Է. Շարմազանով. Առաջադեմ մարդկությունը պետք է հասնի Ցեղասպանության ժխտման քրեականացմանը
Նախօրեին Սանկտ Պետերբուրգի Տավրիդյան պալատում ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի նախաձեռնությամբ անցկացվել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված ցուցահանդես-երաժշտական ցերեկույթ, որին ներկա են եղել ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, ԱՊՀ ՄԽՎ խորհրդի գլխավոր քարտուղար Ալեքսեյ Սերգեևը, Սանկտ Պետերբուրգում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Հրայր Կարապետյանը և ԱՊՀ ՄԽՎ խորհրդի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ, ԱՊՀ ՄԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ ներկայացուցիչ Հայկ Չիլինգարյանը: Հնչել են կոմիտասյան երաժշտություն և հայկական ծիրանափող:
ԱԺ պաշտոնական կայքից տեղեկանում ենք, որ Է.Շարմազանովը ելույթում մասնավորապես նշել է.
«1944 թվականին լեհ իրավագետ Ռաֆայել Լեմկինը կիրառեց «ցեղասպանություն» եզրույթը` նկատի ունենալով 1915 թվականին Օսմանյան Թուրքիայում հայերի դեմ իրագործված վայրագությունները: Ուղիղ 100 տարի առաջ Թուրքիայի ղեկավարությունն իրականացրեց մի ողջ ժողովրդի ցեղասպանություն և հայրենազրկում միայն այն պատճառով, որ նրանք ազգությամբ հայ էին, դավանանքով` քրիստոնյա:
Ապրիլյան իրադարձություններից ընդամենը մեկ ամիս անց` մայիսի 24-ին, Անտանտի երկրները Թուրքիայի կողմից հայ ժողովրդի հանդեպ իրականացված ծանրագույն հանցագործությունը որակեցին որպես «մարդկության և քաղաքակրթության դեմ իրականացված հանցագործություն»: Սա խոսում է այն մասին, որ դեռևս 100 տարի առաջ առաջադեմ մարդկությունը գիտակցել է կատարվածի ողջ լրջությունը: Մինչդեռ Թուրքիան մինչ օրս շարունակում է համառորեն ժխտել Հայոց ցեղասպանությունը:
Կարծում եմ, որ մենք պետք է ոչ միայն դատապարտենք Հայոց ցեղասպանությունը, այլև առաջադեմ մարդկության հետ մեկտեղ պայքարենք` հասնելու Ցեղասպանության ժխտման քրեականացմանը: Միայն քրեականացումը կարող է փակել դռները նոր ցեղասպանությունների առջև»:

The vice speaker of Armenia’s National Assembly has called for universal efforts towards criminalizing genocides, considering it the only way to prevent future atrocities against the mankind.
In a speech at a musical exhibition held at St Petersburg’s Tavridi Palace, Eduard Sharmazanov particularly shared the history of the Armenian Genocide, strongly condemning Turkey’s continuing policy of denial.
“Raphael Lemkin, a lawyer, used the term ‘genocide’ in 1944, referring the atrocities against the Armenians in Ottoman Turkey. Exactly 100 years ago, Turkey’s leadership orchestrated the genocide and dispossession of an entire nation only because they were Armenians pursuing the Christian faith.
“On April 24, no later than a month after the April events, the entente countries characterized the extremely grave crime committed by Turkey against the Armenian people as a ‘crime against humanity and civilization.’ This testifies to the fact that as early as 100 years ago, humanity realized the seriousness of the event. However, Turkey keeps persistently denying the Armenian Genocide.
“I think we must not only condemn the Armenian Genocide but also struggle with the progressive humanity to achieve its criminalization. Criminalization is the only way that can close the doors to new genocides,” he said.