Վազգեն Սաֆարյան. Ստվեր առաջանում է ոչ թե փոքր ու միջին, այլ` խոշոր բիզնեսում
«ՓՄՁ-ների շրջանառության հարկը փոքր բաժին է կազմում պետբյուջեի ընդհանուր հարկային մուտքերում` 2-2,5 տոկոս, և այսօր խոսել այն մասին, որ այդ 2-2,5 տոկոսը կարող է էական նշանակություն ունենալ մեր բյուջետային մուտքերում, կարծում եմ, իրատեսական չէ», -Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ, խոսելով «Շրջանառության հարկի մասին» օրենքի փոփոխություններից, ասաց Հայաստանի հայրենական ապրանք արտադրողների միության նախագահ Վազգեն Սաֆարյանը:
Ըստ Սաֆարյանի՝ փոքր և միջին բիզնեսը պետք է պետության կողմից աջակցություն ստանա:
Բանախոսը համոզված է, որ ստվեր առաջանում է ոչ թե փոքր ու միջին բիզնեսի տնտեսվարողների, այլ` խոշոր բիզնեսի, մասնավորապես ներմուծողների մոտ, իսկ ստվեր գտնելու լավագույն եղանակն, ըստ Սաֆարյանի, մաքսային ճիշտ քաղաքականությունն է:
Հայաստանի հայրենական ապրանք արտադրողների միության նախագահն առաջարկում է ընտրության հնարավորություն թողնել, որպեսզի առևտրականներն ազատ ընտրություն կատարեն: Բացի այդ, ՓՄՁ ոլորտի բազմաթիվ տնտեսվարողներ առանց կանխիկ գումար են ապրանքներ ձեռք բերում և միայն իրացնելուց հետո վճառում, իսկ նոր օրենքի պայմաններում դժվարություններ կարող են առաջանալ:
«Լրացուցիչ հաշվապահությունն ու փաստաթղթաշրջանառությունը բնկանաբար առաջացնելու է ՓՄՁ տնտեսվարողների դժգոհությունը:
Բացի այդ, նրանցից շատերը չունեն բավարար կրթություն, փորձառություն, որ կարողանան հարկային տեսուչներին ապացուցեն իրենց շրջանառությունը, դրա համար այս նոր օրենքը լուրջ մտահոգությունների տեղիք է տալիս»,- ասաց Վ. Սաֆարյանը:
Կառավարությունն այսօր, նրա խոսքով, չի կարողանում մասսայական աշխատատեղեր ստեղծել, ուրեմն չպետք է խանգարել այն մարդկանց, ովքեր իրենց աշխատանքն ունեն:
«Պետք է զարկ տրվի Հայաստանի արդյունաբերական քաղաքականության զարգացմանը: Եթե այսօր ունենայինք այն արդյունաբերությունը, որ ունեցել ենք խորհրդային տարիներին, ապա այսօր Կառավարությունը չէր ընկնի փոքր և միջին բիզնեսի հետևից», - ամփոփեց խոսքը բանախոսը:

V. Safaryan: Shadow economy is formed by big business
Turnover tax of small and medium businesses makes only 2-2.5% of state budget revenues, Chairman of the Union of Armenian Domestic Commodity Producers Vazgen Safaryan told reporters today. In his words, it is unrealistic to say that this percentage is of significance to the budget. Safaryan noted that the state should support small and medium businesses.
According to him, the shadow economy is formed not by SMEs, but by big businessmen, in particular by importers, and the best way to fight this phenomenon is to implement a correct customs policy.
The union chairman proposed providing an opportunity of free choice to small and medium traders. Besides, many small and medium businessmen buy goods on an installment plan, without prepayment, and pay only after their sale, which will create difficulties in case of the new law, he said.
“Additional accounting and document circulation will create difficulties for small and medium businessmen. Many of them lack enough education and experience so prove the volume of their turnover to tax inspectors so the new law raises serious concern,” he said.
V. Safaryan stressed that the government is currently unable to create jobs so it should not create obstacles for those people who have a job.
“It is necessary to promote the industrial policy in Armenia. If we managed to retain the Soviet-era industry, the government wouldn’t now strive after taxes of small and medium businesses,” Safaryan said.