Սեյրան Օհանյան. Հայաստանը հույս ունի, որ ՌԴ-ն կսահմանափակի Ադրբեջանի «զինվելու կախվածությունը»
Regnum լրատվական գործակալությունը զրուցել է ՀՀ Պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի հետ: Ներկայացնում ենք հատված այդ հարցազրույցից:
-Պարոն Օհանյան, ըստ Ձեզ, ի՞նչ հեռանկարներ ունի Հայաստանի ԵՏՄ-ում և արդյոք մեր անդամակցությունն այդ կառույցին կազդի՞ ՌԴ և ՀՀ միջև ռազմատեխնիկական համագործակցության վրա:
-Ինձ, ի պաշտոնե, առաջին հերթին հետաքրքրում է, թե ինչպես ԵՏՄ անդամակցությունը կազդի Հայաստանի Հանրապետության վրա պաշտպանական և անվտանգության ապահովման տեսանկյունից: Գաղտնիք չէ՝ տնտեսությունը կամայական երկրի հզորության հիմնաքարերից մեկն է: Մի կողմից ԵՏՄ անդամակցությունը կարող է էլ ավելի հզորացնել հայ-ռուսական ռազմատեխնիկական համագործակցությունը, որն առանց այդ էլ կայուն գործում է միջպետական ու միջկառավարական մի շարք պայմանագրերի հիման վրա: Մյուս կողմից՝ այն կարող է մեծ ներդրում ունենալ  երկու երկրների միջև ռազմատնտեսական և ռազմարդյունաբերական համագործակցության տեսանկյունից: Մաքսային գործընթացների երկկողմ պարզեցումը թույլ կտա Հայաստանի ռազմաարդյունաբերական համալիրներին ոչ միայն ներկրել անհրաժեշտ հումքը, այլև՝ տեղական արտադրանքն արտագանել Եվրասիական շուկա:
-ՌԴ-ն Ադրբեջանին միլիարդավոր դոլարների ռազմական տեխնիկա է վաճառում: Ինչպե՞ս եք Դուք գնահատում այս իրավիճակն ու արվու՞մ են ինչ-որ քայլեր սրա դեմ:
-Այս հարցը շատ նուրբ է մեզ համար: Մի կողմից մենք հասկանում ենք, որ յուրաքանչյուր սուվերեն պետություն իրավունք ունի զբաղվել զենքի վաճառքով, բայց կարծում ենք նաև, որ ռազմավարական գործընկերոջ շահերը ևս պետք է հաշվի առնել: Հույս ունեմ, որ մեր ռուս գործընկերներն անընդհատ հետևում են Ադրբեջանի հետ ռազմատեխնիկական համագործակցության զարգացմանը և փորձում են հնարավորինս սահմանափակել, եթե թույլ տաք այսպես ասեմ՝ «զինվելու կախվածությունը», որն ունի մեր հարևանը:
-Ինչպե՞ս եք դուք գնահատում ՀՀ Զինված ուժերի մարտական կարողությունը՝ հարևան երկրների համեմատությամբ:
-Ես չէ, որ պետք է խոսեմ ՀՀ ԶՈւ մարտական կարողությունների մասին: Սա շատ լավ գիտեն մեր հնարավոր հակառակորդներն, ովքեր ծանոթ են մեր մարտական կարողություններին ոչ միայն լսելով և ժամանակ առ ժամանակ ստանում են ուսուցողական դասեր մեզանից: Հնարավոր հակառակորդի պարբերական «հոխորտանքի ժայթքումներին» ի պատասխան շփման գծում նրան տրվող անհամաչափ պատասխանները մեր մարտական կարողությունների բավարար ցուցանիշ են՝ ռազմական գիտելիքների, բարոյակամային հատկանիշների, կարգապահության և ռազմատեխնիկական զինվածության տեսանկյուններից: Ի դեպ մեր Զինված ուժերի պատրաստվածությունը մարտական գործողություններին ու մարտական խնդիրների հաջող կատարումը իրական գրավականն են, որոնք վերջին 20 տարիներին ապահովում են համեմատաբար հրադադարային իրավիճակ:
-Հաշվի առնելով 2014թ.-ին և 2015թ.-ի սկզբում հրադադարի ռեժիմի պարբերական խախտումները՝ ինչպե՞ս եք գնահատում լայնամասշտաբ ռազմական գործողությունների վերսկսման հավանականությունը:
-Լայնամասշտաբ ռազմական գործողությունների վերսկսման հավանականությունը չի կարելի բացառել այնքան ժամանակ, քանի դեռ հակամարտության կողմերը չեն հասել վերջնական խաղաղ կարգավորման: Հայկական կողմը պահպանում է դեռ 1994թ.-ի ստորագրումից հետո ուժի մեջ մտած հրադադարի մասին համաձայնագրի պայմանները: 2014թ.-ի ամռանը հաճախակի դարձած ու այս տարի էլ շարունակվող հրադադարի խախտման դեպքերն, իհարկե, ավելի զգոն են դարձնում: Հատկապես անընդունելի է հակառակորդի կողմից կիրառվող նոր, այսպես ասած մարտավարությունը, երբ անցյալ տարվա նոյեմբերին խոցում են ուսումնամարզական թռիչք իրականացնող ուղղաթիռն, իսկ անցյալ տարվա ամռանն ու այս տարվա սկզբից ծանր տեխնիկայով կրակ են բացում խաղաղ բնակչության վրա: Նրանք անգամ դիպուկահարներով կրակում են իրենց տան մեջ նստած խաղաղ բնակիչներին: Ստեղծված իրավիճակում հակառակորդի ագրեսիվ գործողություններին հակադարձելու միակ աշխատող միջոցը մեր կողմից պատասխան, երբեմն նաև անհամաչափ գործողությունների իրականացումն է: Կարո՞ղ են մեր գործողությունները հանդարտեցնել հակառակորդին, վերադարձնե՞լ նրան կառուցողական ուղղու վրա, թե՞ էլ ավելի կմոտեցնեն մեզ լայնամասշտաբ ռազմական գործողություններին: Այս մասին, երևի թե չգիտի ոչ ոք: Սակայն միանշանակ կարող եմ մի բան ասել՝ այնպիսի էկզիստենցիալ հակամարտության դեպքում, ինչպիսին մերն ու Ադրբեջանինն է, մենք միշտ պետք է ցույց տանք, որ կարող ենք պատասխան տալ: Ցանկանում եմ մեջբերել Ֆուկիդիդին, ով ասում էր. «…արդարացի պահանջները քննարկվում են միայն ուժերի համաչափության դեպքում: Հակառակ դեպքում ավելի ուժեղն անում է այն ամենն, ինչի իրավունքն ունի, իսկ թույլը ստիպված է տանել այն ամենն, ինչն իրեն սահմանված է»:
-Ինչպե՞ս եք կարծում, ՌԴ-ն կմտնի պատերազմի մեջ Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի կողմից, եթե Ադրբեջանը սկսի լայնամասշտաբ ռազմական գործողություններ:
-ՌԴ-ն Հայաստանի ռազմավարական գործընկերն է և, բնականաբար, ունի իրավականորեն սահմանված պարտավորություններ մեր երկրի ռազմական անվտանգության ապահովմանն աջակցելու տեսանկյունից: Ավելին՝ ՌԴ-ն և ՀՀ-ն ՀԱՊԿ անդամ երկրներ են և ունեն փոխադարձ պարտավորություններ հավքական անվտանգության առումով:Երկու երկրների Գլխավոր շտաբներն արդեն մեկ տարի չէ, որ համատեղ գործողությունների նախագիծ են մշակում՝ ՀՀ-ի դեմ հնարավոր ռազմական ագրեսիա դեպքի համար: Ընդհանուր առմամբ, Հայաստանի դեմ պատերազմ սկսելու դեպքում, ՌԴ-ն գործելու է իր ստանձնած պարտավորթյունների համաձայն, որոնք ամրագրված են Բարեկամության, համագործակցության ու փոխադարձ օգնության մասին պայմանագրում, որը ստորագրվել է 29.08.1997թ.-ին՝ ՀՀ և ՌԴ միջև: Գործելու է, ըստ ՀՀ և ՌԴ միջև 1995թ.-ի մարտի 16-ին կնքված Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ռուսական ռազմաբազայի մասին պայմանագրի և Հավաքական անվտանգության մասին պայմանագրի՝ ստորագրված 1992թ.-ի մայիսի 15-ին: Մենք էլ մեր հերթին, ինչպես անմիջապես ՀՀ տարածքում, այնպես էլ՝ Լեռնային Ղարաբաղում, առաջին հերթին հիմնվում ենք ՀՀ Զինված Ուժերի և Արցախի Պաշտպանության բանակի մարտական պատրաստվածության վրա: Հիմնվում ենք, որպես ամենավստահելի գործոն, որը կանխում է ռազմական գործողությունների սկիզբն ու կործանիչ հարված հասցնում հակառակորդին:
Regnum.ru-ի ռազմական վերլուծաբան Լեոնիդ Ներսիսյանի հարցազրույցն ամբողջությամբ կարող եք կարդալ սկզբնաղբյուրում

Министр обороны Армении: Надеюсь, что РФ умерит «оружейную одержимость» Азербайджана
Информагентство Regnum опубликовало интервью с министром обороны Республики Армения Сейраном Оганяном.
Сейран Мушегович, как Вы считаете, каковы перспективы Армении в ЕАЭС? Повлияет ли вступление в этот экономический союз на военно-техническое сотрудничество между Россией и Арменией?
В оценке перспектив Армении в ЕАЭС меня по долгу службы в первую очередь интересует то, как вступление в эту организацию отразится на оборонной составляющей безопасности Республики Армения. Ведь не секрет, что экономика является одним из основополагающих инструментов национальной мощи любого государства. С одной стороны, вступление Армении в ЕАЭС не может многого прибавить в армяно-российское военно-техническое сотрудничество, которое и так налажено функционирует в рамках межгосударственных и межправительственных договоров, с другой стороны, оно сможет внести свою вескую лепту в военно-экономическое и военно-промышленное сотрудничество между двумя странами. Обоюдное упрощение таможенных процедур не только позволит предприятиям ВПК Армении ввозить различного рода сырье и материалы, используемые в оборонной отрасли, но также создаст благоприятные возможности для выхода отечественной продукции на Евразийский рынок.
РФ поставляет Азербайджану наступательное вооружение на миллиарды долларов. Как Вы оцениваете эту ситуацию? Предпринимаются ли какие-либо шаги для препятствования этой ситуации?
Этот вопрос является очень деликатным для нас. С одной стороны, мы понимаем, что у любого суверенного государства есть незыблемое право торговать оружием, но полагаем также, что интересы и опасения стратегического партнера также должны быть учтены. Надеюсь, что наши российские партнеры неустанно следят за развитием военно-технического сотрудничества с Азербайджаном, и стараются в меру умерить, если позволите, «оружейную одержимость» нашего соседа.
Как Вы оцениваете боеспособность ВС Армении по сравнению с армиями соседних стран?
Не мне афишировать боеспособность ВС Армении. Это хорошо знают наши вероятные противники, которые знакомы с нашей боеспособностью не понаслышке, и время от времени получают поучительные уроки от нас. Способность усмирить периодические «всплески бравады» вероятного противника на линии соприкосновения и нанесение ему превосходящего урона, является достаточным показателем нашей боеспособности по части высокой боевой выучки, морально-волевых качеств, дисциплины и военно-технической оснащенности. Кстати, подготовленность наших вооруженных сил к ведению боевых действий и успешному выполнению боевых задач, является самым действенным залогом сохранения относительного перемирия последних 20-и с лишним лет.
Учитывая резко участившиеся в 2014 и начале 2015 года случаи нарушения режима прекращения огня между Арменией, Нагорным Карабахом и Азербайджаном, как Вы оцениваете вероятность возобновления полномасштабных боевых действий?
Вероятность возобновления полномасштабных военных действий нельзя сбрасывать со счетов до тех пор, пока стороны конфликта не достигли окончательного мирного урегулирования. Армянская сторона неустанно соблюдала условия прекращения огня, вступившие в силу еще в 1994 г. после подписания соответствующего соглашения. Резко участившиеся летом 2014 года и продолжающиеся в этом году с теми же темпами случаи нарушения режима прекращения огня конечно настораживают. Особенно возмутительным является применение противником новой «псевдотактики», когда в ноябре прошлого года сбивают вертолет, выполняющий учебно-тренировочный полет, а летом прошлого и в начале этого года ведут прицельный огонь по мирным населенным пунктам, применяя тяжелое вооружение. Не гнушаются также стрелять из снайперской винтовки по мирным жителям в собственных домах. В сложившейся ситуации единственным проверенным средством для противодействия агрессивным выходкам противника является ведение с нашей стороны ответных, иногда даже превентивных операций. Могут ли наши действия угомонить противника, вернуть его в конструктивное русло, или еще более приблизят нас к полномасштабным боевым действиям? Этого, наверное, не знает никто. Однако, точно могу сказать, что в таком экзистенциальном конфликте, как наш с Азербайджаном, мы должны демонстрировать способность «дать сдачи», потому что, перефразирую неувядаемое изречение Фукидида из «Милосского диалога» — «… справедливые требования оспариваются только при равенстве сил, в противном случае, более сильный делает все, что по праву ему дано, а слабый вынужден сносить все то, что ему предначертано.»
Как вы считаете: вступит ли РФ в войну на стороне Армении и Нагорного Карабаха, если Азербайджан начнет полномасштабные военные действия?
Россия является стратегическим партнером Армении и у нее, естественно, есть юридически закрепленные обязательства по содействию военной безопасности нашей страны. Более того, Россия и Армения являются членами-соучредителями ОДКБ, соответственно имеют взаимные обязательства по коллективной безопасности и в формате многосторонних отношений. Генеральные штабы обеих государств уже не один год проводят оперативное планирование по совместным действиям, на случай военной агрессии против Армении. В целом, при начале войны против Армении, Россия будет следовать своим обязательствам, расписанным в положениях Договора о дружбе, сотрудничестве и взаимной помощи между Республикой Армения и Российской Федерацией от 29.08.1997 года, Договора между Республикой Армения и Российской Федерацией о российской военной базе на территории Республики Армения от 16 марта 1995 года и Договора о коллективной безопасности от 15 мая 1992 года. Мы же со своей стороны, как непосредственно в Армении, так и в НКР, в первую очередь полагаемся на боеготовность Вооруженных сил РА и Армии обороны, как на наиболее действенный фактор сдерживания начала военных действий, и нанесения противнику поражения, если система сдерживания окажется неадекватной.