Րաֆֆի Հովհաննիսյան. Մի սուրբ մարդ ինձ զանգահարեց
Մի սուրբ մարդ ինձ զանգահարեց մի քանի օր առաջ ու ասաց, որ պետք է հայ ժողովրդից ամաչել: Եթե չամաչես, դու ունակ ես ցանկացած բռնության և այլանդակության: Այսօր Ազատության հրապարակում կայացած բացօթյա մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց «Ժառանգություն» կուսակցության առաջանորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը՝ ընդգծելով, թե այս խոսքն այսօր ուղղում է իր ընկեր, իր ծանոթ, աչքերի մեջ նայած բարեկամ, ոստիկանապետ Վլադմիրի Գասպարյանին:
«Պետք է ամաչել ժողովրդից: Պատրաստվեցվեք այդ ամաչմանը»,- հայտարարեց «Ժառանգության» առաջնորդը:
Րաֆֆի Հովհաննիսյանն իր խոսքում  հավելեց, որ փետրվարի 28-ին «Ժառանգություն» կուսակցությունը լինելու է Լոռու մարզում, իսկ մարտի մեկին մեկնելու են Տավուշի մարզ: Ինչ վերաբերում է հանրահավաքին, նա ևս մեկ անգամ հայտարարեց, որ այն կուսակցականները, ովքեր չեն մեկնում մարզեր, կարող են մասնակցել:
«Երբ մենք մարտի 1-ին եղել ենք Երևանում, մշտապես ներկա ենք եղել և հիմա էլ կոչ ենք անում բոլորիդ ներկա լինել մարտի 1-ի սգո և պահանջի հավաքին: Իսկ մենք մարտի 1-ի զոհերի առջև կխոնարհվենք հենց սահմանում»,- ասաց նա:
Ի դեպ՝ «Ժառանգությունը» պատրաստվում է հաջորդ ուրբաթ օրը՝ մարտի 6-ին, կրկին հավաքվել Ազատության հրապարակում: Նա հույս հայտնեց, որ հաջորդ ուրբաթ Ազատությունը կլինի միասնության հրապարակ: Ր. Հովհաննիսյանը տեղեկացրեց նաև, որ իրենք արդեն հանդիպումներ են ունեցել այլ քաղաքական ուժերի հետ, սակայն դեռ որևէ կոնկրետ պայմանավորվածություն չկա նրանց միջև:
«Ինձ թվում է, որ շատ մարդիկ զգում են պահի լրջությունը և այդ հանդիպումները առաջիկայում ևս կշարունակվեն»:
Նա նշեց նաև, որ մարտի 2-ին մեկնելու է Բրյուսել, որտեղ մասնակցելու է Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության քաղաքական վեհաժողովին, ներկայացնելու է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված մի բանձաձև, որին բարեբախտաբար, միացել են նաև ՀՀԿ-ն և ՕԵԿ-ը. «Շնորհակալ եմ, որ մեկ անգամ հանդես ենք գալիս միասնական մեկ բանաձևով»:

Raffi Hovannisian makes an appeal to Armenian police chief
During a press conference in Liberty Square of Yerevan today, the leader of Heritage Party Raffi Hovannisian made an appeal to the Armenian Police Chief Vladimir Gasparyan.
“You should feel shy before the Armenian people. Be prepared for that,” R. Hovannisian said.
According to him, Heritage Party will visit Lori province on February 28 and Tavush province on March 1. As regards the March 1 rally initiated by Armenian National Congress (HAK), the leader of Heritage said the rally will be attended by those members of their party who will not be on a trip to Armenian provinces.
“I urge everyone to participate in the March 1 rally.  On that day we will honor  the memory of the victims of the tragic March 1 events, in the border village of Chinari,” he stated.
He informed those present that on March 6 Heritage Party members will be in Liberty Square and he urged everyone to join the event. Raffi Hovannisian said the party held meetings with other political forces, but no concrete agreements have been reached so far.
“I think many realize the importance of the moment, and meetings will continue in the near future,” R. Hovannisian noted.
He announced that he will attend the summit of the European People’s Party in Brussels on March 2 where he will present a resolution dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide. HAK and Orinats Yerkir Party also joined the resolution.