«Կոտրելով լռությունը». Թուրք պատմաբան. Իմ դատն է՝ թուրքերին համոզել՝ մի ողջ ժողովուրդ կոտորելը վատ բան է
26/03/2015 21:08
Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին ընդառաջ Aysor.am-ը ներկայացնում է հատուկ նախագիծ, որը վերնագրել ենք «Կոտրելով լռությունը»: Հայոց ցեղասպանության, ճանաչման ու թուրք հասարակության մեջ նկատվող փոփոխությունների մասին զրուցել ենք թուրք պատմաբան Օսման Քյոքերի հետ:
2005 թվականին Ստամբուլում հիմնված «Մի ժամանակ» (Bir zamanlar) հրատարակչությունը արդեն 10 տարի է` կարևոր աշխատանքներ է կատարում ազգային փոքրամասնությունների պատմության, մշակույթի ուսումնասիրության հարցում: Բացի հրատարակչական աշխատանքներից հրատարակչության կողմից վերոնշյալ թեմաների վերաբերյալ կազմակերպվում են նաև ցուցահանդեսներ, հանդիպումներ, քննարկումներ: Հրատարակչության աշխատանքներում հատկապես ուշադրության են արժանի հայերի վերաբերյալ արված ուսումնասիրությունները:  Մասնավորապես հրատարակչության նախագահ թուրք պատմաբան, հայագետ Օսման Քյոքերի նախաձեռնությամբ «Սիրելի եղբայրս. հայերը Թուրքիայում 100 տարի առաջ» ցուցահանդեսը շրջել է աշխարհի մի շարք երկրներում և մեծ հետաքրքրություն առաջացրել: Ցուցահանդեսը, ինչպես նաև համանուն գիրքը, ներառում են մոտ 500 փոստային բացիկներ, որոնք նկարագրում են մինչև 1915 թ. Թուրքիայի հայերի կյանքը։
Օսման Քյոքերը Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին ընդառաջ պատմեց իր գործունեության, Ցեղասպանությունից առաջ հայերի կյանքի, Ցեղասպանության հետևանքների և հարցի նկատմամբ թուրք ժողովրդի ներկայիս վերաբերմունքի  մասին:
- Հրատարակչության անունը «Մի ժամանակ» է:  Հետաքրքիր է ի՞նչ է շարունակությունը: «Մի ժամանակ» ի՞նչ:
- Մի ժամանակ գոյություն ունեցող և ներկայումս վերացած շատ կարևոր բաներ: Թուրքիայի անցյալում գոյություն ունեցող մշակութային բազմազանությունը և այդ բազմազանության ոչնչացման գործընթացը: Հայերն էլ այդ մշակութային բազմազանության մի մասն են՝ կարևոր մի մասը: Հայերի թեմայով անձնապես ավելի շատ տեղեկացված և մասնագիտացած լինելուս պատճառով, աշխատանքներիս մեծամասնությունը հայերին են վերաբերում:
- Իսկ որտեղի՞ց է գալիս հետաքրքրվածությունը:
- Կարծում եմ, որ  հայերի միջոցով թուրքերին թուրքերի մասին պատմելու շատ բան կա: 2005 թվականին հայերի մասին մի գիրք գրեցի, ի դեպ, այդ գիրքը 4 տարվա աշխատանքիս արդյունքն էր, սակայն չգտնվեց հրատարակչություն, որը կհրատարակեր այն, և ես ստիպված եղա սեփական հրատարակչությունս հիմնել: Հիմնեցի և «Թուրքիայում 100 տարի առաջ հայերը» վերնագրով գիրքս տպագրեցի:
- Այդ գիրքը պարունակում է Ցեղասպանությունից առաջ Օսմանյան կայսրությունում ապրող հայերի կյանքի մասին փոստային բացիկներ: Ինչպե՞ս գտաք այդ բացիկները:
- Ի սկզբանե, գիրքը նվիրված էր լինելու Առաջին համաշխարհային պատերազմից կամ էլ Ցեղասպանությունից առաջ Օսմանյան կայսրությունում ապրած հայերի կյանքին, կենցաղին: Օրինակ, թե որ շրջաններն են եղել հայերով բնակեցված, որ  թաղամասերն են եղել հայկական,  երկրի սոցիալ-տնտեսական կյանքում նրանք ինչ դեր են ունեցել: Այս ամբողջ տեղեկությունը ցանկացա հարստացնել նկարներով: Այդ ժամանակ էլ իմացա Օրլանդո Կարլո Կալումենոյի բացիկների հավաքածուի մասին: Նրա թույլտվությամբ օգտագործեցի բացիկները:  Ոչ ոք չէր սպասում, որ նման նյութ դուրս կգա բացիկներից: Քանի որ արդյունքում ստացվեց բավականին բազմաբովանդակ և միևնույն ժամանակ թանկ գիրք և ոչ բոլորը կարող էին իրենց թույլ տալ գնել այն, որոշեցի համանուն ցուցահանդեսը կազմակերպել և ցուցադրել բացիկները
- Եթե բացիկները դիտենք՝ որպես պատմության վկաներ, մինչ Ցեղասպանությունը հայերի ապրելակերպի մասին ի՞նչ են պատմում դրանք:
-Ոչ միայն բացիկները, այլ առհասարակ, եթե նայենք արածս հետազոտությանը, կարող ենք ասել, որ հայերը եղել են Օսմանյան հասարակության մշակութային և սոցիալական կյանքում ամենաառաջադեմ հատվածներից մեկը: Հայերը ապրել են երկրի ամեն մի կողմում: Բացիկներում նույնիսկ հայկական գրությամբ ցուցանակներ կարելի է տեսնել:
- Այսինքն՝ բնաջնջելով հայ բնակչությանը՝ Թուրքիան մշակութային տեսակետից էլ մեծ վնաս կրեց:
- Կարելի է ասել՝ և՛ տնտեսական, և՛ մշակութային տեսակետից երկրում փլուզում եղավ: Հանրապետության տարիներին կայսրության արևելյան շրջանները ավելի վատ վիճակում էին քան Օսմանյան ժամանակաշրջանում: Այսինքն դա նաև հարվածեց թուրք ժողովրդին: Բնականաբար հայերի ու թուրքերի ապրած ցավերը համերմատել չի կարելի, սակայն որպես ժողովուրդ, եթե նայենք, մենք էլ դրանից շատ վնաս կրեցինք: Ի վերջո, երկրում հաստատվեց վատ ղեկավարության «ավանդույթ»: Ղեկավարություն, որը մարդկանց սպանում է և պատասխանատվություն չի կրում դրա համար: Այս ավանդույթին պետությունը հետագայում էլ շարունակեց հավատարիմ մնալ, նույնիսկ մինչև այսօր: Սա պետական սովորույթի է վերածվել:
- Ցեղասպանությունը ճանաչող մի շարք թուրքեր «ցեղասպանություն» բառը խուսափում են արտասանել: Ինչո՞ւ:
- Ինքս էլ չափազանց շատ չեմ կիրառում, քանի որ այդ բառը միանգամից «կողպում է» քննարկումը: Հատկապես, եթե այդ քննարկումը թուրքերի հետ է: Մարդկանց այս բառի միջոցով ոչ մի բան չես կարողանում ասել, քեզ պարզապես չեն լսի:
- Իսկ ինչո՞ւ է «կողպում»: Ինչի՞ց են վախենում մարդիկ: Իրավական պատասխանատվությունի՞ց:
- Մարդիկ վախենում են, որ իրենց կմեղադրեն: Գիտեք, իմ  նպատակն է Թուրքիայում ապրող մարդկանց համոզել, որ մի ամբողջ ժողովուրդ կոտորելը վատ բան է: Իմ դատը դա է:
Նրանք կոտորածի փաստը նույնիսկ չեն ընդունում: Պետությունը  նրանց նախ ասում է «նման ժողովուրդ չի եղել», հետո էլ ՝ թե «իրենք են մեզ սպանել»: Եվ մի հսկայական պետության քաղաքականության դեմ մի հոգու պատմածը ի՞նչ ուժ կարող է ունենալ: Ինչքան ուզում ես իրականություն պատմիր:
- Ինչքանո՞վ եք ազատ Ձեր  նմանատիպ նախաձեռնություններում:
- Որևէ լուրջ սպառնալիք չեմ ստացել: Ուղղակիորեն իմ դեմ որևէ բան չի եղել, բայց, օրինակ, մի քաղաքում ցուցահանդես պետք է բացեի, կազմակերպիչ կողմին սպառնացել էին, և թույլ չտվեցին, որ ցուցահանդեսը բացվի:
- Հայոց ցեղապսանության 100-ամյակին ընդառաջ՝ որևէ գիրք, ցուցահանդես նախապատրաստո՞ւմ եք:
- Ինձ համար մինչև 2015 թվականը բոլոր տարիները 2015-ի չափ կարևոր են եղել: 100-ամյակին համար առանձնահատուկ նախաձեռնությամբ հանդես եկողները մինչ այդ ոչ մի բան չանողներն են: Ես 10 տարի է այդ գործը անում եմ, 2015 թ.-ին էլ նույնը կանեմ, 2016 թ.-ին, 2017 թ.-ին էլ:
- Միաժամանակ նայելով պետական քաղաքականությանն ու Ձեր ցուցահանդեսների այցելուներին՝ ի՞ նչ կարող եք ասել, առերեսումը ե՞րբ կլինի:

«Геноцид армян. Нарушая молчание»: Турецкий историк: Моя цель – показать народу Турции, что погром целого народа - это плохо
26/03/2015 21:51
В преддверии 100-летней годовщины Геноцида армян Aysor.am запускает спецпроект, в рамках которого будут представлены запланированные в рамках мероприятий культурные программы.
Основанное в 2005 году в Стамбуле издательство «Bir zamanlar» («В одно время») на протяжении десяти лет занимается важным делом – изучением истории, культуры национальных меньшинств. Кроме издательского дела «Bir zamanlar» организует также выставки, встречи и обсуждения по вопросам нацменьшинств.
Организованная руководителем издательства, турецким историком, арменоведом Османом Кёкером выставка «Мой любимый брат: армяне в Турции 100 лет назад» объездила многие страны мира, и имела большой успех.
Выставка, а также одноименная книга, включают около 500 почтовых открыток, которые рассказывают о жизни армян в Турции до 1915 года.
В преддверии 100-летней годовщина Геноцида армян Осман Кёкер рассказал о своей деятельности, жизни армян до Геноцида, последствиях Геноцида и нынешнем отношении к этому вопросу турецкого народа.
- Издательство называется «В одно время». Интересно продолжение. Что «в одно время»?
- Существующие в одно время и исчезнувшие очень важные вещи. Существовавшее в прошлом в Турции культурное разнообразие и процесс его уничтожения. Армяне – часть этого разнообразия, важная часть. По причине моей большей информированности и специализации по теме армян большая часть моих работ касается армян.
- Откуда такой интерес?
- Думаю, посредством армян туркам о турках можно многое рассказать. В 2005 году я написал книгу про армян. Кстати, эта книга стала результатом моих трудов за 4 года. Однако, не нашлось издательства, которое бы ее издало, и тогда я вынужденно основал свое. Основал и издал свою книгу «Армяне в Турции 100 лет назад».
Книга содержит почтовые открытки, рассказывающие о жизни армян в Османской империи до Геноцида. Как Вы нашли эти открытки?
Изначально, книга посвящалась жизни армян, их быта до Первой мировой войны или Геноцида. К примеру, в каких районах жили армяне, какие кварталы были армянскими, какова была их роль в социально-экономической жизни страны. Всю эту информацию я хотел дополнить картинками. Тогда и мне стало известно о коллекции открыток Орландо Карло Калумено. С его разрешения я их использовал. Никто не ожидал, что из открыток получится подобный материал. В результате получилась достаточно содержательная и дорогая книга, которую не все могли себе позволить купить. Тогда я решил организовать одноименную выставку и показать открытки.
- Если рассматривать открытки в качестве свидетелей истории, о чем они рассказывают о жизни армян?
- Не только открытки. Вообще, если основываться на моих исследованиях, можно сказать, что армяне были самой передовой частью культурной и социальной жизни османского общества. Армяне жили во всех частях страны. В открытках можно увидеть даже трафареты на армянском языке.
- Можно сказать, что, устроив погромы армянского населения, Турция понесла большой ущерб и с культурной точки зрения?
- Можно сказать, что и с экономической, и культурной точки зрения в стране произошел развал. В годы республики восточные части империи были в худшем состоянии, чем в Османские времена. То есть, это ударило и по турецкому народу. Естественно, боль армян и турок невозможно сравнить, однако и мы, как народ, понесли от этого большой ущерб. В стране установилась «традиция» плохого руководства. Руководства, которое убивает людей и не несет ответственности. Этой традиции государство оставалось верным в дальнейшем, даже до сих пор. Это переросло в государственный обычай.
- Ряд представителей Турции, которые признают Геноцид армян, тем не менее, избегают произносить это слово. Почему?
- Сам я тоже не часто использую это слово, поскольку оно сразу же «запирает» обсуждение. Особенно, когда обсуждение ведется с турками. Посредством этого слова людям не можешь многого сказать, тебя просто не услышат.
- Почему «запирает»? Чего боятся люди? Правовой ответственности?
- Люди боятся обвинений. Знаете, моя цель – показать живущим в Турции людям, что погром целого народа  - это плохо. Это моя цель. Они не принимают даже факт погромов. Государство сначала говорит им, что «такого народа не было», а потом – что «это они нас убивали». Какую силу может иметь рассказ одного человека против политики огромного государства, сколько бы ты не говорил о реальности?
- Насколько Вы свободны в Ваших инициативах?
- Не получал серьезных угроз. Напрямую против меня ничего не было, но, например, в одном городе должен был открыть выставку, и незадолго до этого организаторы получили угрозы, что сорвало все планы.
- Готовите ли новую книгу или выставку в канун 100-летия Геноцида армян?
- Для меня все года до 2015-го были также важны. Выступающие с особыми, специальными инициативами к 100-летию люди ничего не предпринимали до этого. Я 10 лет делаю это дело, буду делать и в 2015, и 2016-ом и 2017-ом.
- Одновременно имея перед взором государственную политику и посетителей Ваших выставок, что можете сказать – когда может произойти признание, осуждение?