Դավութօղլու. Կարևոր է անցյալի հետ արդար կերպով առերեսվելը
Թուրքիայի վարչապետ Ահմեթ Դավութօղլուն ապրիլի 24-ին ընդառաջ հանդես է եկել ուղերձով, որը տարածվել է թուրքական մամուլում: Ուզերձով թուրք վարչապետն անդրադարձել է հայերին ու Հայկական հարցին և երրորդ կողմերին կոչ արել զերծ մնալ հետևություններ անելուց:
«Դարեր շարունակ խաղաղության և եղբայրության մեջ միասին ապրած, տարբեր կրոնական ծագում ունեցող քաղաքացիներ Օսմանյան կայսրության գոյության վերջին տարիներին խորը հետքեր թողած ցավեր են ապրել: Մենք որպես Առաջին համաշխարհային պատերազմի պայմաններում այդ ցավերը տեսած տարբեր էթնիկ և կրոնական ծագում ունեցող ազգերի թոռներ` այսօր հասկանում ենք տեղի ունեցածը, հարգանքով հիշատակում զոհված անմեղ օսմանյան հայերին և մեր ցավակցությունը հայտնում նրանց թոռներին»,- թուրք վարչապետի խոսքերն է մեջբերում թուրքական Milliyet-ը և հավելում, որ Ա. Դավութօղլուն ընդգծել է, որ Օսմանյան հայերի հիշատակին և հայերի մշակութային ժառանգությանը տեր կանգնելը Թուրքիայի համար պատմական և մարդկային պարտականություն է։
«Այս համատեքստում այս տարի ևս՝ ապրիլի 24-ին Հայոց պատրիարքարանի կողմից կազմակերպվելիք պատարագին, Օսմանյան կայսրության հայերը կհիշատակվեն ինչպես ողջ աշխարհում, այնպես էլ Թուրքիայում։ Եվ, ինչպես նախորդ տարի հայտարերել էր Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, Հայաստանն ու Թուրքիան միասին կհարգեն օսմանյան հայերի հիշատակը. դա ավելի իմաստալից կլինի: Հավատում ենք, որ պատմությունը քաղաքականության գործիքի չի վերածվելու, այս հասուն և արժանի մոտեցումը իրականություն կդառնա»,- նշել է Դավութօղլուն՝ հավելելով, որ  հնագույն անատոլիական քաղաքակրթությունը սովորեցրել է Թուրքիային միշտ միասին նայել ապագային, տեր կանգնել, ուրախությանը և կիսել վիշտն ուրիշների հետ:
«Ինչպես Հրանտ Դինքի սպանության տարելիցի կապակցությամբ 2015 թվականի հունվարի 20-ի հայտարարությանս մեջ եմ ասել, երկու հնագույն ժողովուրդ կարող են իրար հասկանալ և միասին ապագային նայել։ Այսօր էլ, պատմական մեր պատասխանատվության և մարդկային պարտականության անհրաժեշտությունից ելնելով և տարբերություն չդնելով, հարյուր տարի առաջ տեղի ունեցած իրադարձություններում կյանքից հեռացածներին հարգանքով ենք վերաբերվում և հիշում։ Միևնույն ժամանակ հավատում ենք նաև, որ նույնքան կարևոր է անցյալի հետ արդար կերպով առերեսվելը»,- ասել է նա։
Այս իրականությունը անտեսել, ցավերի միջև խտրականություն դնել, չի կարող ընդունելի լինել թե խղճի և պատմության տեսանկյունից: Ամեն ինչ մեկ բառի հավասարացնելով` պատասխանատվությունը ընդհանրացման ճանապարհով միայն թուրք ազգի վրա բարդելը, նույնիսկ դրանք ատելության խոսքի հետ կապելը, բարոյական և իրավական առումով խնդրահարույց է։ Այս համատեքստում օսմանյան բոլոր քաղաքացիների հիշողությանն ու խղճին հարգանք ցուցաբերելը, նրանց ձայնին ականջ դնելն անհրաժեշտ է:
Թուրքիան կարևոր և դրական քայլեր է կատարում բոլոր տեսակետները ազատորեն արտահայտելու, ազատորեն քննարկելու, ամեն տեսակ փաստաթղթի և փաստի հետաքննության համար մթնոլորտ ստեղծելու և համատեղ ապագա կառուցելու ուղղությամբ:
Որպես 100 տարի առաջ ուրախության և տխրության մեջ նույն ճակատագիրը կիսած երկու ժողովուրդների թոռներ, մեզ վրա ընկած համատեղ պատասխանատվությունն է՝ մեզ բաժին հասած հին վերքերը վիրակապել հարյուրամյա և նորից ստեղծել մարդկային կապեր:
Թուրքիան չի անտեսի այդ պատասխանատվությունը և բարեկամություն և պաղաղություն հաստատելու համար կշարունակի անել այն, ինչ կարող է: Բոլոր երրորդ կողմերին կոչ ենք անում` այս պատմական ցավերը փորփրելու փոխարեն արդար հիշողություն և համատեղ խաղաղ ապագայի վրա հիմնված մոտեցում որդեգրել: Այս հույզերով և մտքերով ևս մեկ անգամ հիշում ենք 1915 թվականին տեղահանության ժամանակ մահացած օսմանյան հայերին և կիսում նրանց երեխաների ու թոռների ցավը»,- մեջբերման ավարտը:

Turkey’s Prime Minister Ahmet Davutoglu extended condolences on April 20 to descendants of “Ottoman Armenians,” survivors of the “1915 deportations,” the same day Germany announced its plan to “stand behind” a resolution affirming the Armenian Genocide, the Armenian Weekly reports.
Like earlier statements by Turkish officials, Davutoglu spoke of a “shared pain” and rejected the notion that genocide had taken place within the borders of modern Turkey. Davutoglu also took the opportunity to announce that a religious service would be held at the Armenian Patriarchate in Istanbul on April 24 to commemorate the lives lost.
“To reduce everything to a single word, to place all the responsibility solely on the Turkish nation … and to combine this with a discourse of hatred is legally and morally problematic,” said Davutoglu, who added that he believed that “facing history in an honest way” is as important as commemorating victims.
“Prime Minister Davutoglu’s fake apology today grants no recognition, accepts no responsibility, expresses no regret, and offers no reparations,” said Armenian National Committee of America (ANCA) Executive Director Aram Hamparian, adding, “Facing a global wave of Armenian Genocide recognition—from the Pope to the European Parliament—Turkey’s leaders are defiantly doubling down on denial.”
Davutoglu also spoke about “healing the wounds” of the past, and “reestablishing” the human bond, and Turkey’s efforts to create a space where information and historical documents could be discussed.
Making false equivalences, Davutoglu talked about the “great torments” that were suffered by Ottoman citizens of various ethnic backgrounds in the last days of the Ottoman Empire. “We once again respectfully remember Ottoman Armenians who lost their lives during the deportation of 1915 and share the pain of their children and grandchildren,” he said, adding that perhaps Turkey and Armenia could remember the Ottoman Armenians together when history becomes depoliticized.
Davutoglu spoke about a duty to “protect” the memory of Ottoman Armenians and the Armenian cultural heritage, which he said was the motivating factor in scheduling the April 24 Istanbul Armenian Patriarchate church service. He concluded his statement with the “shared pain” rhetoric.
Davutoglu made no reference to the diversionary tactic of commemorating the centennial of the Gallipoli Battles on the day Armenians commemorate the genocide.
“On April 24, President Obama has a historic opportunity to reject Turkey’s gag-rule, ending a shameful chapter of U.S. complicity in Ankara’s denial, and moving Turkey, Armenia, and the region toward a better future based upon a truthful and just resolution of this crime,” said Hamparian.