ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն ու ՀՀ ոստիկանությունն իրականացնում են երեխաների շրջանում երթևեկության կանոնների ուսուցմանն ուղղված ծրագիր
31/03/2015 19:55
Երեխաների անվտանգության ապահովումը մշտապես ՀՀ ոստիկանության ուշադրության կենտրոնում է և իրականացվող քաղաքականության առանցքային ուղղություններից մեկը: Առանձնակի կարևորվում է երթևեկության անվտանգությունը, որի հիմքում դրված է երեխաների շրջանում այդ կանոններին անվերապահորեն հետևելու գիտակցության սերմանումը, օրինապաշտ քաղաքացու դաստիարակությունը: Այդ խնդրի լուծմանն են ուղղված դպրոցներում պարբերաբար իրականացվող հանդիպում-զրույցները, դեռահասների այցելությունները ճանապարհային ոստիկանության ստորաբաժանումներ, սերտ համագործակցությունը կրթական ոլորտի պատասխանատուների և ծնողների հետ: Այս մասին հայտնում են ՎիվաՍել-ՄՏՍ լրատվական բաժնից:
Ոստիկանությունը համոզված է, որ երեխայի հետ աշխատանքը պետք է սկսել վաղ՝ տարրական դասարանների և նույնիսկ նախադպրոցական տարիքից: Այս ռազմավարության իրականացման առաջին քայլերից է «Փոքրիկ ոստիկան» ուսուցողական խաղ-ձեռնարկի ստեղծումը, որի հասցեատերն առաջին դասարանցիներն են: Ձեռնարկը երեխաներին կօգնի ինքնուրույն յուրացնել երթևեկության կանոնները, ճանաչել ճանապարհային նշանները և կնախազգուշացնի արտակարգ իրավիճակների մասին:
Հաշվի առնելով, որ խոշոր քաղաքներում երթևեկությունը բավականին լարված է՝ մարտի 31-ին խաղ-ձեռնարկն առաջինը տրամադրվել է մայրաքաղաքի 426 առաջին դասարաններին:
Որպես երեխաների շրջանում կրթական և իրազեկման բազմաթիվ ծրագրեր իրականացնող սոցիալապես պատասխանատու ընկերություն, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն աջակցել է ՀՀ ոստիկանության նախագծին՝ 14 միլիոն դրամ հատկացնելով «Փոքրիկ ոստիկան» ուսուցողական խաղ-ձեռնարկի 1000 օրինակ հրատարակելու նպատակով:
Նախագծի մեկնարկի ժամկետը պայմանավորված է նաև դպրոցական առաջիկա ամառային արձակուրդներով. դրսում ավելի շատ ժամանակ անցկացնող երեխաները պետք է տիրապետեն երթևեկության կանոնների վերաբերյալ անհրաժեշտ գիտելիքների:

Joint project of the RA Police and VivaCell-MTS on teaching traffic rules to children
Ensuring the safety of children stays at the heart of Police’ attention as one of the key directions of its activities. Special significance is prescribed to road safety issues: teaching traffic rules to children, instilling in them the understanding of the necessity to unconditionally follow road safety rules, and bringing up law-abiding citizens. Regular open classes at schools, visits of young people to police stations and close cooperation with parents and representatives of the sphere of education are directed towards the implementation of these objectives.
The Police are convinced that guidance to children should begin at an elementary school or even pre-school age. One of the first steps in applying this principle is the “Little Policeman” game-manual which is addressed to first class schoolchildren. The manual will help the children master traffic rules on their own, teach them the road signs, as well as provide information about emergency situations.
The “Little Policeman” is being distributed among the first-grade schoolchildren. Taking into consideration the fact that the traffic is especially heavy in large cities, 426 first grades of the capital will receive the manual on March 31, 2015.
As a socially-responsible Company, having supported numerous awareness and public education programs targeted to children, VivaCell-MTS extended hands to the initiative of the Police by allocating about AMD 14 million for the publication of 1000 copies of the electronic game-manual.
The launch time of the project is linked with the coming summer vacations, when children regularly spend more time outdoors and will no doubt need the knowledge of road safety rules.