Մոսկվայում սպանել են Բորիս Նեմցովին
Երեկ գիշերը Մոսկվայի կենտրոնում սպանել են ռուս քաղաքական գործիչ Բորիս Նեմցովին: Մահը վրա է հասել հրազենային 4 վնասվածքների պատճառով: Այս մասին տեղեկանում ենք «Ինտերֆաքսից»:
Ըստ նախնական վարկածի՝ մարդասպանը գործել է միայնակ: Նա դուրս է եկել մեքենայից ու կրակել Նեմցովի ու նրան ուղեկցող կնոջ ուղղությամբ 4-7 անգամ, ապա հեռացել դեպքի վայրից: Սպանությունը տեղի է ունեցել Մոսկվայի ժամանակով 23.40-ին, Բոլշոյ Զամոսկվորեցկի կամրջի վրա:
Նշենք, որ վերջին տարիներին Նեմցովը հանդես էր գալիս որպես ընդդիմադիր գործիչ, և բավականին կոշտ դիրքորոշում էր հայտնել հատկապես Ուկրաինայում տեղի ունեցող դեպքերի առնչությամբ:
Դեպքին արդեն արձագանքել է պաշտոնական Կրեմլը:
Վլադիմիր Պուտինի մամլո խոսնակ Դմիտրի Պեսկովն ասել է, որ դեմքի մասին անմիջապես տեղեկացրել են երկրի ղեկավարին, ով այս սպանությունը որակել է որպես սադրանք։
«Նախագահը խստորեն դատապարտել է դաժան սպանությունը, այն անվանել պատվիրված հանցագործություն, որը սադրանքի նշաններ ունի»,- ասել է Պեսկովը՝ ավելացնելով, որ Պուտինը ցավակցություն է հայտնել Նեմցովի ազգականներին և բարեկամներին։
Նեմցովի ընտանիքի փաստաբանն ասել է, որ վերջին ամիսների ընթացքում ընդդիմադիր գործչին մի քանի անգամ սպառնացել են սպանել։
Նշենք, որ Նեմցովը ծնվել է 1959 թվականի հոկտեմբերի 9-ին Սոչիում։ Բորիս Ելցինի նախագահության օրոք զբաղեցրել է Նիժնի Նովգորոդի շրջանի նահանգապետի պաշտոնը, ապա տեղափոխվել է Մոսկվա, աշխատել որպես էներգետիկայի նախարար, իսկ ավելի ուշ նշանակվել է փոխվարչապետ։

Boris Nemtsov, a Russian opposition politician and former deputy prime minister who was an outspoken critic of President Vladimir Putin, was shot dead meters from the Kremlin in central Moscow late on Friday, according to Reuters.
Nemtsov, 55, was shot four times in the back, the Interior Ministry said. A police spokeswoman on the scene said he had been walking on a bridge over the Moskva River with a Ukrainian woman.
Putin condemned the killing and took the investigation under presidential command, saying it could have been a contract killing and a "provocation" on the eve of a big opposition protest that Nemtsov had been due to lead in Moscow on Sunday.
Police cars sealed off the bridge close to the red walls of the Kremlin and Red Square, and an ambulance was on the scene.
"Nemtsov B.E. died at 2340 hours as a result of four shots in the back," an Interior Ministry spokeswoman said by telephone.
A police spokesman on the scene said Nemtsov had been shot at from a passing white car that fled the scene. The woman was being interviewed by police.
Mikhail Kasyanov, a fellow opposition leader, told reporters at the bridge: "That a leader of the opposition could be shot beside the walls of the Kremlin is beyond imagination. There can be only one version: that he was shot for telling the truth."