаги Турции свидетельствуют не только о политической слабости, но и стремление избежать правовой ответственности.