Ս. Մինասյան. Ծառուկյանը կարող է և վերադառնալ
«Բարգավաճ Հայաստանին» այս իրավիճակին բերեցին սխալ հաշվարկներն ու հապշտապ քայլերը: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանն այսօր հայտարարեց քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը` նշելով, որ այն ԲՀԿ-ն, որ կա այսօր ընդամենը հունվարյան ԲՀԿ-ի թույլ նմանակն է: Թեև միևնույն ժամանակ կարծիք հայտնեց, որ գործող իշխանությունն էլ բավականին թույլ դիրքերում է, քանի որ չունի հանրության աջակցությունը:
Ի դեպ, քաղաքագետի համար ամենևին էլ նորություն չէր կուսակցության նոր ղեկավարի հայտարարությունն այն մասին, որ ԲՀԿ-ն այսուհետ ընդդիմություն է:
«Փետրվարին կայացած խորհրդաժողովի ժամանակ Գագիկ Ծառուկյանի ելույթն ու դրա շեշտադրումները ենթադրում էին, որ կուսակցությունը գործելու է ընդդիմադիր դաշտում: Ի վերջո` արտահերթ ընտրությունների պահանջը հենց դա էր նշանակում: Բայց ես վստահ եմ, որ Ծառուկյանն ամենամեծ սխալը թույլ տվեց 2012թ-ին, երբ նախագահական ընտրությունների նախաշեմին հետ կանգնեց ու չկարողացավ կոնսոլիդացնելով ընդդիմությունը` մասնակցեր ընտրություններին»,- ասաց Սերգեյ Մինասյանը:
Քաղաքագետը հայտարարեց, որ թեև Ծառուկյանը հայտարարել է ակտիվ քաղաքականությունից հեռանալու մասին, բայց չի կարելի բացառել նրա վերադարձը` ասենք` 2018թ-ի նախագահական ընտրություններին մասնակցելու նպատակով: Թեև այդտեղ էլ ԲՀԿ նախկին առաջնորդին խնդիրներ են սպասվում:
«Շատ կարևոր է հաշվի առնել քաղաքական գործչի իմիջը, իսկ Ծառուկյանը երկու անգամ հետքայլ է արել: Կարծում եմ՝ իր համար շատ դժվար կլինի երրորդ անգամ փորձել ժողովրդի վստահությունը շահել… բայց ոչինչ բացառել պետք չի»,- հավելեց Ս.Մինասյանը:

The hasty actions and wrong calculations of Prosperous Armenia Party (BHK) resulted in its current situation, political scientist Sergey Minasyan told reporters today.
According to him, the statement of the BHK’s new leader to the effect that the party is now an opposition force did not surprise him.
“Gagik Tsarukyan’s speech at the February forum implied that the party was going to act in the opposition field. It was evident from their demands for early elections. But I am sure that Tsarukyan made the greatest mistake in 2012 when he failed to run in the elections by consolidating the opposition,” Minasyan said.
He said that although Tsarukyan announced his decision to quit active politics, his return with the aim of running in the 2018 presidential election is not ruled out, even though problems will face the ex-leader of BHK.
“The image of a political figure is of importance, while Tsarukyan has retreated twice. I think it will be hard for him to win the people’s trust once again, but  nothing can be ruled out,” the political scientist said.