Նալբանդյանը մասնակցել է ԵՄ Արևելյան գործընկերության արտգործնախարարների հանդիպմանը
Նախօրեին ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Լյուքսեմբուրգում մասնակցել է Եվրոպական միության և Արևելյան գործընկերության մասնակից երկրների արտգործնախարարների հանդիպմանը, որին ներկա էին ԵՄ արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինին, հարեւանության և ընդլայնման հարցերով եվրոպական հանձնակատար Յոհանես Հանը: Այս մասին տեղեկանում ենք ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Ելույթ ունենալով հանդիպմանը` Էդվարդ Նալբանդյանն ընդգծել է.
«Ինչպես նախատեսված էր վիլնյուսյան գագաժողովում ընդունված Հայաստան - ԵՄ համատեղ հռչակագրում, մենք աշխատել ենք մեր հարաբերությունների նոր իրավական հիմքի ստեղծման ուղղությամբ։ Մարտի 16-ին Հայաստանի և ԵՄ բանակցային թիմերը ավարտեցին ապագա իրավական հիմքի շրջանակի շուրջ խորհրդակցությունները, և ակնկալում ենք, որ ԵՄ անդամ պետությունները կհաստատեն եվրոպական բանակցային թիմի մանդատը և մենք կսկսենք բանակցությունները»։
Խոսելով Հայաստան - Եվրոպական միություն քաղաքական երկխոսության մասին` նախարար Նալբանդյանը նշել է, որ վերջին ամսվա ընթացքում այն բավականին հագեցած էր.
«Մարտի կեսին հանձնակատար Հանը այցելեց Երևան և հանդիպումներ ունեցավ Նախագահի, վարչապետի և արտգործնախարարի հետ։ Երկուստեք վերահասատեցինք համապարփակ գործընկերություն ունենալու մեր ցանկությունը։ Այդ նույն օրերին Երևանում ընթանում էր Արևելյան գործընկերության խորհրդարանական վեհաժողովի՝ Եվրանեսթի չորրորդ 4-րդ լիագումար նիստը, որին հաջորդեց Հայաստան - ԵՄ խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի 15-րդ հանդիպումը»։
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն ընդգծել է, որ շարժունակության գործընկերությունը գործում է 2011թ.-ից, և դրա շրջանակներում մի շարք ծրագրեր են իրականացվում։ 2014թ. հունվարից ուժի մեջ են մտել ԵՄ-Հայաստան մուտքի արտոնագրային ռեժիմի դյուրացման և հետընդունման համաձայնագրերը։
Ապրիլի 29-ին Բրյուսելում տեղի կունենան Հայաստան - ԵՄ՝ արտոնագրային ռեժիմի դյուրացման և հետընդունման համաձայնագրերի հարցերով համատեղ կոմիտեների հերթական հանդիպումները, և մենք հուսով ենք, որ դրանց արդյունքում կկարողանանք մեկնարկել ԵՄ հետ արտոնագրային ռեժիմի ազատականացման շուրջ երկխոսությունը։
Եվրոպական միության և Արևելյան գործընկերության մասնակից պետությունների արտգործնախարարների հանդիպմանն Էդվարդ Նալբանդանը անդրադարձել է նաև Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին.
«Այս տարի նշվում է Օսմանյան կայսրությունում իրականացված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը, և մենք երախտապարտ ենք, որ ընդամենը մի քանի օր առաջ՝ ապրիլի 15-ին Եվրոպական խորհրդարանը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ բանաձև ընդունեց»։
«Սա եվրոպական քաղաքական դաշտի բոլոր քաղաքական խմբերի կողմից ներկայացված և ընդունված շրջադարձային բանաձև է։ Հարգանքի տուրք մատուցելով 1,5 մլն անմեղ հայ զոհերի հիշատակին՝ ԵՄ ամենաներկայացուցչական մարմինը կոչ արեց Հանձնաժողովին և Խորհրդին՝ եվրոպական համերաշխության և արդարադատության ոգով միանալու ոգեկոչմանը։
Այն կարևոր ուղերձ է պարունակում Թուրքիային՝ առերեսվելու իր անցյալի հետ, ճանաչելու Հայոց ցեղասպանությունը և, այսպիսով, ճանապարհ հարթելու թուրք և հայ ժողովուրդների միջև իրական հաշտեցման համար»,- ընդգծել է նախարար Նալբանդյանը։
Ելույթում ԱԳՆ ղեկավարն անդրադարձել է նաև ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը.
«Հայաստանը համոզված է, որ Եվրոպական տարածաշրջանում հակամարտությունների խաղաղ հանգուցալուծումն առաջնային կարևորություն ունի կայունության, խաղաղության և զարգացման համար։ Հայաստանը շարունակելու է ջանքերը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ համատեղ՝ ուղղված հիմնահարցի բացառապես խաղաղ հանգուցալուծմանը։ Մենք գնահատում ենք, որ Եվրոպական միությունը և նրա անունից Հարավային Կովկասի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը տարբեր առիթներով իրենց միանշանակ աջակցությունն են արտահայտել Մինսկի խմբի համանախագահների գործունեությանը»։
Էդվարդ Նալբանդյանն իր խոսքում կարևորել է Եվրոպական հարևանության քաղաքականության վերանայման գործընթացը՝ ընդգծելով.
«Հայաստանը գտնում է, որ հնարավոր է լավագույնս օգտագործել տարբեր ինտեգրացիոն ձևաչափերը՝ առավել հեռանկարային տեսլականի միջոցով, որը կարող է կառուցվել հնարավորությունների և ոչ թե անհամատեղելիության վրա՝ դրանով իսկ թույլ չտալով նոր բաժանարար գծերի ստեղծումը»։

Э.Налбандян принял участие во встрече глав МИД стран Восточного партнерства
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян накануне, 20 апреля, в Люксембурге принял участие во встрече глав МИД стран ЕС и Восточного партнерства. Об этом сообщает пресс-служба армянского внешнеполитического ведомства.
В своей речи Э.Налбандян подчеркнул: «Как было запланировано в совместной декларации Армения-ЕС, принятой на вильнюсском саммите, мы работали в направлении создания новой правовой базы наших отношений. Группы переговорщиков Армении и ЕС 16 марта завершили консультации вокруг будущей правовой базы, и мы рассчитываем, что страны-члены ЕС утвердят мандат группы переговорщиков ЕС и мы преступим к переговорам».
Говоря о политическом диалоге Армения-ЕС, министр Налбандян отметил, что в течение последнего месяца он был достаточно насыщенным: «В середине марта Комиссар ЕС по политике европейского соседства и переговорам по расширению Йоханнес Хан посетил Ереван и провел встречи с президентом, премьер-министром и министром иностранных дел РА. Обоюдно было подтверждено желание иметь всеобъемлющее партнерство. В эти же дни в Ереване проходило четвертое пленарное заседание Парламентской ассамблеи „Евронест”, за которым последовала 15-я встреча комиссии по парламентскому сотрудничеству Армения-ЕС».
Глава внешнеполитического ведомства Армении подчеркнул, что с января 2014 года вступили в силу подписанные с ЕС соглашения – об упрощении визового режима между Арменией и ЕС и о реадмиссии, выразив надежду, что начнется диалог по либерализации визового режима.
Эдвард Налбандян обратился также к 100-й годовщине Геноцида армян в Османской империи. «В этом году отмечается 100-я годовщина осуществленного в Османской империи Геноцида армян, и мы признательны за то, что всего несколько дней назад, 15 апреля, Европарламент принял резолюцию в связи с 100-й годовщиной Геноцида армян», - отметил он.
«Это поворотная резолюция, представленная и принятая всеми политическими группами европейского политического поля. Воздав дань уважения памяти 1,5 млн. невинных жертв, самый представительный орган ЕС призвал Комиссию и Совет присоединиться к поминовению в духе европейской консолидации и справедливости.
Она содержит важное послание Турции – стать лицом к лицу с собственным прошлым, признать Геноцид армян, и, таким образом, наладить путь к реальному примирению армянского и турецкого народов», - подчеркнул глава МИД Армении.
В своей речи Э.Налбандян коснулся также процесса урегулирования карабахского конфликта. «Армения убеждена, что мирное решение конфликтов в Европейском регионе имеет приоритетное значение для установления стабильности, мира и развития. Армения продолжит усилия совместно с сопредседателями Минской группы ОБСЕ, направленные на исключительно мирное урегулирование карабахского конфликта. Мы ценим, что ЕС и спецпредставитель по вопросам Южного Кавказа по разным поводам выражают свое однозначное содействие деятельности сопредседателей МГ ОБСЕ», - сказал министр.
Глава МИД Армении в своей речи отметил важность пересмотра европейской политики соседства.
«Армения считает, что возможно наилучшим образом использовать различные интеграционные форматы посредством наиболее перспективного видения, который может строиться на возможностях, а не на несовместимости, тем самым не допустив создания новых разделительных линий», - подчеркнул Эдвард Налбандян.