ԵԱՀԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ. Ադրբեջանը ձգտում է վերսկսել զինված հակամարտությունը
ԵԱՀԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Արման Կիրակոսյանը հանդես Է եկել հայտարարությամբ ԵԱՀԿ Մշտական Խորհրդի հանդիպմանը: Այս մասին հայտնում են ԱԳՆ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Դեսպան Կիրակոսյանն անդրադարձել է մարտի 19-ին Շփման գծի հյուսիսային հատվածում` ԼՂՀ Մարտակերտի շրջանում, Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից իրականացրած դիվերսիոն գործողությանը, որի հետևանքով զոհվել էր ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի չորս զինծառայող: Նա ընդգծել է, որ ԼՂՀ ՊԲ հակահարվածի արդյունքում հակառակորդը տվել է բազմաթիվ զոհեր, ինչն ադրբեջանական կողմը փորձում է թաքցնել` պաշտոնապես արգելելով լրագրողների և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների այցելությունները սահմանամերձ բնակավայրեր:
ՀՀ մշտական ներկայացուցիչը նշել է, որ Ադրբեջանն առաջին անգամ կիրառել է խոշոր՝ 120 մմ տրամաչափի հրետանի, ինչն ի ցույց է դնում Բաքվի մտադրությունը` շարունակել ընթանալ զինված առճակատման ճանապարհով: Դրանով Ադրբեջանը ձգտում է խարխլել 1994թ. հրադադարի վերաբերյալ եռակողմ համաձայնագիրը, խախտել ռազմական հավասարակշռությունը: Մինսկի խմբի համանախագահներին և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչին կոչ է  արվել ուշադրություն դարձնել այդ վտանգավոր զարգացման վրա:
Դեսպանն ափսոսանք է  հայտնել, որ այն ժամանակ, երբ միջազգային հանրությունը նշում է ռասայական խտրականության վերացման միջազգային օրը, Ադրբեջանի ղեկավարությունը հանդես է գալիս այլատյացության և անհանդուրժողականության կոչերով: Այդ կապակցությամբ նա մեջբերել է Ադրբեջանի նախագահի և պաշտպանության նախարարի հայտարարությունները, որոնցում նրանք տարածքային նկրտումներ են ներկայացրել Հայաստանի մայրաքաղաքի և այլ տարածքների նկատմամբ ու անթաքույց արտահայտել իրենց մտադրությունը արցախյան հիմնահարցը լուծել ռազմական ագրեսիայի ճանապարհով:
ՀՀ մշտական ներկայացուցիչն ընդգծել է, որ Արցախի ժողովրդի ֆիզիկական անվտանգությունը և զանգվածային ջարդերից պաշտպանությունը հանդիսանում է ԼՂՀ իշխանությունների պարտականությունը: Նա հիշատակել է, որ Ադրբեջանի կողմից վերահսկվող ԼՂ տարածքներում իրականացվել են հայ բնակչության էթնիկական զտումներ: Այդ համատեքստում Արման Կիրակոսյանը փաստել  է, որ Ադրբեջանը ձգտում է վերսկսել զինված հակամարտությունը` Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության ինքնորոշման իրավունքը ուժով ճնշելու նպատակով:
Դատապարտելով Ադրբեջանի ուժային քաղաքականությունը՝ դեսպանը շեշտել է որ Ադրբեջանը պատասխանատվություն է կրում իրավիճակի սրման և դրա հետևանքների համար: Նա վերահաստատել է Հայաստանի սկզբունքային դիրքորոշումը, որ հրադադարի ռեժիմի ամրապնդումը վստահության ամրապնդման միջոցառումների իրականացման միջոցով հիմք է հանդիսանում խաղաղ բանակցությունների առաջընթացի համար:

Киракосян: Баку желает продолжить эскалацию посредством вооруженных столкновений
Постоянный представитель Республики Армения в Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) посол Арман Киракосян выступил 26-го марта на Постоянном совете ОБСЕ.
Как сообщили в МИД Армении, посол коснулся осуществленной 19-го марта вооруженными силами Азербайджана диверсии в северной части линии соприкосновения вооруженных сил Нагорного Карабаха и Азербайджана - в Мартакертском районе Нагорно-Карабахской Республики (НКР), в результате которого были убиты четыре военнослужащих Армии обороны НКР. Он подчеркнул, что в результате ответных действий Армии Обороны НКР азербайджанская сторона понесла многочисленные потери, что Баку пытается скрыть, официально запретив посещение приграничных населенных пунктов журналистами и представителями гражданского общества.
Постоянный представитель Республики Армения отметил, что Азербайджан впервые с установления режима прекращения огня использовал крупнокалиберную артиллерию диаметром 120мм, что демонстрирует намерение Баку продолжить эскалацию посредством вооруженных столкновений. Тем самым Азербайджан стремится подорвать трехстороннее соглашение о прекращении огня от 1994г., нарушить военный баланс. Посол призвал сопредседателей Минской группы ОБСЕ и личного представителя действующего председателя ОБСЕ обратить внимание на подобное опасное развитие.
Посол выразил сожаление, что в то время, как международное сообщество отмечает Международный день борьбы за ликвидацию расовой дискриминации, руководство Азербайджана выступает с призывами ксенофобии и нетерпимости. В этой связи он процитировал заявления президента и министра обороны Азербайджана, в которых они предъявляют территориальные претензии в отношении столицы и территорий Армении и открыто выражают намерение решить карабахскую проблему путем военной агрессии.
Постоянный представитель Республики Армения подчеркнул, что физическая безопасность и защита от массовой погромов народа Нагорного Карабаха являются обязанностью властей НКР. Он упомянул о том, что на контролируемых Азербайджаном территориях Нагорного Карабаха были осуществлены этнические чистки. В этом контексте Арман Киракосян констатировал, что Азербайджан стремится вновь начать военный конфликт с целью подавления силой права народа Нагорного Карабаха на самоопределение.
Осуждая силовую политику Азербайджана, посол подчеркнул, что Азербайджан несет ответственность за обострение ситуации и его последствий. Он вновь подтвердил принципиальную позицию Армении, что укрепление режима прекращения огня путем реализации мер по укреплению доверия послужит основой для прогресса на мирных переговорах.