«Տոնուս-Լեսի» ներկայացրած եզրակացությունը հիմք կընդունվի աշխարհի բոլոր երկրներում
ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն այցելել է Կոտայքի մարզի Նոր գյուղ համայնքում գտնվող «Տոնուս-Լես» ընկերության սննդի և դեղերի անվտանգության փորձագիտական ժամանակակից լաբորատորիա, որտեղ ծանոթացել է փորձագիտական աշխատանքների ընթացքին, գործունեությանն ու ձեռքբերումներին:
Կառավարությունից տեղեկացնում են, որ լաբորատորիան հնարավորություն է տալիս հանրապետությունում արտադրվող, ներկրվող դեղերի ու սննդի համար իրականացնել որակի և կենսահամարժեքության, ինչպես նաև կենսաբանական և մանրէաբանական փորձաքննություններ` նպաստելով դրանց որակական չափանիշների ապահովմանը:
Ներկայացնելով ձեռքբերումները՝ ընկերության ղեկավարները տեղեկացրել են, որ հայաստանյան այս լաբորատորիան վերջերս ստացել է միջազգային ISO 9001-2008 հավատարմագրում, որը տարածաշրջանում առաջինն է: Նշվել է, որ միջազգային հավատարմագրումը հնարավորություն կտա տեղական արտադրողներին արտերկրի փոխարեն տեղում ստանալ արտադրանքի լաբորատոր փորձագիտական եզրակացությունը և որակի հավաստագիրը, ինչն էլ էապես կկրճատի ընկերությունների ծախսերն ու ժամանակը: Համապատասխան քայլեր են իրականացվել նաև որակյալ կադրերի պատրաստման ուղղությամբ, ամրապնդվել է միջազգային համագործակցությունը:
Վարչապետ Աբրահամյանը կարևորել և ողջունել է լաբորատորիայի միջազգային հավատարմագրումը և նշել, որ այն հնարավորություն կտա խթանել տեղական որակյալ արտադրանքի արտադրությունը, արտադրանքի վերաբերյալ ստանալ հավաստի տվյալներ, ավելացնել արտահանման ծավալները և ամրապնդել սպառողների շահերի պաշտպանությունը: Նա նաև կարևորել է լաբորատորիայի հետագա զարգացումը, որակյալ փորձագիտական գործունեությունը և գործարարների մոտ վստահության պահպանումը:
Լաբորատորիայի ղեկավարության հավաստիացմամբ, միջազգային հավատարմագրման արդյունքում լաբորատորիայի ներկայացրած եզրակացությունը հիմք կընդունվի աշխարհի բոլոր երկրներում:
Լաբորատորիան ունի գերմանական, շվեյցարական, ճապոնական և իսրայելական արտադրության ժամանակակից սարքավորումներ:

Prime Minister Hovik Abrahamyan visited Tonus-Les Company’s food and drug safety expert lab in Nor-Gyukh village community of Kotayk Marz. The Prime Minister toured the lab getting acquainted with the works and activities and achievements.
The laboratory enables quality and bioequivalence, as well as biological and microbiological examinations of imported medicines and food, promoting thereby the necessary quality standards.
Introducing achievements, company executives said that the lab has recently been granted the international ISO 9001-2008 accreditation, which is the first in the region.
It was noted that the international accreditation will enable local producers to get expert opinion and product quality certification in Armenia that will substantially reduce costs and time. Appropriate steps have been taken to provide training to qualified personnel and enhance international cooperation.
Prioritizing and welcoming the international accreditation of the lab, Prime Minister Hovik Abrahamyan said that it will stimulate the production of high quality local products, get reliable data on production, increase export volumes and strengthen the protection of consumer rights.
The Premier stressed the need for the lab to keep on developing in order to provide high-quality expertise, as well as to build on the confidence with business circles.
The lab executives assured that owing to its international accreditation, the laboratory’s findings will be acknowledged in all countries of the world. The laboratory has modern equipment of German, Swiss, Japanese and Israeli manufacture.