Լ. Զուրաբյան. Միջոցառումները ոչինչ չեն փոխել և չէին էլ կարող փոխել մեր կյանքում
Հայոց  Ցեղասպանության 100-ամյակը ապրիլի 24-ին նշեցինք հավուր պատշաճի: Այդ օրն աշխարհը դատապարտեց ու ասաց բառեր, որոնք շոյեցին մեր ինքնասիրությունը: Բայց ապրիլի 25-ից աշխարհն անցավ իր սովորական անցուդարձին և բարձրագոչ ճառերից հետո Հայաստանը վերադարձավ իր առօրյա անվտանգության գոյատևմանը և սոցիալ-տնտեսական կացության  համար նույն ահռելի մարտահրավերներին:   Այս մասին ԱԺ-ում ավանդական հայտարարությունների ժամին հայտարարեց ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը:
Նրա խոսքով՝ այս առումով միջոցառումները ոչինչ չեն փոխել և չէին էլ կարող փոխել մեր կյանքում, քանի որ երկիրը շարունակում է խեղդվել մենաշնորհների և անհագուրդ կոռուպցիայի ճիրաններում, կործանված է ազատ մրցակցությունը, արտագաղթը շարունակվում է աղետակի տեմպերով ավելանալ և այլն.
«Բացի այս, քաղաքացիները, որոնք վտանգ են ներկայացնում իշխող ռեժիմին, ենթարկվում են ռեպրեսիաների. 16 քաղբանտարկյալ այսօր գտնվում է Հայաստանի բանտերում»,- հայտարարեց նա՝ շեշտելով, որ մարդիկ կորցրել են հավատը երկրի զարգացման հեռանկարի նկատմամբ:
Այսքանից հետո, շարունակեց նա, արդյոք կարող ենք խոսել այն մասին, որ որպես ազգ մենք ճիշտ ենք նշում Հայոց Ցեղասպանության 100-ամյակը:
«Միանշանակ ՝ոչ»,- ինքն իր հարցադրմանը պատասխանեց Լ. Զուրաբյանը: Ճիշտ նշելը, ըստ նրա, կնշանակեր ստեղծել հզոր,  ազատ, ժողովրդավարական  պետություն, որը կդառնար իր քաղաքացիների  համար ազատ, բարեկեցիկ և ստեղծարար կյանքի ապահով օրրան:
«Ահա սա պետք է լինի մեր նպատակը և միայն այդ դեպքում մենք կկարողանանք արձանագրել, որ պատշաճ կերպով  հարգել ենք Հայոց Ցեղասպանության զոհերի հիշատակը  և գոնե ինչ-որ չափով  առաջ գնացել դրա հետևանքների հաղթահարման ճանապարհով»,- հավելեց իր ելույթը ընդդիմադիր պատգամավորը:

Л.Зурабян: Мероприятия к 100-й годовщине Геноцида армяне ничего не изменили в жизни страны
Сотая годовщина Геноцида армян 24 апреля была отмечена на надлежащем уровне и все мировое сообщество осудило это преступление. Однако после высокопарных речей 24 апреля мир вернулся к обычной жизни, а Армения – к повседневному существованию и крупным социально-экономическим проблемам. Об этом заявил сегодня в парламенте Армении глава фракции «Армянского национального конгресса» Левон Зурабян.
По его словам, в данном смысле мероприятия к 100-й годовщине Геноцида армяне ничего не изменили в жизни республики и не могли изменить, поскольку страна продолжает задыхаться в тисках ненасытных монополистов и коррупции, полностью отсутствует свободная конкуренция, уровень миграции продолжает расти катастрофическими темпами.
«Кроме того граждане, представляющие опасность для действующего режима, подвергаются репрессиям: в тюрьмах Армении находятся 16 политических заключенных» - заявил Л.Зурабян. По его словам люди потеряли веру в перспективу развития страны.
«После всего этого. Можем ли мы говорить о том, что как нация мы правильно отмечаем 100-ю годовщину Геноцида армян? Однозначно нет», - отметил депутат. По его словам, необходимо создать мощное, свободное, демократическое государство – защищенную родину для благополучной и созидательной жизни.
«Вот в этом заключается наша цель, и лишь в этом случае мы сможем констатировать, что надлежащим образом почтили память жертв Геноцида армян и в какой-то степени продвинулись по пути преодоления последствий Геноцида армян», - заявил оппозиционный депутат.