Վարչապետն ընդունել է Լիբանանի արտաքին գործերի նախարարին
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն այսօր ընդունել է Լիբանանի արտաքին գործերի և էմիգրանտների նախարար Ջեբրան Բասիլին, ով գլխավորում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչման միջոցառումներին մասնակցող Լիբանանի պատվիրակությունը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ Կառավարության լրատվական բաժնից:
Պատվիրակության կազմում են նաև Լիբանանի բնական պաշարների և ջրային ռեսուրսների նախարար Արթուր Նազարյանը, Լիբանանի կրթության և գիտության նախարար Էլիաս Աբուսաաբը։
Վարչապետը, ողջունելով հյուրերին, կարևորել է Լիբանանի կառավարական պատվիրակության մասնակցությունը Մեծ եղեռնի 100-րդ տարելիցի միջոցառումներին, ինչը վկայում է երկու ժողովուրդների դարավոր ու ամուր բարեկամության մասին: Կառավարության ղեկավարը բարձր է գնահատել Լիբանանի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ու դատապարտման փաստը և շնորհակալություն հայտնել լիբանանահայերի նկատմամբ երկրի իշխանությունների ջերմ վերաբերմունքի համար:
Լիբանանի արտգործնախարարը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և Հայաստանի վարչապետին փոխանցել Լիբանանի վարչապետի ողջույնները: Ջեբրան Բասիլը նշել է, որ իր երկրի համար պատիվ է մասնակցել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներին՝ բարեկամ հայ ժողովրդին զորակցելու և անմեղ զոհերի հիշատակը ոգեկոչելու նպատակով: Նախարար Բասիլը բարձր է գնահատել Հայաստանի ջանքերը հետագա ցեղասպանությունները կանխելու գործում և ընդգծել, որ այդ պայքարում Լիբանանը միշտ Հայաստանի կողքին է, որպեսզի նման սարսափելի ոճրագործություններն այլևս երբեք չկրկնվեն: Պարոն Բասիլն առանձնահատուկ ընդգծել է լիբանանահայ համայնքի ակտիվ դերակատարությունը երկրի քաղաքական, տնտեսական և մշակութային կյանքում։ Իր հերթին Լիբանանի կրթության և գիտության նախարար Էլիաս Աբուսաաբը տեղեկացրել է, որ Մեծ եղեռնի 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ ապրիլի 24-ը լիբանանյան կրթօջախներում ոչ աշխատանքային օր է հայտարարվել։
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են երկու երկրների միջև համագործակցության զարգացման հեռանկարները: Բարձր գնահատելով Հայաստանի և Լիբանանի միջև քաղաքական երկխոսության մակարդակը՝ կողմերը կարևորել են նաև առևտրատնտեսական ոլորտում առկա ներուժի լիարժեք իրացումը և այդ ուղղությամբ գործնական քայլերի ձեռնարկումը: Մասնավորապես, արծարծվել են տնտեսական կապերի աշխուժացմանը և առևտրաշրջանառության ծավալի աճին միտված ծրագրերի իրականացմանը վերաբերող հարցեր:
Այս առումով երկուստեք կարևորվել է Հայ-լիբանանյան միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի գործունեության ակտիվացումը:
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը Լիբանանի վարչապետ Թամամ Սալամին է փոխանցել իր ողջույնները և Հայաստան այցելելու հրավերը՝ նշելով, որ այցը հնարավորություն կտա քննարկել երկկողմ տնտեսական համագործակցության խթանման և ընդլայնման ուղիները: Իր հերթին Լիբանանի արտգործնախարարը Հայաստանի վարչապետին է փոխանցել Լիբանանի վարչապետի՝ Լիբանան այցելելու հրավերը:

Премьер-министр Армении принял главу МИД Ливана
Премьер-министр Армении Овик Абраамян принял министра иностранных дел и по делам эмигрантов Ливана Джебрана Бассиля, возглавляющего ливанскую делегацию на памятных мероприятиях к 100-й годовщине Геноцида армян. Об этом сообщает пресс-служба правительства Армении.
Премьер Армении отметил важность участия ливанской делегация в мероприятиях к 100-й годовщине Геноцида армян, что свидетельствует о вековой и прочной дружбе двух народов. Глава правительства высоко оценил факт признания и осуждения Ливаном  Геноцида армян и поблагодарил за теплое отношение властей страны к армянской общине.
Глава МИД Ливана поблагодарил за прием и передал Овику Абраамяну приветствия премьер-министра Ливана. Джербан Бассиль отметил, что для его страны честь участвовать в памятных мероприятиях к 100-й годовщине Геноцида армян. Он высоко оценил усилия Армении в деле предотвращения геноцидов и подчеркнул, что Ливан поддерживает Армению в этой борьбе с тем, чтобы подобные ужасные преступления никогда больше не повторились. Джербан Бассиль особо подчеркнул активную роль армянской общины Ливана в развитии политической, культурной и экономической жизни страны.
В свою очередь министр образования и науки Ливана Элиас Абусааб сообщил, что в связи с 100-й годовщиной Геноцида армян 24 апреля в образовательных учреждениях Ливана отменены занятия.
В ходе встречи собеседники обсудили перспективы развития сотрудничества между двумя странами. Высоко оценив уровень политического диалога между Арменией и Ливаном, стороны отметили важность полноценной реализации потенциала в торгово-экономической сфере. В частности, были рассмотрены вопросы, касающиеся реализации программ по активизации экономических связей и увеличению торгового оборота.
В данном контексте была подчеркнута важность активизация деятельности армяно-ливанской межправительственной комиссии.
Премьер Овик Абраамян передал приветствия и приглашение ливанскому коллеге посетить Ереван, отметив, что визит предоставит возможность обсудить стимулирование и расширение двустороннего экономического сотрудничества.