Սպիտակ տան խոսնակը հայտարարել է, որ Օբաման չի արտաբերի Ցեղասպանություն եզրույթը
Միացյալ Նահանգների նախագահն այս տարի ևս չի արտաբերի «Ցեղասպանություն» եզրույթը: Հինգշաբթի օրը Սպիտակ տան խոսնակ Ջոշ Էրնեսթն լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ պատասխանելով հարցերին, հայտարարել է, որ  «ցեղասպանություն» եզրույթից խուսափելու ԱՄՆ քաղաքականության մեջ փոփոխություն չկա:
Նա ընդգծել է, որ ԱՄՆ նախագահն ու վարչակազմի բարձրաստիճան այլ պաշտոնյաներ բազմիցս են ճանաչել պատմական այն փաստը, որ Օսմանյան Թուրքիայի գոյության վերջին տարիներին 1.5 միլիոն հայ սպանվել կամ ստիպողաբար մահվան է ենթարկվել, սակայն նշել է, որ եզրույթից խուսափելու վերաբերյալ ԱՄՆ-ի դիրքորոշումը նույնը կմնա նաև այս տարի։
«Մենք ընդգծել ենք, որ ողբում ենք այդ մահերի համար, և որ այդ փաստի լիարժեք, անկեղծ ու արդար ճանաչումը մեր բոլորի, այդ թվում՝ Թուրքիայի, Հայաստանի և Ամերիկայի շահերից է բխում:  Ազգերն ավելի հզոր են, երբ զարգանում են՝ ճանաչելով սեփական անցյալի վտանգավոր դրվագները, և հենց դրա ճանաչման մեջ է նոր, ավելի հանդուրժող ապագա կառուցելու ճանապարհը»,- հայտարարել է նա:
Խոսնակը շեշտել է, որ ԱՄՆ նախագահն ավանդաբար ապրիլի վերջին հայտարարություն է տարածում այս կապակցությամբ և անդրադառնում է այդ ահավոր պատմական իրադարձությանը, սակայն այս տարի ևս ԱՄՆ-ի չի փոխի իր քաղաքականությունը:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին համանման հայտարարությամբ էր հանդես էր եկել նաև Միացյալ Նահանգների ԱԳՆ խոսնակ Մարի Հարֆը:

Представитель Белого дома: Президент США 24 апреля не произнесет слово «геноцид»
Президент США и другие высокопоставленные представители администрации неоднократно признавали тот исторический факт, что в последние годы существования Османской империи были убиты или насильно отправлены в пустыни на смерть 1,5 млн. армян. Об этом заявил на брифинге официальный представитель Белого дома США Джош Эрнест в ответ на вопрос о возможности использования президентом США Бараком Обамой термина «геноцид» в ежегодном обращении 24 апреля.
«Мы подчеркивали также, что скорбим по поводу этих смертей и полноценное, искреннее и справедливое признание этого факта исходит из общих интересов, включая Турцию, Армению и США», - отметил он.
Джош Эрнест со ссылкой на политику Белого дома в данном вопросе отметил, что «народы становятся сильнее и достигают прогресса, признавая, отдавая себе отчет в болезненных эпизодах прошлого. Это очень важно для строительства другого, более толерантного будущего». По его словам, это один из принципов, которыми руководствуется Администрация США в своей работе по этому вопросу.
«Традиционно президент в конце апреля выступает с заявлением в связи с этой ситуацией, в связи с этим ужасным историческим событием, и я не думаю, что наша политика в этом вопросе изменится», - резюмировал Эрнест.