Օբաման կրկին չասաց Ցեղասպանություն (Տեսանյութ)
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման երեկ երեկոյան ելույթ ունենալով՝ կրկին խուսափեց Ցեղասպանություն բառը գործածելուց: Օբաման 1915 թվականին Օսմանյան Թուրքիայում տեղի ունեցած Հայոց ցեղասպանությունը անվանել է «զանգվածային սպանություններ» և նշել, որ իր դիրքորոշումը հարցի վերաբերյալ չի փոխվել:
«Այս տարի մենք հիշատակում ենք Մեծ եղեռնի` 20-րդ դարի առաջին զանգվածային վայրագությունների հարյուրամյակը: 1915 թվականից սկսած Օսմանյան կայսրությունում ապրող հայերը տեղահանվեցին, կոտորվեցին և իրենց մահը գտան գաղթի ճանապարհին: Ոչնչացվեց նրանց մշակույթը և ժառանգությունը իրենց հինավուրց հայրենիքում: Սարսափելի բռնությունների հետևանքով, որոնք տառապանք բերեցին բոլոր կողմերին, մեկևկես միլիոն հայեր կործանվեցին:
Երբ 1915-ի սոսկալի իրադարձությունները բացահայտվեցին, ԱՄՆ դեսպան սըր Հենրի Մորգենթաուն տագնապի ազդանշան հղեց ԱՄՆ իշխանություններին և հակամարտության մեջ մտավ օսմանյան ղեկավարության հետ: Նրա և այսօրինակ այլ ջանքերի շնորհիվ երևան եկավ ճշմարտությունը Մեծ եղեռնի մասին և ավելի ուշ իր ազդեցությունը թողեց այնպիսի իրավապաշտպանների աշխատանքի վրա, ինչպիսին էր Ռաֆայել Լեմկինը, ով իր ներդրումն ունեցավ Միացյալ ազգերի կազմակերպության Մարդու իրավունքների հռչակագրի ընդունման գործում:
Այս դաժան կոտորածների ֆոնին ամերիկացի և հայ ժողովուրդը կապվեցին համայն մարդկության կապերով: Հասարակ ամերիկացիները միլիոնավոր դոլարներ հանգանակեցին` տուժած հայ երեխաներին օժանդակություն ցուցաբերելու համար: ԱՄՆ կոնգրեսը հիմնեց Մերձավոր Արևելքի Օգնություն կազմակերպությունը, որը միջազգային մարդասիրական օգնության ոլորտում առաջամարտիկ կազմակերպությունէ: Հազարավոր հայ փասխստականեր նոր կյանք սկսեցին ԱՄՆ-ում, որտեղ նրանք ուժեղ և ակտիվ համայնք ձևավորեցին` դառնալով ամերիկյան հասարակության հիմնասյուններից մեկը: Հասնելով հասարակության մեջ բարձր դիրքի` գործարարներ, բժիշկներ, դերասաններ և մարմնամարզիկներ` նրանք իրենց անգնահատելի ներդրումն ունեցան իրեն նոր օջախում:
Այս հարյուրամյակը հանդիսավոր պահ է: Այն մեզ կոչ է անում անդրադառնալ պատմական հիշողության կարևորությանը, ինչպես նաև պատմության հետ հաշվի նստելու դժվարին գործին: Ես հետևողականորեն հայտարարել եմ 1915-ին կատարվածի վերաբերյալ իմ սեփական տեսակետը, և իմ տեսակետը չի փոխվել: Փաստերի լիակատար, շիտակ և արդարացի ճանաչումը մեր շահերից է բխում: Ազգերն ավելի հզոր են, երբ զարգանում են՝ ճանաչելով սեփական անցյալի վտանգավոր դրվագները, և հենց դրա ճանաչման մեջ է նոր, ավելի հանդուրժող ապագա կառուցելու ճանապարհը:
Մենք ողջունում ենք Ֆրանցիսկոս պապի, թուրք և հայ պատմաբանների տեսակետները, ինչպես նաև բոլոր նրանց կարծիքները, ովքեր ջանքեր են գործադրել պատմության այս մութ էջերին լույս սփռելու ուղղությամբ: Այս հանդիսավոր պահին մենք կանգնում ենք հայ ժողովրդի կողքին` հիշելու այն, ինչն արդեն կորսված է: Խոստանում ենք` ով տառապել է, չի մոռացվելու: Եվ մենք պարտավորեցնում ենք ինքներս մեզ դասեր քաղել այդ ցավալի ժառանգությունից, որպեսզի ապագա սերունդները չկրկնեն այն»,- ասել է Օբաման:
Օբամայի ելույթից հետո լրագրողների համար պարզաբանումներ է ներկայացրել ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակի պաշտոնակատար Մարի Հարֆը, որ ասել է, որ նախագահն իրենց դիրքորոշումը ճիշտ են համարում, անկախ այն բանից, որ շատերը հույս ունեին այլ բան լսել.
«Մենք վստահ ենք, որ նախորդ տարիների ու այս տարվա մեր դիրքորոշումը ճիշտ է, քանի որ այն ճանաչում է անցյալն ու թույլ տալիս համագործակցել տարածաշրջանային գործընկերների հետ` ապագայում մարդկանց ոչնչացումից խուսափելու համար: Մեր կարծիքով՝ սա անչափ կարևոր է: Նախագահը պարբերաբար հայտնել է իր տեսակետը 1915թ. դեպքերի վերաբերյալ: Մենք գիտենք, որ կան մարդիկ, ովքեր այս տարի այլ բան են ցանկանում լսել»,- հայտարարել էր ԱՄՆ-ի պետդեպարտամենի խոսնակի պաշտոնակատար Մարի Հարֆը:
Հիշեցնենք սակայն, որ իր նախընտրական պայքարի ընթացքում Բարաք Օբաման բազմիցս հայտարարում էր, որ Օսմանյան Թուրքիայի կողմից 1915-1923թթ. հայերի նկատմամբ իրականացված եղեռնագործությունը  «ցեղասպանություն»  է եղել, և հայտարարում, որ ԱՄՆ ժողովուրդը արժանի է ունենալ այնպիսի նախագահ, որ իր մեջ քաջություն կգտնի ընդունել պատմական իրադարձություններն ու իրերը կոչել իրենց անուններով: Իր նախագահության ընթացքում, սակայն, Օբաման այդպես էլ չդարձավ «ԱՄՆ ժողովրդի արժանի նախագահը»:

Обама в обращении к 100-й годовщине Геноцида армян использовал формулировку «Мец Ехерн»
Президент США Барак Обама накануне вечером выступил с ежегодным обращением в связи с Днем памяти жертв Геноцида армян в Османской империи 1915г., однако опять не произнес слова «геноцид». Американский лидер в очередной раз использовал формулировку «Мец Ехерн» и отметил, что его позиция относительно вопроса не изменилась.
«В этом году мы отмечаем столетие первых массовых варварств 20 века – Мец Ехерна. Начиная с 1915 года, проживающие в Османской империи армяне были депортированы, подвергнуты погромам и нашли смерть на пути переселения. Их культура и наследие были стерты с их древней родины. В результате ужасных актов насилия, которые принесли страдания всем сторонам, были убиты 1,5 млн. армян», - говорится в послании президента США.
«Когда стало известно об ужасных событиях 1915 года, посол США Генри Моргентау забил тревогу американским властям и вступил в конфронтацию с османским руководством. Благодаря его усилиям и усилиям других раскрылась правда о Мец Ехерне и позднее она повлияла на деятельность таких правозащитников, как Рафаэль Лемкин, который внес свой вклад в принятие декларации прав человека Организации Объединенных Наций.
На фоне этой страшной резни американский и армянский народы объединились общечеловеческими связями. Рядовые американцы собрали миллионы долларов в поддержку страждущих армянских детей. Конгресс США учредил Организацию по оказанию помощи на Ближнем Востоке, которая стала одной из первых международных гуманитарных организаций», - отметил Обама.
По словам Б.Обамы, тысячи беженцев начали новую жизнь в США, сформировали здесь сильную и активную общину, став одним из столпов американского общества и внеся неоценимый вклад в развитие государства.
Президент США отметил значимость сегодняшней даты, «призывающей обратиться к важности исторической памяти, а также к сложнейшему делу считаться с историей».
«Я последовательно выражал собственную точку зрения касательно произошедшего в 1915 году, и мое мнение не изменилось. Полноценное, честное и справедливое признание фактов исходит из наших интересов. Нации становятся сильней, когда развиваются, признавая опасные фрагменты собственного прошлого, и именно в признании этого заключается путь к построению нового, более толерантного будущего», - говорится в послании главы американского государства.
Барак Обама также заявил, что США приветствуют позиции Папы Римского Франциска, армянских и турецких историков, а также всех, кто «приложил усилия с целью пролить свет на эти темные страницы истории».
«В этот торжественный момент мы поддерживаем армянский народ, чтобы вспомнить об утерянном. Обещаем, что все, кто страдал, не будут преданы забвению. И мы обязываем сами себя извлечь уроки из этого скорбного наследия, чтобы оно не повторялось у будущих поколений», - отметил президент США.