ՊՆ-ում նիստ է անցկացվել. Հստակեցվում են ռազմական ագրեսիայի դեպքում կառավարման մարմինների խնդիրները
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում այսօր անցկացվել է ՀՀ Նախագահի կարգադրությամբ ձևավորված Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության ռազմավարական վերանայման գործընթացը համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի հերթական նիստը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունից։
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի նախագահությամբ անցկացված նիստին մասնակցել են ռազմավարական վերանայման գործընթացին ներգրավված պետական կառավարման բոլոր մարմինները` նախարարների տեղակալների և փորձագետների մակարդակով, ինչպես նաև պաշտպանության նախարարության և զինված ուժերի բարձրաստիճան պաշտոնյաները:
Ռազմավարական վերանայման 4-րդ փուլում միջանկյալ բնույթ կրող ընթացիկ հանդիպումը նպատակաուղղված էր Հայաստանի Հանրապետության Զորային կառույցի մշակման գործում միջգերատեսչական փոխգործակցության հստակեցմանը և վերջնանպատակների, ուղիների ու միջոցների նախանշմանը:
Շնորհակալություն հայտնելով նիստի բոլոր մասնակիցներին` համատեղ ակտիվ ջանքերի համար, պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը հատուկ կարևորել է հատկապես արդի ժամանակաշրջանում պաշտպանության ռազմավարական վերանայման ամբողջ գործընթացի նշանակությունը: Նշվել է, որ վերանայումն ընձեռում է Հայաստանի Հանրապետության դեմ ռազմական ագրեսիայի դեպքում պետական կառավարման բոլոր մարմինների խնդիրները հստակեցնելու ու ներդաշնակեցնելու բացառիկ հնարավորություն:
Հիշեցնենք, որ Պաշտպանության ռազմավարական երկրորդ վերանայումը կիրականացվի մինչև 2015թ. վերջը և նպատակաուղղված կլինի Հայաստանի շուրջ ձևավորված անվտանգության միջավայրի երկարաժամկետ գնահատման հիման վրա պաշտպանության և անվտանգային դինամիկ համակարգի` մինչև 2020թ. հեռանկարային զարգացման ապահովմանը:

В Минобороны уточнены задачи органов госуправления в случае военной агрессии против Армении
В министерстве обороны Армении сегодня состоялось очередное заседание сформированной по распоряжению президента РА межведомственной комиссии, координирующей процесс стратегического пересмотра обороны республики. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны Армении.
В заседании под председательством министра обороны Армении Сейрана Оганяна на уровне заместителей министров и экспертов приняли участие все органы государственного управления, вовлеченные в процесс стратегического пересмотра обороны, а также высокопоставленные должностные лица министерства обороны и ВС РА.
В ходе заседания межведомственной комиссии Сейран Оганян подчеркнул важность процесса стратегического пересмотра обороны. Было отмечено, что пересмотр предоставляет исключительную возможность для уточнения и гармонизации задач всех органов государственного управления в случае военной агрессии против Республики Армения.
Второй этап стратегического пересмотра обороны Армении будет осуществляться до конца 2015 года и направлен на обеспечение до 2020 года перспективного развития обороны и динамичной системы безопасности на основе долгосрочной оценки сформировавшейся вокруг Армении среды безопасности.