Ապրիլի 25-ով կարելի է  նոր էջ բացել հայ-թուրքական հարաբերություններում, ոչ թե դրոշ այրել
Շատ կուզեի, որ Հայաստանում լինեին նաև Թուրքիայի ղեկավարները և այլ քաղաքական կուսակցությունների ներկայացուցիչներ: Այսօր հրավիրված մամլո ասուլիսում այս մասին ասաց թուրք քաղաքական գործիչ, Թուրքիայի խորհրդարանի պատգամավոր, Հրանտ Դինքի ընկեր Ուֆուկ Ուրասը:
Հայ-թուրքական հարաբերություններին անդրադառնալով ՝ նա իր մտահոգությունները հայտնեց, երեկ Ջահերով երթի ժամանակ հայ երիտասարդների քայլից, երբ նրանք այրեցինք Թուրքիայի դրոշը: Իր խոսքում նա ընդգծեց, որ 2015 թվականի ապրիլի 25-ով պետք է հայ-թուրքական հարաբերություններում պատմության մի նոր էջ բացել, իսկ դրոշի այելն ըստ նրա՝ սխալ քայլ է:
«Ճիշտ ճանապարհը բանակցություններն են, պետք է նստել ու քննարկել: Ամեն դեպքում ճիշտ կլինի, որպեսզի հայ-թուրքական սահմանը բացվի: Այսօր ապրիլի 25 է, որով կարելի է մի նոր էջ բացել, ոչ թե դրոշներ այրել: Պետք է ընդհանուր հայրենիք ստեղծենք հայ-թուրքական հարաբերությունները հարթելու համար, որպեսզի օսմանյան հայերի թոռները վերադառնան իրենց հայրենիք»,- ասաց նա:
Թուրք քաղաքական գործիչը հայտարարեց նաև, որ Թուրքիան չի կարող Ղարաբաղյան խնդրի կողմ հանդիսանալ: Ըստ նրա՝ դա խանգարում է բոլորին: «Հույս ունեմ, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների վրա դրական անդրադարձ կունենան նաև Պուտին-Էրդողան հարաբերությունները»,- հավելեց նա:
Ինչ վերաբերում է Թուրքիայում Գալիպոլիի ճակատամարտին նվիրված միջոցառումներին, ապա նրա խոսքով՝ ապրիլի 24-ին այդ միջոցառումները անցկացնելը շատ սխալ է:
Հիշեցնենք, որ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումների շրջանակում կայացած «Ընդդեմ Ցեղասպանության  հանցագործության» գլոբալ ֆորումի ընթացքում, Ուֆուկ Ուրասը  հանդես էր եկել նույնաբովանդակ հայտարարությամբ, և հաշտեցման կոչեր էր հնչեցրել:
«Մեր պատմության, 1915-ի հետ առերեսման խնդիրը միաժամանակ ընդհանուր հայրենիքի, մեր ապագան կառուցելու խնդիր է: Առանց անցյալի հետ առերեսվելու՝ հնարավոր չէ կառուցել ապագան: Այսօրը վերահսկող անցյալը՝ կվերահսկի ապագան վերահսկող անցյալը։ Թուրքիայի կառավարության կողմից անցյալ տարի արտահայտված ցավակցությունը և այս տարվա հայտարարությունը  առնվազն առաջին քայլերն էին»,- հավելեց նա։

Уфук Урас: С 25 апреля можно начать новую страницу в армяно-турецких отношениях
Турция должна извиниться за содеянное и нормализовать отношения с Арменией. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции в Ереване бывший депутат парламента Турции Уфук Урас.
«Во всех случаях, считаю правильным открытие армяно-турецкой границы. Сегодня – 25 апреля и можно начать новую страницу в отношениях. Нам нужно создать общую родину для нормализации армяно-турецких отношений, чтобы внуки армян, живших в Османской империи, могли вернуться на родину», - сказал Уфук Урас.
Отметим, что Уфук Урас выступил с аналогичными заявлениями и озвучил призывы к примирению и на состоявшемся 22-23 апреля в Ереване международном форуме «Против преступления геноцида». Форум проводился в рамках мероприятий, посвященных 100-й годовщине Геноцида армян в Османской империи 1915г.
Турецкий политический деятель также отметил, что Турция не может являться стороной карабахского конфликта. По его словам, это мешает всем. Он выразил надежду, что сотрудничество между Анкарой и Москвой позитивно повлияет на нормализацию армяно-турецких отношений.
Что касается празднования столетия победы в битве при Галлиполи, то Уфук Урас подчеркнул, что считает неправильным проведение мероприятий 24 апреля – в день 100-й годовщины Геноцида армян в Османской империи.
«Признание нашего исторического прошлого, 1915 года – это вопрос построения нашего будущего, общей родины. Без признания прошлого нельзя строить будущее. Выраженное правительством Турции впервые в 2014 году соболезнование родственникам погибших в 1915 году армян и заявление в этом году – минимум первые шаги», - сказал Уфук Урас.