ՊԲ. Արցախում բախումների մասին ինֆորմացիան հակառակորդի պրոպագանդայի արգասիքն է
Այսօր ադրբեջանական որոշ լրատվամիջոցների, մասնավորապես «Haqqin.az» կայքի կողմից տարածված տեղեկատվությունը, թե իբր Լեռնային Ղարաբաղում ուժեղ բախումներ են եղել, որոնց հետևանքով հայկական կողմից հինգ զինծառայող է զոհվել, իրականությանը չի համապատասխանում և հակառակորդի պրոպագանդայի վառ երևակայության հերթական արգասիքն է: Այս մասին տեղեկանում ենք ՊԲ մամուլի ծառայությունից:
ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները առաջնագծում շարունակում են տիրապետել իրադրությանը և վստահորեն իրականացնում են իրենց առջև դրված մարտական խնդիրները:
Ինչ վերաբերում է հակառակորդի կողմն անցած Անդրանիկ Գրիգորյանի մասին պատմող հաղորդագրությանը, որում նա գոհունակություն է հայտնում Ադրբեջանում իր գտնվելու պայմանների վերաբերյալ, ապա դրանով ադրբեջանցի վայ քարոզիչները հերթական անգամ թոզ են փչում միջազգային հանրության աչքերին՝ փորձելով իրենց սուլթանությունը ներկայացնել որպես ժողովրդավարական երկիր, որտեղ հարգվում են բոլորի, այդ թվում՝ ռազմագերիների ու պատանդների հիմնարար իրավունքներն ու ազատությունները:
Այնինչ իրականությունը այնտեղ բոլորովին այլ է, ինչի ամենախոսուն և թարմ օրինակը հենց ադրբեջանական կողմն անցած հայ զինծառայողի պարտադրանքի տակ արված նկարահանումներն են և դրանց հրապարակումը, ինչը նմանատիպ դեպքերի համար նախատեսված միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի կոպիտ խախտում է:

МО НКР: Информация о столкновениях в Арцахе – это плод пропаганды противника
Распространенная сегодня некоторыми азербайджанскими СМИ, в частности, сайтом «Haqqin.az» информация о том, что в Нагорном Карабахе якобы произошли серьезные столкновения, вследствие которых с армянской стороны погибли 5 военнослужащих, не соответствует действительности и является очередным плодом пропаганды и бурной фантазии противника. Об этом сообщает пресс-служба министерства обороны Нагорно-Карабахской Республики.
Передовые подразделения Армии обороны НКР продолжают контролировать ситуацию и с уверенностью выполняют поставленные перед ними боевые задачи.
«Что касается сообщения о перешедшем на сторону противника Андранике Григоряне, в котором он выражает удовлетворение условиями содержания в Азербайджане, то тем самым азербайджанские горе-пропагандисты в очередной раз пускают пыль в глаза международному сообществу, пытаясь представить свой султанат демократичной страной, где уважаются основные права и свободы всех, в том числе и военнопленных.
Однако действительность совершенно иная, ярчайшим примером чего является видеосъемка, подготовленная и опубликованная в результате давления на военнослужащего, перешедшего на азербайджанскую сторону, что является грубейшим нарушением норм международного гуманитарного права», - говорится в сообщении.