Սերժ Սարգսյանն Ազգային ժողովից հետ է կանչում Հայաստան-Թուրքիա արձանագրությունները
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նամակով դիմել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանին՝ տեղեկացնելով Հայաստան-Թուրքիա արձանագրությունները ՀՀ ԱԺ-ից հետ կանչելու վերաբերյալ իր որոշման մասին: Այս մասին հայտնում են երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակից:
Հանրապետության Նախագահի նամակում, մասնավորապես, ասված է.
«Հարգելի պարոն Սահակյան,
Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների՝ առանց նախապայմանների կարգավորման գործընթացը սկսելիս մենք լիովին պատկերացրել ենք հետագա զարգացումների բոլոր հնարավոր տարբերակները: Մենք պատրաստ էինք ինչպես արձանագրությունների վավերացման միջոցով հարաբերությունների համապարփակ կարգավորմանը, այնպես էլ դրանց ձախողվելու տարբերակներին, քանզի թաքցնելու ոչինչ չունեինք, և միջազգային հանրության համար պարզ էր դառնալու, թե իրականում որ կողմի մեղքով այդպես էլ չբացվեց Եվրոպայի վերջին փակ սահմանը և բաց թողնվեց հնարավորությունը:
Արդեն մոտ վեց տարի է անցել Հայաստան-Թուրքիա արձանագրությունների ստորագրումից: Այս ամբողջ ընթացքում Հայաստանը մշտապես հետևողական դիրքորոշում է ցուցաբերել արձանագրությունները կյանքի կոչելու հարցում:
Սակայն պետք է փաստել Թուրքիայի իշխանությունների քաղաքական կամքի բացակայությունը, արձանագրությունների տառի ու ոգու աղավաղումները և նախապայմանների շարունակաբար արծարծումը: Դրան զուգահեռ, Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի նախաշեմին, նոր թափ է ստանում ժխտողականության և պատմության խմբագրման քաղաքականությունը:
Ժամանակի անսպառ չլինելու մասին խոսել եմ բազմիցս, այդ թվում՝ 2014 թվականի սեպտեմբերին, ՄԱԿ-ի գլխավոր վեհաժողովի ամբիոնից: Ցավում եմ, որ Հայաստանի այդ հորդորը լսելի չեղավ Թուրքիայի ղեկավարության համար:
Ուստի, ես որոշում եմ կայացրել 2009 թվականի հոկտեմբերի 10-ին Ցյուրիխում ստորագրված «Հայաստանի Հանրապետության և Թուրքիայի Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու մասին» և «Հայաստանի Հանրապետության և Թուրքիայի Հանրապետության միջև հարաբերությունների զարգացման մասին» արձանագրությունները Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովից հետ կանչելու վերաբերյալ»:

Armenian President Serzh Sargsyan has sent a letter on Monday to the Speaker of the National Assembly Galust Sahakyan, informing about his decision to recall the Armenian-Turkish Protocols from the National Assembly. The letter reads, in part:
“Respected Mr. Sahakyan,
When launching the process of normalization of the Armenian-Turkish relations without preconditions, we were fully aware of all possible scenarios of future developments. We were ready for both comprehensive normalization of relations through ratification of the protocols and their failure. We had nothing to conceal, as it would become clear to the world which party was guilty of missing the chance to open the last closed border in Europe.
Almost six years have passed from the signing of the Armenian-Turkish protocols. Throughout this period Armenia has consistently backed the realization of the protocols.
However, we cannot but stress the lack of political will on the part of Turkey, the distortion of the letter and spirit of the protocols and the continuous attempts to pose preconditions. Parallel to that, on the threshold of the 100th anniversary of the Armenian Genocide, the policy of denial and revision of history gains new momentum.
I have said on many occasions that time is not inexhaustible. I last did it from the podium of the UN General Assembly in September 2014. It’s a pity that this call failed to reach the Turkish leadership.
Therefore, I have decided to recall the protocols on the “Establishment of Diplomatic Relations between the Republic of Armenia and the Republic of Turkey” and “Development of Relations between the Republic of Armenia and the Republic of Turkey” from the National Assembly".
The protocols on the “Establishment of Diplomatic Relations between the Republic of Armenia and the Republic of Turkey” and “Development of Relations between the Republic of Armenia and the Republic of Turkey” were signed by Foreign Ministers of Armenia and Turkey in Zurich in October 2009. The protocols were later not ratified by the parliaments of the two countries.
In April 2010 the Armenian president signed a decree on suspension of the ratification of the Armenian-Turkish protocols.