Ապրիլի 24-ին Բունդեսթագում հատուկ նիստ է հրավիրվելու՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին
ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն այսօր ընդունել է Գերմանիայի Բունդեսթագի անդամներ Մարտին Պետցոլդին և Տանկրեդ Շիպանսկուն: ԱԳՆ-ից հաղորդում են, որ ողջունելով Գերմանիայի Բունդեսթագի՝ հայկական ծագումով պատգամավոր Մարտին Պետցոլդի և նրա գործընկեր Տանկրեդ Շիպանսկու այցելությունը Հայաստան նախարարը ընդգծել է, որ հայ-գերմանական բարձր մակարդակի հարաբերություններում կարևոր դերակատարում ունի միջխորհրդանական ակտիվ համագործակցությունը։
Մարտին Պետցոլդը իր հերթին նշել է, որ իր համար խորհրդանշական է Բունդեսթագի պատգամավորի կարգավիճակում այցելել Հայաստան և նպաստել հայ-գերմանական հարաբերությունների զարգացմանը։
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել Հայաստան - Եվրոպական միություն համագործակցության շուրջ։
Նախարար Նալբանդյանը հյուրերին ներկայացրել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի շրջանակներում Հայաստանում և ամբողջ աշխարհում անցկացվող միջոցառումները: Պատգամավորները տեղեկացրել են, որ ապրիլի 24-ին Բունդեսթագում հատուկ նիստ է հրավիրվելու՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին։
Հանդիպմանն անդրադարձ արվեց միջազգային և տարածաշրջանային մի շարք խնդիրների: Մտքեր փոխանակվեցին ուկրաինական ճգնաժամի, Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցություններում ձեռք բերված առաջընթացի, և դրա արդյունքում տարածաշրջանում ակնկալվող զարգացումների շուրջ։

В Бундестаге 24 апреля состоится специальное заседание, посвященное 100-й годовщине Геноцида армян
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян принял сегодня членов Бундестага Германии Мартина Петцолда и Танкреда Шипански. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Приветствуя визит депутата Бундестага Мартина Петцолда, армянина по происхождению, и его коллеги Танкреда Шипански, министр Э.Налбандян подчеркнул, что активное межпарламентское сотрудничество имеет важное значение для армяно-германских отношений.
Поблагодарив за прием, Мартин Петцолд отметил, что для него символично посещение Армении в статусе депутата Бундестага и содействие развитию армяно-германских отношений.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями о сотрудничестве Армения-ЕС. Глава МИД представил гостям предусмотренные в Армении и за рубежом мероприятия в связи с 100-й годовщиной Геноцида армян. Депутаты проинформировали о том, что 24 апреля в Бундестаге состоится специальное заседание, посвященное 100-й годовщине Геноцида армян.
Стороны коснулись также ряда международных и региональных вопросов. Состоялся обмен мнениями по урегулированию украинского кризиса, прогрессу, достигнутому в ходе переговоров по иранской ядерной программе, и ожидаемым в результате этого региональным развитиям.