Հատուկ նախագիծ. ՎերԱՊՐԱԾներ. Գևորգ Մանուկյանը՝ Մուշի գավառի Խարաբաշեհիր գյուղի կոտորածների մասին
Վերապրած Գևորգ Մանուկյանի վկայությունը Մուշի գավառի Բուլանըխ գավառակի Խարաբաշեհիր գյուղի կոտորածների մասին.
«Գյուղը զուտ հայաբնակ էր՝ 90 տուն, 1400 բնակիչներով: Գյուղը ուներ 2000 ոչխար, 1000 տավար, 150 գոմեշ, 30 ձի, 18000 փութ գարի, կտավատ՝ 1000 փութ: Գյուղը ուներ քարից շինած հասարակ եկեղեցի, մի երկդասյան դպրոց, մի ջրաղաց մի քարով: Գյուղն այժմ հիմնովին ավերակ է: Հայերի զորաժողովը թուրքերի կողմից կատարվեց պատերազմը հայտարարելուց առաջ և բռնի ուժով: Բռնի կերպով գրավել է տավարի 1/3 մասը և մյուս տնային իրերի 1/2-ը, օրինակ՝ յուղ, պանիր, կաշի և այլն, որոնց դեմ չի տրվել ոչ մի ստացական, միայն հավաքող պաշտոնեական ցուցակագրել է իր վերցրածը իր մոտ եղած տոմարում: Գյուղից տարել են բոլոր պատահող տղամարդկանց, որոնց շալակով տեղափոխել են տվել զինվորական ապրանք մի վայրից մյուսը: Ամեն մեկի շալակը բարձել են մեկից մինչև երկու փութ:
Նմանապես տղամարդկանց տարել են՝ դիրքեր փորելու համար աշխատացնելու: «Պետելով» ազատվել են գյուղից  մինչև 140 մարդ՝ վճարելով 35-55 ոսկի: Գյուղում կատարվել է «նվիրատվություն» երեք անգամ և հավաքվել է ամեն ընտանիքից 1-ից մինչև 18 ոսկի: Երեք անգամին հավաքվել է ավելի քան 3000 ոսկի: Գալիք աղետը զգացվեց պատերազմը հայտարարելուց մի ամիս հետո: Միաժամանակ, գյուղի երիտասարդները և առհասարակ տղամարդիկ գիշերները պահպանում էին գյուղը և ընդհանրապես ցերեկն էլ շատ զգույշ էին մնում:
Բացարձակ թշնամություն և ջարդ սկսվեց 1915 թ. փետրվար ամսին և կրում էր մասնավոր բնույթ: Ընդհանուր ջարդ սկսվեց ապրիլ ամսին:
Ջարդը սկսվեց «Համիդիէ» զորքի ձեռքով և թուրք օֆիցերների հրամանատարության ներքո: Թալանին և կոտորածին մասնակցում էին հարևան գյուղերի թուրքերը և քրդերը: Գյուղում կոտորած են 20 հոգի. Ճանապարհին՝ մինչև սահման հասնելը, գաղթի ժամանակ սպանվեցին 4 հոգի, հիվանդությունից մեռան 10 հոգի, բացի այդ, զինվոր գնացած էին 18 հոգի, որոնցից ոչ մի լուր չկա: Ջարդում էին գլխավորապես տղամարդկանց և տղաներին: Բռնի մահմեդականացում պատերազմը հայտարարելուց հետո չի եղել: «Համիդիէյի» այն զորքերը, որ կատարել են գյուղում ջարդն ու թալանը, իր մեջ չեն ունեցել գերման օֆիցեր: Ժողովուրդը այժմ ցրված է Կովկասի զանազան վայրերում և ապրում է շատ աղքատ վիճակի մեջ: Շարժական ամբողջ կայքը, չնչին բացառությամբ, թալանված է համիդիէցի քրդերի և թուրքերի ձեռքով:
Շատ չնչին մի մասը, այն է, մի քանի կտոր շորեր, հազիվ կարողացել են բերել իրենց հետ: Անշարժ կայքը այրված և ոչնչացրած է, քանդված է նմանապես գյուղի եկեղեցին և դպրոցը: Գաղթը սկսվեց հանկարծակի և գաղթող ժողովրդի մեջ տարածվեցին հիվանդություններ: Գաղթողներից հայրենիք վերադարձողներ եղան 5 հոգի, որոնք չկարողանալով ապրել գյուղում, նորից վերադարձան Կովկաս»:

Special Project. Survivors of Armenian Genocide. Gevorg Maukyan’s testimony about massacres in Kharabashehir
17/04/2015 20:30
According to Gevorg Manukyan’s testimony about massacres in the village Kharabashehir, Bulankh region, Mush province.
“Armenian-populated village had 90 houses and 14000 residents, a church, a school, a mill with a stone, 2000 sheep, 1000 beasts, 150 buffalos, 30 horses, 18000 sack of barley and 1000 kilos of linseed. The village is now completely in ruins.
Before the war the Turks forced Armenians to gather troops. They forced the villagers to hand the one-third of the cattle and also household items such as leather, fat, cheese. The enemy took all men from the village and forced them to transfer heavy military items. Our people were digging trenches for the enemy.
The Turks were organizing donations and taking 1-18 gold coins from each house. From 3 donations they accumulated more than 30000 coins.
A month later before the declaration of war we felt a coming disaster. Young men and commonly all men were defending the village simultaneously. The attacks started in February 1915 and turned to massive massacres on April. The Turkish commanders were controlling the massacres. Turks and Kurds from neighbouring villages were participating in the robberies and murders.
The enemy killed 20 people: 4 people were killed on the road to border, 10 died of illness, besides we have no information about 18 soldiers.
The Turks were killing basically young boys and men. After the declaration of war they didn’t force to adopt Islam. Hamidi’s troops, which organized robberies and murders in the village, had no German commanders.
Now people are scattered in different Caucasian cities and live in very poor conditions. They have only managed to bring a few pieces of clothes with them. The whole property is robbed by Hamidi’s Kurds and Turks. The houses, the church and the school of the village are destroyed now. The sudden exodus was the reason of various diseases distribution. 5 migrants returned to the village, but they could not live there and had to come back again to Caucasus”.