Վազգեն Սաֆարյան. Ստվեր առաջանում է ոչ թե փոքր ու միջին, այլ` խոշոր բիզնեսում
«ՓՄՁ-ների շրջանառության հարկը փոքր բաժին է կազմում պետբյուջեի ընդհանուր հարկային մուտքերում` 2-2,5 տոկոս, և այսօր խոսել այն մասին, որ այդ 2-2,5 տոկոսը կարող է էական նշանակություն ունենալ մեր բյուջետային մուտքերում, կարծում եմ, իրատեսական չէ», -Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ, խոսելով «Շրջանառության հարկի մասին» օրենքի փոփոխություններից, ասաց Հայաստանի հայրենական ապրանք արտադրողների միության նախագահ Վազգեն Սաֆարյանը:
Ըստ Սաֆարյանի՝ փոքր և միջին բիզնեսը պետք է պետության կողմից աջակցություն ստանա:
Բանախոսը համոզված է, որ ստվեր առաջանում է ոչ թե փոքր ու միջին բիզնեսի տնտեսվարողների, այլ` խոշոր բիզնեսի, մասնավորապես ներմուծողների մոտ, իսկ ստվեր գտնելու լավագույն եղանակն, ըստ Սաֆարյանի, մաքսային ճիշտ քաղաքականությունն է:
Հայաստանի հայրենական ապրանք արտադրողների միության նախագահն առաջարկում է ընտրության հնարավորություն թողնել, որպեսզի առևտրականներն ազատ ընտրություն կատարեն: Բացի այդ, ՓՄՁ ոլորտի բազմաթիվ տնտեսվարողներ առանց կանխիկ գումար են ապրանքներ ձեռք բերում և միայն իրացնելուց հետո վճառում, իսկ նոր օրենքի պայմաններում դժվարություններ կարող են առաջանալ:
«Լրացուցիչ հաշվապահությունն ու փաստաթղթաշրջանառությունը բնկանաբար առաջացնելու է ՓՄՁ տնտեսվարողների դժգոհությունը:
Բացի այդ, նրանցից շատերը չունեն բավարար կրթություն, փորձառություն, որ կարողանան հարկային տեսուչներին ապացուցեն իրենց շրջանառությունը, դրա համար այս նոր օրենքը լուրջ մտահոգությունների տեղիք է տալիս»,- ասաց Վ. Սաֆարյանը:
Կառավարությունն այսօր, նրա խոսքով, չի կարողանում մասսայական աշխատատեղեր ստեղծել, ուրեմն չպետք է խանգարել այն մարդկանց, ովքեր իրենց աշխատանքն ունեն:
«Պետք է զարկ տրվի Հայաստանի արդյունաբերական քաղաքականության զարգացմանը: Եթե այսօր ունենայինք այն արդյունաբերությունը, որ ունեցել ենք խորհրդային տարիներին, ապա այսօր Կառավարությունը չէր ընկնի փոքր և միջին բիզնեսի հետևից», - ամփոփեց խոսքը բանախոսը:

В.Сафарян: Доля теневого сектора в экономике формируется за счет деятельности крупного бизнеса
Налог с оборота субъектов малого и среднего бизнеса составляет лишь 2 – 2,5% налоговых поступлений в государственный бюджет. Об этом заявил сегодня в ходе встречи с журналистами председатель Союза отечественных товаропроизводителей Армении Вазген Сафарян.
Как отметил В.Сафаряна, говорить сегодня о том, что этот процент может иметь существенное значение для бюджета – нереалистично. По мнению Вазгена Сафаряна, государство должно поддерживать малый и средний бизнес.
Он выразил уверенность, что доля теневого сектора в экономике формируется не за счет деятельности субъектов малого и среднего бизнеса, а крупных хозяйственников, в частности – импортеров. По мнению В.Сафаряна, лучший способ борьбы с этим явлением – правильная таможенная политика.
Председатель Союза отечественных товаропроизводителей предлагает дать занятым в сфере торговли малым и средним предпринимателям возможность свободного выбора. Кроме того, по его словам, многочисленные представители малого и среднего бизнеса приобретают товар в рассрочку, без предоплаты, и платят только после его реализации, что в условиях нового закона приведет к сложностям.
«Дополнительный бухгалтерский учет и документооборот, естественно, создадут сложности для представителей малого и среднего бизнеса. Многие из них не имеют достаточного образования, опыта, чтобы суметь доказать налоговым инспекторам объем своего оборота, посему новый закон вызывает серьезную обеспокоенность», - сказал он.
В.Сафарян подчеркнул, что правительство не может сегодня создавать рабочие места, поэтому хотя бы не должно мешать тем людям, у которых есть работа.
«В Армении необходимо активизировать промышленную политику. Если бы нам удалось сохранить советскую промышленность, то сегодня правительство не гналось бы за налогами с малого и среднего бизнеса», - заявил Вазген Сафарян.