Սերժ Սարգսյանն Ազգային ժողովից հետ է կանչում Հայաստան-Թուրքիա արձանագրությունները
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նամակով դիմել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանին՝ տեղեկացնելով Հայաստան-Թուրքիա արձանագրությունները ՀՀ ԱԺ-ից հետ կանչելու վերաբերյալ իր որոշման մասին: Այս մասին հայտնում են երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակից:
Հանրապետության Նախագահի նամակում, մասնավորապես, ասված է.
«Հարգելի պարոն Սահակյան,
Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների՝ առանց նախապայմանների կարգավորման գործընթացը սկսելիս մենք լիովին պատկերացրել ենք հետագա զարգացումների բոլոր հնարավոր տարբերակները: Մենք պատրաստ էինք ինչպես արձանագրությունների վավերացման միջոցով հարաբերությունների համապարփակ կարգավորմանը, այնպես էլ դրանց ձախողվելու տարբերակներին, քանզի թաքցնելու ոչինչ չունեինք, և միջազգային հանրության համար պարզ էր դառնալու, թե իրականում որ կողմի մեղքով այդպես էլ չբացվեց Եվրոպայի վերջին փակ սահմանը և բաց թողնվեց հնարավորությունը:
Արդեն մոտ վեց տարի է անցել Հայաստան-Թուրքիա արձանագրությունների ստորագրումից: Այս ամբողջ ընթացքում Հայաստանը մշտապես հետևողական դիրքորոշում է ցուցաբերել արձանագրությունները կյանքի կոչելու հարցում:
Սակայն պետք է փաստել Թուրքիայի իշխանությունների քաղաքական կամքի բացակայությունը, արձանագրությունների տառի ու ոգու աղավաղումները և նախապայմանների շարունակաբար արծարծումը: Դրան զուգահեռ, Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի նախաշեմին, նոր թափ է ստանում ժխտողականության և պատմության խմբագրման քաղաքականությունը:
Ժամանակի անսպառ չլինելու մասին խոսել եմ բազմիցս, այդ թվում՝ 2014 թվականի սեպտեմբերին, ՄԱԿ-ի գլխավոր վեհաժողովի ամբիոնից: Ցավում եմ, որ Հայաստանի այդ հորդորը լսելի չեղավ Թուրքիայի ղեկավարության համար:
Ուստի, ես որոշում եմ կայացրել 2009 թվականի հոկտեմբերի 10-ին Ցյուրիխում ստորագրված «Հայաստանի Հանրապետության և Թուրքիայի Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու մասին» և «Հայաստանի Հանրապետության և Թուրքիայի Հանրապետության միջև հարաբերությունների զարգացման մասին» արձանագրությունները Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովից հետ կանչելու վերաբերյալ»:

Армения отзывает армяно-турецкие протоколы из парламента
Президент Армении Серж Саргсян обратился в понедельник с письмом к спикеру парламента Галусту Саакяну, проинформировав его о решении отозвать из законодательного органа армяно-турецкие протоколы о нормализации отношении и установлении дипотношений. Об этом сообщает пресс-служба президента Армении.
«Начиная процесс нормализации отношений между Арменией и Турцией без предварительных условий, мы всецело представляли все возможные варианты дальнейших развитий. Мы были готовы как к всеобъемлющему урегулированию отношений посредством протоколов, так и к вариантам их провала, поскольку нам нечего было скрывать, и для международного сообщества стало бы понятно, на самом деле по вине какой из сторон так и не открылась последняя закрытая граница Европы, и была упущена возможность», - говорится в письме президента Армении.
«Прошло уже шесть лет с момента подписания протоколов. Все это время Армения постоянно проявляла последовательную позицию в направлении реализации протоколов. Однако необходимо зафиксировать отсутствие политической воли властей Турции, искажение духа и буквы протоколов и продолжение политики предварительных условий. Параллельно этому, в преддверии 100-летия Геноцида армян новый импульс получила политика отрицания и редактирования истории», - отметил президент Армении.
«Я неоднократно говорил о том, что время не безгранично, в том числе и в сентябре 2014 года с трибуны Генассамблеи ООН. Сожалею, что этот призыв Армении не был услышан руководством Турции.  Посему, принимаю решение об отзыве из Национального Собрания Республики Армения подписанных 10 октября 2009 года в Цюрихе протоколов «Об установлении дипломатических отношений между Арменией и Турцией» и «О развитии отношений между Турцией и Арменией», - говорится в письме.
В октябре 2009 года главы МИД Армении и Турции подписали в Цюрихе "Протокол об установлении дипотношений" и "Протокол о развитии двусторонних отношений", которые впоследствии не были ратифицированы парламентами двух стран.
В апреле 2010 года президент Армении подписал указ о приостановлении процесса ратификации армяно-турецких протоколов.
В сентябре 2014 года президент Армении заявил, что Ереван рассматривает возможность отзыва из большой повестки парламента армяно-турецких протоколов.