«Կոտրելով լռությունը». Թուրք պատմաբան. Իմ դատն է՝ թուրքերին համոզել՝ մի ողջ ժողովուրդ կոտորելը վատ բան է
26/03/2015 21:08
Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին ընդառաջ Aysor.am-ը ներկայացնում է հատուկ նախագիծ, որը վերնագրել ենք «Կոտրելով լռությունը»: Հայոց ցեղասպանության, ճանաչման ու թուրք հասարակության մեջ նկատվող փոփոխությունների մասին զրուցել ենք թուրք պատմաբան Օսման Քյոքերի հետ:
2005 թվականին Ստամբուլում հիմնված «Մի ժամանակ» (Bir zamanlar) հրատարակչությունը արդեն 10 տարի է` կարևոր աշխատանքներ է կատարում ազգային փոքրամասնությունների պատմության, մշակույթի ուսումնասիրության հարցում: Բացի հրատարակչական աշխատանքներից հրատարակչության կողմից վերոնշյալ թեմաների վերաբերյալ կազմակերպվում են նաև ցուցահանդեսներ, հանդիպումներ, քննարկումներ: Հրատարակչության աշխատանքներում հատկապես ուշադրության են արժանի հայերի վերաբերյալ արված ուսումնասիրությունները:  Մասնավորապես հրատարակչության նախագահ թուրք պատմաբան, հայագետ Օսման Քյոքերի նախաձեռնությամբ «Սիրելի եղբայրս. հայերը Թուրքիայում 100 տարի առաջ» ցուցահանդեսը շրջել է աշխարհի մի շարք երկրներում և մեծ հետաքրքրություն առաջացրել: Ցուցահանդեսը, ինչպես նաև համանուն գիրքը, ներառում են մոտ 500 փոստային բացիկներ, որոնք նկարագրում են մինչև 1915 թ. Թուրքիայի հայերի կյանքը։
Օսման Քյոքերը Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին ընդառաջ պատմեց իր գործունեության, Ցեղասպանությունից առաջ հայերի կյանքի, Ցեղասպանության հետևանքների և հարցի նկատմամբ թուրք ժողովրդի ներկայիս վերաբերմունքի  մասին:
- Հրատարակչության անունը «Մի ժամանակ» է:  Հետաքրքիր է ի՞նչ է շարունակությունը: «Մի ժամանակ» ի՞նչ:
- Մի ժամանակ գոյություն ունեցող և ներկայումս վերացած շատ կարևոր բաներ: Թուրքիայի անցյալում գոյություն ունեցող մշակութային բազմազանությունը և այդ բազմազանության ոչնչացման գործընթացը: Հայերն էլ այդ մշակութային բազմազանության մի մասն են՝ կարևոր մի մասը: Հայերի թեմայով անձնապես ավելի շատ տեղեկացված և մասնագիտացած լինելուս պատճառով, աշխատանքներիս մեծամասնությունը հայերին են վերաբերում:
- Իսկ որտեղի՞ց է գալիս հետաքրքրվածությունը:
- Կարծում եմ, որ  հայերի միջոցով թուրքերին թուրքերի մասին պատմելու շատ բան կա: 2005 թվականին հայերի մասին մի գիրք գրեցի, ի դեպ, այդ գիրքը 4 տարվա աշխատանքիս արդյունքն էր, սակայն չգտնվեց հրատարակչություն, որը կհրատարակեր այն, և ես ստիպված եղա սեփական հրատարակչությունս հիմնել: Հիմնեցի և «Թուրքիայում 100 տարի առաջ հայերը» վերնագրով գիրքս տպագրեցի:
- Այդ գիրքը պարունակում է Ցեղասպանությունից առաջ Օսմանյան կայսրությունում ապրող հայերի կյանքի մասին փոստային բացիկներ: Ինչպե՞ս գտաք այդ բացիկները:
- Ի սկզբանե, գիրքը նվիրված էր լինելու Առաջին համաշխարհային պատերազմից կամ էլ Ցեղասպանությունից առաջ Օսմանյան կայսրությունում ապրած հայերի կյանքին, կենցաղին: Օրինակ, թե որ շրջաններն են եղել հայերով բնակեցված, որ  թաղամասերն են եղել հայկական,  երկրի սոցիալ-տնտեսական կյանքում նրանք ինչ դեր են ունեցել: Այս ամբողջ տեղեկությունը ցանկացա հարստացնել նկարներով: Այդ ժամանակ էլ իմացա Օրլանդո Կարլո Կալումենոյի բացիկների հավաքածուի մասին: Նրա թույլտվությամբ օգտագործեցի բացիկները:  Ոչ ոք չէր սպասում, որ նման նյութ դուրս կգա բացիկներից: Քանի որ արդյունքում ստացվեց բավականին բազմաբովանդակ և միևնույն ժամանակ թանկ գիրք և ոչ բոլորը կարող էին իրենց թույլ տալ գնել այն, որոշեցի համանուն ցուցահանդեսը կազմակերպել և ցուցադրել բացիկները
- Եթե բացիկները դիտենք՝ որպես պատմության վկաներ, մինչ Ցեղասպանությունը հայերի ապրելակերպի մասին ի՞նչ են պատմում դրանք:
-Ոչ միայն բացիկները, այլ առհասարակ, եթե նայենք արածս հետազոտությանը, կարող ենք ասել, որ հայերը եղել են Օսմանյան հասարակության մշակութային և սոցիալական կյանքում ամենաառաջադեմ հատվածներից մեկը: Հայերը ապրել են երկրի ամեն մի կողմում: Բացիկներում նույնիսկ հայկական գրությամբ ցուցանակներ կարելի է տեսնել:
- Այսինքն՝ բնաջնջելով հայ բնակչությանը՝ Թուրքիան մշակութային տեսակետից էլ մեծ վնաս կրեց:
- Կարելի է ասել՝ և՛ տնտեսական, և՛ մշակութային տեսակետից երկրում փլուզում եղավ: Հանրապետության տարիներին կայսրության արևելյան շրջանները ավելի վատ վիճակում էին քան Օսմանյան ժամանակաշրջանում: Այսինքն դա նաև հարվածեց թուրք ժողովրդին: Բնականաբար հայերի ու թուրքերի ապրած ցավերը համերմատել չի կարելի, սակայն որպես ժողովուրդ, եթե նայենք, մենք էլ դրանից շատ վնաս կրեցինք: Ի վերջո, երկրում հաստատվեց վատ ղեկավարության «ավանդույթ»: Ղեկավարություն, որը մարդկանց սպանում է և պատասխանատվություն չի կրում դրա համար: Այս ավանդույթին պետությունը հետագայում էլ շարունակեց հավատարիմ մնալ, նույնիսկ մինչև այսօր: Սա պետական սովորույթի է վերածվել:
- Ցեղասպանությունը ճանաչող մի շարք թուրքեր «ցեղասպանություն» բառը խուսափում են արտասանել: Ինչո՞ւ:
- Ինքս էլ չափազանց շատ չեմ կիրառում, քանի որ այդ բառը միանգամից «կողպում է» քննարկումը: Հատկապես, եթե այդ քննարկումը թուրքերի հետ է: Մարդկանց այս բառի միջոցով ոչ մի բան չես կարողանում ասել, քեզ պարզապես չեն լսի:
- Իսկ ինչո՞ւ է «կողպում»: Ինչի՞ց են վախենում մարդիկ: Իրավական պատասխանատվությունի՞ց:
- Մարդիկ վախենում են, որ իրենց կմեղադրեն: Գիտեք, իմ  նպատակն է Թուրքիայում ապրող մարդկանց համոզել, որ մի ամբողջ ժողովուրդ կոտորելը վատ բան է: Իմ դատը դա է:
Նրանք կոտորածի փաստը նույնիսկ չեն ընդունում: Պետությունը  նրանց նախ ասում է «նման ժողովուրդ չի եղել», հետո էլ ՝ թե «իրենք են մեզ սպանել»: Եվ մի հսկայական պետության քաղաքականության դեմ մի հոգու պատմածը ի՞նչ ուժ կարող է ունենալ: Ինչքան ուզում ես իրականություն պատմիր:
- Ինչքանո՞վ եք ազատ Ձեր  նմանատիպ նախաձեռնություններում:
- Որևէ լուրջ սպառնալիք չեմ ստացել: Ուղղակիորեն իմ դեմ որևէ բան չի եղել, բայց, օրինակ, մի քաղաքում ցուցահանդես պետք է բացեի, կազմակերպիչ կողմին սպառնացել էին, և թույլ չտվեցին, որ ցուցահանդեսը բացվի:
- Հայոց ցեղապսանության 100-ամյակին ընդառաջ՝ որևէ գիրք, ցուցահանդես նախապատրաստո՞ւմ եք:
- Ինձ համար մինչև 2015 թվականը բոլոր տարիները 2015-ի չափ կարևոր են եղել: 100-ամյակին համար առանձնահատուկ նախաձեռնությամբ հանդես եկողները մինչ այդ ոչ մի բան չանողներն են: Ես 10 տարի է այդ գործը անում եմ, 2015 թ.-ին էլ նույնը կանեմ, 2016 թ.-ին, 2017 թ.-ին էլ:
- Միաժամանակ նայելով պետական քաղաքականությանն ու Ձեր ցուցահանդեսների այցելուներին՝ ի՞ նչ կարող եք ասել, առերեսումը ե՞րբ կլինի:

“Breaking the Silence”. Turkish historian: My aim is to convince people in Turkey that slaughtering a whole nation is a bad thing
It is already 10 years that “One Time” (Bir zamanlar) publishing house, based in Istanbul in 2005, has been performing important works in national minorities’s history, cultural study. In addition to publishing works concerning the above mentioned topics the publishing house also organizes exhibitions, meetings and discussions. The studies about Armenians are especially noteworthy among the works of publishing house. In particular, the head of publishing house, Turkish historian, philologist Osman Koker’s initiative of "Dear Brother. Armenians in Turkey 100 years ago" exhibition has toured the world’s several countries and has aroused great interest. The exhibition, as well as the book of the same name, includes about 500 postcards that describe the life of Turkey’s Armenians until 1915.
Ahead of the 100th anniversary of the Armenian Genocide Osman Koker told about his activities, Armenian’s life before the Genocide, the Consequences of Genocide and the current treatment of Turkish nation about the issue.
-The name of the publishing house is "One Time". I wonder what is the continuation? “One Time”: and then what?
-It means once existing and currently eliminated lots of important things. The cultural diversity and its destruction process in Turkey's past. Armenians are the part of that cultural diversity: an important part. Most of my activities are related to Armenians because I am personally more informed and specialized in Armenian nation.
- And where does the interest originate from?
- I think there is too much to tell Turks about themselves with the help of Armenians. In 2005, I wrote a book about Armenians which was the result of my 4 working years, but I had to establish my own publishing house because there was not a single one which would publish it.So I published my book entitled “Armenians in Turkey 100 years ago".
- This book contains postcards about Armenians’ life in the Ottoman Empire before the genocide. How did you find the postcards?
- Initially the book was dedicated to Armenians’ livelihood in the Ottoman Empire before the First World War or the Genocide: the regions inhabited by Armenians, the Armenian districts, the role they had in social-economic life of the country. This is the whole information I wanted to enrich with photos. It was then that I learned about Orlando Carlo Calumeno’s postcards. With his permission I used the postcards. No one expected that such material will come out from the postcards. As the result was fairly comprehensive and at the same time expensive book, besides not everyone could afford to buy it, I decided to organize an exhibition of the same name and display cards.
- From thehistory witnesses’ view point, what do the cards tell us about the Armenian’s livelihood before the Genocide.
- Not only the cards, but in general, if we look through my research, we can say that Ottoman Armenians were one of the most progressive sectors of society's cultural and social life. The Armenians lived in each side of the country. Even Armenian signboards can be seen in postcards.
- From the cultural point of view it means that destroying the Armenian population Turkey also had a great damage.
- We can say that the country had collapses from the both economic and cultural point of view. During the years of the Republic the eastern regions of the empire were in worse condition than in Era of Ottoman period. It means that it also struck the Turkish people. Naturally Armenians’ and Turks’ lived pains could not be compared, but our people also suffered too much. Finally a bad leadership “tradition” was established in the country. Government kills people and is not responsible for it. Subsequently the government continued to adhere to this tradition, even now. This is turned to state practice.
- A number of Turkish who has recognized the Genocide avoid to pronounce the term "genocide". Why?
- I also do not use the term too much, because the word “locks in” the discussion at once. Especially, if the discussion is with Turks. You can not tell people something by the term, no one will listen to you.
- Why does the term “lock in” the discussion? What are people afraid of: any Legal liability?
- People are afraid of not being accused. You know, my goal is to convince the people living in Turkey that slaughtering a whole nation is a bad thing. This is my judgement.
They do not even accept the fact of massacre. At first the government announces that “there is no such nation”, then: “they have killed us”. How can one person's story affect against a huge state policy. Nevertheless the truth you tell.
- How free are you in your other similar initiatives.
- I have not received any serious threat. There have not been anything done personally against me, but, for example, when I needed to open an exhibition in the city, someone threatened organizers and prevented the opening of the exhibition.
-Do you prepare any exhibition ahead of the 100th anniversary of the Armenian Genocide?
- For me all these years up to present have been as much important as 2015. Those who come up with special initiatives are the ones who have not done anything up to this.
I have been doing that job for 10 years and I will do the same in 2015, 2016, 2017.
- Looking at the state policy and your Exhibition visitors at the same time, what do you think, when will the confrontation be?