Սերժ Սարգսյան. Դիվանագետի մասնագիտական օրը խորհրդանշում է ՄԱԿ-ում հայոց Եռագույնի բարձրացումը
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել ՀՀ դիվանագետներին՝ մասնագիտական օրվա կապակցությամբ: Այս մասին հայտնում են երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակից:
«Հարգելի՛ դիվանագետներ,
Շնորհավորում եմ ձեզ Դիվանագետի օրվա կապակցությամբ։
Դիվանագետի մասնագիտական օրը խորհրդանշում է Միավորված ազգերի կազմակերպության կենտրոնակայանում հայոց Եռագույնի բարձրացումը, միջազգային հանրությանը լիիրավ անդամակցելու մեր ժողովրդի նվիրական երազանքի իրականացումը։
Անկախ պետականության գրեթե երկուսուկես տասնամյակների ընթացքում դուք՝ դիվանագետներդ, ձեր կարևոր նպաստն եք բերել միջազգային ասպարեզում մեր երկրի հեղինակության ամրապնդմանը, մեր ժողովրդի համար կենսական նշանակություն ունեցող հարցերի լուծմանը, Հայաստանի ազգային անվտանգության ապահովմանն ուղղված ջանքերին։
Այսօր էլ ձեր առջև բազում են մարտահրավերները, հետևաբար մեծ են նաև ձեզնից ակնկալիքներն ու պահանջները: Ձեզ տրված առաջադրանքներն ու հանձնարարականներն իրականացնելու համար պահանջվում է ամենօրյա, հաճախ՝ ամենժամյա աշխատանք, երբեմն՝ առանձնակի դժվարին և թեժ պայմաններում: Այս պահին ևս Սիրիայում և Իրաքում ընթացող դժվարին գործընթացների պայմաններում պատվով իրենց առաքելությունն են իրականացնում հայ դիվանագետները։
Հայրենասիրությունը, անձնվիրությունը, նպատակասլացությունը, մասնագիտական և մարդկային բարձր արժանիքները ձեր աշխատանքի հաջողության, մեր ժողովրդի նպատակների իրականացման կարևոր գրավականներն են։
Հարգելի՛ դիվանագետներ,
Վերստին շնորհավորում եմ ձեզ մասնագիտական տոնի առթիվ և մաղթում հաջողություններ ձեր աշխատանքում՝ ի նպաստ միջազգային ասպարեզում Հայաստանի Հանրապետության դիրքերի և հեղինակության հետագա ամրապնդման»:

Armenian President Serzh Sargsyan has sent a congratulatory address to the diplomats of Armenia on the occasion of their professional holiday. According to the presidential press service, the address of Serzh Sargsyan reads as follows:
“Dear diplomats,
I congratulate you on Diplomat’s Day.
This holiday symbolizes the hoisting of the Armenian Tricolor at the United Nations Headquarters and the realization of our people’s cherished dream to become a full-fledged member of the international community.
Throughout nearly two and a half decades of our independent statehood, you, the diplomats, have brought your important contribution to the strengthening of our country’s international standing, tackling vital national issues and to the efforts aimed at ensuring Armenia’s national security.
Today you continue to face numerous challenges which also imply meeting our high expectations and demands. Fulfillment of your tasks and instructions requires daily and often hourly efforts sometimes under particularly hard and strained circumstances. Amid the present unfavorable developments in Syria and Iraq, Armenian diplomats continue to fulfill their mission creditably.
Patriotism, self-devotion, purposefulness, high professional and human merits are the vital guarantees of your successful work and the realization of our people’s goals.
Dear diplomats,
I once again congratulate you on your professional holiday and wish you to succeed in further reinforcing the international standing and reputation of the Republic of Armenia.”