Ս. Օհանյանը՝ Կասպրչիկին. Առաջին անգամ կիրառվել են առավել մեծ` 120 մմ տրամաչափի ականանետեր
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը նախօրեին հանդիպում է ունեցել ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ, դեսպան Անջեյ Կասպրչիկի հետ: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են վերջին օրերին հայկական և ադրբեջանական զինված ուժերի շփման գոտում իրադրության ապակայունացման միտումները: Այս մասին հայտնում են ՊՆ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը դեսպանի Կասպրչիկին տեղեկացրել է ադրբեջանական կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի մասին` նրա ուշադրությունը հրավիրելով այն հանգամանքի վրա, որ հակառակորդի կողմից դիվերսիոն գործողություններից, տարբեր հրաձգային զենքերից, 60 և 82 մմ տրամաչափի ականանետերից զատ, հրադադարի ռեժիմի հաստատումից հետո առաջին անգամ կիրառվել են առավել մեծ` 120 մմ տրամաչափի ականանետեր:
Սեյրան Օհանյանը նշել է, որ Ադրբեջանի ԶՈւ նման մարտավարության պայմաններում իրադրության սրման հետևանքների ամբողջ պատասխանատվությունը կրում է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը:
Դեսպան Կասպրչիկը հավաստիացրել է, որ իր լիազորություններից բխող առավելագույն ջանքեր կգործադրի իրադրությունը կայունացնելու ուղղությամբ:

Armenian Defense Minister Seyran Ohanyan on Friday met with Ambassador Andrzej Kasprzyk, Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office.
They discussed the recent destabilization of the situation on the border between Armenian and Azerbaijani armed forces, the press service of Armenian Defense Ministry reports.
The Defense Minister informed Ambassador Kasprzyk about ceasefire violations by Azerbaijan, stressing that in addition to making infiltration attempts and using weapons of different calibers, 60 mm and 82 mm mortars, for the first time since the ceasefire was established, Azerbaijan used 120 mm artillery.
Ohanyan said that under such tactics by Azerbaijani armed forces, Azerbaijan’s military and political leadership is fully responsible for the consequences of escalation of the situation.
Ambassador Kasprzyk said that he will make every effort within his power to stabilize the situation.