Էրդողանը դարձավ Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակի լավագույն հրապարակախոսը
Վերջին տարիներին, երբ աշխարհասփյուռ հայերն սկսեցին ծրագրել Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակի ոգեկոչումը, նրանք երկու հիմնական մտահոգություն ունեին՝ ինչպիսի՞ միջոցառումներ ձեռնարկել, որոնք առավելագույնս պատշաճ լինեն այս մեծաշուք առիթով, և ինչպե՞ս թաքցնել իրենց ծրագրերը թուրքական կառավարությունից, որպեսզի այն չկարողանա խափանել կամ ձախողել դրանք:
Մենք չէինք իմանում, որ թուրք ղեկավարներն ի վերջո ակամա դառնալու են մեր լավագույն «դաշնակիցները», և հարյուրամյակի ծրագրերը ձախողելու փոխարեն այնպիսի անհեթեթ հայտարարություններ են անելու, որ ամբողջ աշխարհում պրոպագանդեն Հայոց ցեղասպանությունը՝ գերազանցելով մեր բոլոր ակնկալիքները:
Որևէ հոլիվուդյան սցենարիստ չէր կարող ավելի լավ գործ անել, քան Էրդողանը որպես վարչապետ, իսկ այնուհետև՝ նախագահ՝ ապահովելով աշխարհում ամենամեծ հնարավոր լսարանը 100-րդ տարելիցի ոգեկոչման համար:
Հարյուրամյակի տարեսկզբից շատ առաջ Էրդողանը պարարտ հող պատրաստեց իր տարօրինակ հայտարարություններով ՝ փչացնելով իր և իր երկրի հեղինակությունը. նա հայտարարեց, որ մահմեդականները հայտնաբերել են Ամերիկան Կոլումբոսից առաջ. որ մահմեդականների համար անհնար էր ցեղասպանություն գործելը. և ասաց հեռուստահաղորդավար Չառլի Ռոզին, թե քանի որ Ստամբուլում դեռ հայեր կան, ապա հնարավոր չէր, որ ցեղասպանություն եղած լիներ:
Այնուհետև Էրդողանը փակեց «Յութուբն» ու «Թվիթերը», քանի որ որոշ բաներ դրանց բովանդակությունից իրեն դուր չէին գալիս. ձերբակալեց մի պատանի ուսանողի շարադրություն գրելու համար, որը չէր արժանացել ժամանակակից սուլթանի հավանությանը. բանտարկեց լրագրողներին և ծաղրանկարիչներին իր քաղաքականությունը քննադատելու համար. հետապնդեց մահմեդականների կրոնական առաջնորդ Ֆեթուլլահ Գյուլենի հետևորդներին և բարձրաստիճան զինվորականներին՝ Նորին մեծության դեմ նրանց կազմակերպած դավադրության պատրվակով. հրամայեց կրակել խաղաղ ցուցարարների վրա Ստամբուլի Գեզի զբոսայգում. և գաղտնալսված հեռախոսազրույցում հանձնարարեց որդուն, թե ինչպես կոծկել տասնյակ միլիոնավոր կանխիկ դոլարները...
Էրդողանն իր կոշտ հայտարարություններով և կոպիտ պոռթկումներով կարողացավ թշնամացնել բազմաթիվ երկրների ղեկավարներին, որոնց հետ գործակցում էր, ներառյալ Միացյալ Նահանգները, Ֆրանսիան, Գերմանիան, Իրանը, Իրաքը, Եգիպտոսը, Հունաստանը, Ռուսաստանը և Սիրիան: Ըստ էության, նա իր «զրո խնդիրներ հարևանների հետ» արտաքին քաղաքականությունը վերածեց՝ «զրո հարևանների՝ առանց խնդիրների»...
Այս տարեսկզբին՝ Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ, Էրդողանը հասավ իր գործունեության գագաթնակետին: Նա «փայլուն» միտք հղացավ Գալիպոլիի տոնակատարության օրը տեղափոխել ապրիլի 24-ին, և ավելի քան 100 երկրների ղեկավարների հրավիրելով Թուրքիա՝ համայն աշխարհի ուշադրությունը շեղել այդ նույն օրը Երևանում կայանալիք Հայոց ցեղասպանության ոգեկոչման արարողություններից: Թուրքիայի նախագահը փորձեց վերաշարադրել պատմությունը՝ մեղադրելով Հայաստանին Ցեղասպանության100-րդ տարելիցի ամսաթիվը ապրիլի 24-ին փոխելու համար...
Նման մանկամիտ խորամանկությունները չէին կարող վրիպել միջազգային հանրության ուշադրությունից: Էրդողանի կեղտոտ հնարքները բացահայտող բազում հոդվածներ գրվեցին: Հայոց ցեղասպանության ոգեկոչման արարողությունները ձախողելու փոխարեն թուրք ղեկավարներն հաջողեցին պրոպագանդել Ցեղասպանության հարյուրամյակը՝ նախքան հայերի կողմից որևէ միջոցառում կազմակերպելը...
Իսկ հետո եկավ Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապի ապրիլի 12-ի հիշարժան քարոզը՝ մեղադրելով Թուրքիային  հայ ժողովրդի դեմ «20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը» գործելու համար... Ի պատասխան՝ Էրդողանը հետ կանչեց Թուրքիայի դեսպանին Վատիկանից, իսկ հետո, սովորաբար իր սառը դատող վարչապետ Դավութօղլուի և թուրք չինովնիկների ողջ անձնակազմի հետ միասին սկսեց վիրավորել Հռոմի պապին, Կաթոլիկ եկեղեցուն, և նույնիսկ Պապի ծննդավայր Արգենտինային... Այսպիսով, մի քանի օրվա ընթացքում Թուրքիայի ղեկավարները կարողացան իրենց դեմ հանել ավելի քան մեկ միլիարդ կաթոլիկների ամբողջ աշխարհում:
Էրդողանը զգուշացրեց Հռոմի պապին, որ լրացուցիչ գործողություններ է ձեռնարկելու ընդդեմ Կաթոլիկ եկեղեցու՝ նկատի ունենալով, որ կարող է Ստամբուլի հին հունական Սուրբ Սոֆիայի տաճարը վերածել մզկիթի: Եթե նա գնա նման ծայրահեղ քայլի, ապա Թուրքիայի դեմ կհանի մնացած քրիստոնյա աշխարհը:
Հռոմի պապի պատմական քարոզից մի քանի օր հետո Եվրախորհրդարանը դարձյալ բանաձև ընդունեց Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ: Այդ ընթացքում, Էրդողանը շարունակում էր իր հակաեվրոպական և հակաքրիստոնեական խիստ քննադատությունը՝ մեղադրելով եվրոպացիներին հակաթուրքական և հակաիսլամական կեցվածքի համար: Բնականաբար, եվրոպացիների մոտ հարց առաջացավ, թե ինչպես կարող է նման խելագար ղեկավար երբևէ միանալ եվրոպական ընտանիքին…
Հազարավոր թերթեր, հեռուստաընկերություններ և կայքէջեր հաղորդում էին թուրք ղեկավարների կատաղի արձագանքի մասին և քննադատում նրանց կողմից Հայոց ցեղասպանության ժխտումը: Աշխարհի ուշադրությունը սևեռվել էր հայերի վրա՝ Քարդաշյանների Հայաստան կատարած այցի, Հռոմի պապի ուշագրավ քարոզի և Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ Եվրախորհրդարանի բանաձևի լայնորեն լուսաբանման շնորհիվ: Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նախօրեին հայերը չէին կարող հասնել նման լայն  հրապարակայնության, եթե նույնիսկ մեկ միլիարդ դոլար ծախսեին և 100 փիար ընկերություն վարձեին …

TheCaliforiaCourier.com
A couple of years ago, when Armenians throughout the world began making plans for the Armenian Genocide Centennial, they had two major concerns: What kind of events to organize that would be most appropriate for this solemn occasion? And, how to conceal their plans from the Turkish government so it would be unable to undermine or disrupt them?
Little did Armenians know that inadvertently Turkish leaders would end up being their best ‘ally,’ and instead of disrupting Armenians’ Centennial plans, they would make such preposterous statements that would globally propagate the Armenian Genocide beyond anyone’s wildest expectations.
A Hollywood scriptwriter could not have done a better job than what Erdogan as Prime Minister and then President did to ensure that the Armenian Centennial is commemorated with the greatest possible audience in the world.
Long before the start of the Centennial year, Erdogan set the stage by undermining his own credibility and that of his country by making outlandish declarations: He claimed that Muslims discovered America before Columbus; that it was impossible for Muslims to commit genocide; and told TV host Charlie Rose that since there are still Armenians in Istanbul, there could not have been a genocide.
Erdogan went on to shut down Youtube and Twitter because he disliked some of their content; had a teenage student arrested for writing an essay the Modern Day Sultan didn’t approve; jailed journalists and cartoonists for criticizing his policies; prosecuted Muslim cleric Fethullah Gulen’s followers and high-ranking military officers under the pretext that they were plotting against His Highness; ordered the shooting of peaceful protesters in Istanbul’s Gezi Park; and instructed his son during a secretly recorded phone conversation on how to conceal tens of millions of dollars in cash!
With his harsh statements and rude outbursts, Erdogan managed to antagonize leaders of many of the countries he dealt with, including the United States, France, Germany, Iran, Iraq, Egypt, Greece, Cyprus, Russia, and Syria. In effect, he turned his foreign policy of “zero problems with neighbors,” to “zero neighbors without problems!”
At the start of this year, as the Genocide Centennial drew near, Erdogan shifted to high gear. He came up with the ‘brilliant’ idea of rescheduling the Gallipoli commemoration to April 24, and inviting leaders of over 100 countries to Turkey in order to steal the limelight away from the Armenian Genocide commemorations in Yerevan on that date. The Turkish President sought to rewrite history by accusing Armenians of changing the Genocide Centennial Date to April 24!
Such childish maneuvers did not go unnoticed by the international community. Countless articles were written exposing Erdogan’s dirty tricks. Instead of undermining the Armenian commemorations, the Turkish leader ended up propagating the Genocide Centennial, long before Armenians had organized a single event!
Then came the memorable sermon of Pope Francis on April 12, accusing Turkey of committing “the first genocide of the 20th century” against the Armenian people! In response, Erdogan recalled his Ambassador from the Vatican, and then, along with his normally cool-headed Prime Minister Davutoglu and the entire cast of Turkish officialdom started insulting the Pope, the Catholic Church, and even Argentina, the Pope’s birthplace! Thus, within a few days, Turkey’s leaders managed to antagonize over a billion Catholics around the world.
Erdogan warned the Pope that he would take additional actions against the Catholic Church, implying that he would convert Istanbul’s ancient Greek Hagia Sophia Church to a mosque. Should he take such an extreme action, he would be antagonizing the rest of the Christian world against Turkey.
Within days of the Pope’s history-making sermon, the European Parliament adopted yet another resolution acknowledging the Armenian Genocide. Meanwhile, Erdogan continued his anti-European and anti-Christian diatribe by accusing Europeans of being anti-Turkish and anti-Islam. Naturally, Europeans began to question how such a lunatic leader could ever join the European family of nations!
Thousands of newspapers, TV stations, and websites reported the Turkish leaders’ berserk reaction, and criticized their denial of the Armenian Genocide. The world’s attention to Armenians has been quite overwhelming with the extensive coverage of Kardashians’ trip to Armenia, the Pope’s remarkable sermon, and the European Parliament’s Resolution on the Armenian Genocide. Armenians could not have gained such immense publicity on the eve of the Armenian Genocide Centennial, if they had spent a billion dollars and hired 100 PR firms!