Անդրեյ Պյատախին. Beeline-ը պետք է դառնա ամենահաճախորդամետ օպերատորը շուկայում
«Beeline»-ում այսօր հայտարարված է «Հաճախորդների օր», իսկ հաճախորդների սպասարկման որակի բարելավման հետ կապված ռազմավարություն ընկերությունը որդեգրել է դեռևս 2013թ.-ի աշնանն ու արդեն իրականացրել մի շարք ծրագրեր:
Ամենամեծ ու հաջողված ծրագիրը, որն ապահովում է անընդմեջ կապ բաժանորդների հետ նրանց շրջանում հարցումների անցկացումն է, որն իրականացվում է SMS հաղորդագրությունների միջոցով: Ցանկացած բաժանորդ, ով կատարում է գործարք Beeline վաճառքի և սպասարկման գրասենյակներում կամ զանգահարում Հաճախորդների սպասարկման կենտրոն, ստանում է SMS հաղորդագրություն, որտեղ բաժանորդը 0-ից 10 բալանոց սանդղակով գնահատում է ընկերության աշխատանքը: Այս ծառայությունը կոչվում է ՆՊՍ՝ նվիրվածություն, պատասխանատվություն, սեր:
«Այսօր համաշխարհային առաջատար ու մեծագույն հաջողություն ունեցող կազմակերպությունները հստակ գիտակցում են, որ միայն հաճախորդների սպասարկման որակի բարելավման միջոցով կարելի է հասնել իսկական ու մնայուն հաջողության: Նույն տեխնոլոգիական հաջողությունները հեշտությամբ կրկնօրինակվում են մրցակիցների կողմից և դա կարճաժամկետ նվաճում է, իսկ հաճախորդի սերը՝ ավելի մնայուն ու կայուն արժեք է»,- լրագրողների հետ զրույցում ծառայության մանրամասները ներկայացնելուց հետո ասաց Beeline-Հայաստան ընկերության հաճախորդենրի սպասարկման որակի բարելավման նախագծի ղեկավար Շուշանիկ Ղալթախչյանը:
Նա բացատրեց նաև, թե ինչպես է գործում SMS-գնահատման համակարգը.
«0-ից 6 բալ գնահատականը մեզ մոտ համարվում է բացասական, այսինքն նման գնահատական դնող բաժանորդները դժգոհ են մեր ծառայություններից: 7 և 8 գնահատականները համարվում են պասիվ, այսինքն՝ դրանք հիմանակնում անտարբեր բաժանորդներն են, իսկ ահա 9 և 10 գնահատականները համարվում են միանշանակ գովաբանողներ: Մեր օպերատորները պարտադիր զանգահարում են դժգոհ մնացած բաժանորդներին, ճշտում են դժգոհության պատճառն ու հետագայում աշխատանքներ են տարվում դրա վերացման ուղղությամբ»,- ասաց Շուշանիկ Ղալթախչյանը՝ բացատրելով, որ գնահատման սանդղակը բավականին խիստ է, քանի որ իրականում միայն շատ գոհ բաժանորդները կդնեն 9 և 10 գնահատական և այդպիսով պատկերն ավելի իրական կլինի:
«Հետագայում արդյունքը գնահատվում է տոկոսային հարաբերակցությամբ: Պասիվ բաժանորդների գնահատականները մենք միանգամից հանում ենք և գործակիցը ստանալու համար դրական գնահատականներից հանում ենք բացասական գնահատականների թիվը»,- ասաց նախագծի ղեկավարը՝ ընդգծելով, որ վերջին ամիսների ցուցանիշներով ընկերության այս գործակիցը կայուն աճում է:
«Ավելի քան 2500 աշխատակից յուրաքանչյուր օր ու յուրաքանչյուր ժամ աշխատում է Beeline բաժանորդների համար՝ նպատակ ունենալով մեր կողմից մատուցվող ծառայությունները դարձնել հնարավորինս պարց, հարմար և ցուցաբերել անհատական մոտեցում յուրաքանչյուր բաժանորդին: Այսօր դեռևս կան հարցրե, որոնք ունեն բարելավման կարիք, սակայն մենք շարունակաբար աշխատում ենք այդ ուղղությամբ և կշարունակենք աշխատել այնքան ժամանակ մինչև կդառնանք ամենահաճախորդամետ օպերատորը շուկայում»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հայաստանում Beeline-ի գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը:
Նշենք, որ վերջին 6 ամիսների ընթացքում կատարված հարցումների արդյունքում իրականացվել է ավելի քան 7300 հեռախոսազանգ, որոնց խնդիրներին տրվել են լուծումներ:

Компания Beeline улучшает качество клиентского обслуживания
Сегодня в Beeline объявлен день клиента. Согласно релизу, руководство компании работает в офисах продаж и обслуживания и общается непосредственно с абонентами.
Мероприятие проходит в рамках проекта по улучшению качества клиентского обслуживания и нацелено на получение обратной связи и пожеланий от абонентов, а также на то, чтобы сделать услуг Beeline максимально проще и удобнее.
Компания, еще осенью 2013 года, утвердила стратегию, направленную на повышение качества обслуживания клиентов, и уже реализовала некоторые проекты. Самым большим и успешным из них стал проект, который обеспечивает непрерывную связь с абонентами и на данный момент реализуется с помощью SMS-опроса. Каждый клиент, после посещения офиса продаж и обслуживания или звонка в центр обслуживания клиентов Beeline, получает SMS-сообщение и далее, следуя инструкциям, с помощью шкалы от 0 до 10 оценивает качество полученных услуг и доброжелательность обслуживающего персонала. Потом эта информация систематизируется и используется для обратной связи, решения индивидуальных проблем абонентов и для общего улучшения клиентского обслуживания в компании.
«Более 2500 сотрудников компании каждый день и каждый час работают для клиентов Beeline. Мы стараемся максимально упростить услуги, сделать их удобными и продемонстрировать индивидуальный подход к каждому абоненту. Сегодня еще есть вопросы, которые нуждаются в улучшении, однако мы постоянно работаем над этим и будем продолжать работать до тех пор, пока не станем самым клиенториентированным оператором рынка», - отметил генеральный директор Beeline в Армении Андрей Пятахин.
Отмечается, что в результате опросов, проведенных за последние 6 месяцев, было осуществлено более 7300 обратных телефонных звонков абонентам. Их запросы и проблемы были решены, в компании улучшены более десятка процедур, отменены сроки действия платежей и сроки действия SIM-карт. В офисах Beeline улучшился контроль качества обслуживания, уменьшилось количество очередей, а в службе по обслуживанию клиентов значительно уменьшилось время ожидания ответа на телефонные звонки. Также в компании была внедрена прозрачная и четкая политика ценообразования.