Հիշողություն, երախտագիտություն, միջազգային պայքար, վերածնունդ. Հիմքերը սրանք են
Ապրիլի 24-ին ընդառաջ շաբաթվա միջոցառումները կմեկնարկեն ապրիլի 22-ին` Ցեղասպանությունների կանխարգելման վերաբերյալ միջազգային համաժողովով: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող Վիգեն Սարգսյանը` ընդգծելով, որ տեղի ունենալիք բոլոր միջոցառումները հիմնված են լինելու Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի համար ընտրված 4 գաղափարների վրա.
«Հիշողություն, երախտագիտություն, միջազգային պայքար և վերածնունդ: Սրանք այն կարևոր կետերն են, որոնք կան մեր բոլոր միջոցառումների հիմքում: Կոնկրետ այս միջազգային համաժողովը շատ կարևոր է առհասարակ ցեղասպանությունների կանխարգելման` միջազգային պայքարի տեսանկյունից»,- ասաց Վիգեն Սարգսյանը:
Վաղը` ապրիլի 21-ին, վերանորոգումից հետո կվերաբացվի Հայոց ցեղասպանության ինստիտուտ-թանգարանը: Վիգեն Սարգսյանի խոսքով` այն ամբողջությամբ ձևափոխվել է.
«Բոլորս առիթ կունենանք այս թանգարանով հպարտանալու: Շատ կարևոր է, որ բացի լուսանկարներից ու տեքստերից թանգարանում կան բազմաթիվ իրեր, այլ նյութեր, որոնք ցույց են տալիս այս հանցագործության ողջ խորությունը»,- ասաց Վիգեն Սարգսյանը:
Ապրիլի 23-ին Էջմիածնում տեղի է ունենալու Ցեղասպանության նահատակների Սրբադասման կարգն ու «System of a Down»  ռոք խմբի համերգը.
«Պետք է նախազգուշացնեմ, որ այն մարդիկ, ովքեր կմեկնեն Էջմիածին՝ Սրբադասման կարգին մասնակցելու, չեն հասցնի վերադառնալ Երևան և մասնակցել SOAD-ի համերգին, քանի որ չնայած այն բանին, որ համերգի մուտքն անվճար է, սակայն մասնակիցների թիվը լինելու է սահմանափակ: Այնպես որ, նրանք, ովքեր ցանկանում են մասնակցել համերգին պետք է հրապարակում լինեն բավականին շուտ»,- ասաց Վ. Սարգսյանը:
Անդրադառնալով ապրիլի 24-ի միջոցառումներին` բանախոսը նշեց, որ մինչև ժամը 13:00-ն Ծիծեռնակաբերդի մուտքը բաց է լինելու միայն պաշտոնական պատվիրակությունների համար: Քաղաքացիները համալիր կարող են այցելել միայն այդ ժամից հետո:

Мероприятия к 24 апреля: память, признательность, международная борьба и возрождение
В рамках мероприятий, посвященных 100-й годовщине Геноцида армян, 22 апреля стартует  международный форум «Предотвращение преступлений геноцида». Об этом сообщил сегодня в ходе встречи с журналистами руководитель аппарата президента Армении, координатор мероприятий к 100-й годовщине Геноцида армян Виген Саркисян.
Он подчеркнул, что все запланированные к 100-й годовщине Геноцида армян мероприятия основаны на 4 идеях – память, признательность, международная борьба и возрождение.
«Это те важные пункты, которые лежат в основе всех наших мероприятий. Конкретно данный международный форум очень важен для предотвращения геноцидов с точки зрения международной борьбы», - заявил Виген Саркисян.
Как сообщил В.Саркисян, завтра, 21 апреля, вновь откроется после реконструкции Музей-институт Геноцида армян. «У нас будет повод гордиться этим музеем. Очень важно, что кроме фотографий и текстов в музее собраны также различные другие материалы, показывающие всю глубину этого преступления», - сказал В.Саркисян.
23 апреля в Первопрестольном Святом Эчмиадзине состоится церемония канонизации жертв Геноцида армян и концерт рок-группы «System of a Down».
«Хочу предупредить, что те, кто захочет поехать в Эчмиадзин, чтобы присутствовать на церемонии канонизации не смогут вернуться в Ереван и принять участие на концерте SOAD, поскольку, несмотря на то, что концерт бесплатный, число участников будет ограничено.
Посему, те, кто хочет присутствовать на концерте, должны быть на площади Республики в Ереване довольно рано», - уточнил В.Саркисян.
Касаясь мероприятий 24 апреля, Виген Саркисян отметил, что вход в мемориальном комплексе «Цицернакаберд» будет открыт до 13:00 для официальных зарубежных делегаций.
По его словам, в приуроченных к 100-й годовщине Геноцида армян мероприятиях примут участие свыше 60 делегаций, как государственных, так и представляющих международные организации. Делегации возглавляют главы государств, спикеры и вице-спикеры парламентов, главы МИД и другие министры.