Լավատես չեմ, որ Թուրքիան մոտ ապագայում կճանաչի պատմական իրողությունը. Ա. Պապյան
««Հիշում եմ և պահանջում» կարգախոսի առաջին մասը բավականին հաջող իրականացվեց, իսկ ահա երկրորդ մասն այդքան էլ հստակ չէր, մասնավորապես, հստակ չէր, թե հատկապես ինչ էինք պահանջում», - այսօր լրագրողների հետ  հանդիպման ժամանակ  ասաց «Մոդուս վիվենդի» կազմակերպության նախագահ Արա Պապյանը:
Փորձագետը լավատես չէ, որ Թուրքիան մոտ ապագայում կճանաչի պատմական իրողությունը: Ավելին՝ նա կարծում է, որ եթե ճանաչման քաղաքականությունը իրականացվի առանց մեր իրավունքների հաստատման, գործընթացը ոչ միայն անիմաստ է, այլև վտանգավոր կարող է լինել: Ըստ Պապյանի՝ մեծ թվով դաշնակիցներ կարող ենք ձեռք բերել  այն երկրների շարքում, որոնք շահագրգռված են ավելի փոքր և զուսպ Թուրքիա տեսնել:
Ա. Պապյանի կարծիքով՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման խնդրի վրա  ծախսած գումարների և ժամանակի ընդամենը կեսը բավարար կլիներ, եթե ռեսուրսներն ուղղվեին պահանջատիրության գործընթացին:
Խոսելով  Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Ա-ի՝ Սիսի կաթողիկոսարանը Թուրքիայից հետ ստանալու պահանջի մասին՝ Ա. Պապյանը դա լավ նախադեպ համարեց և ավելացրեց, որ չնայած հավանականությանը, որ թուրքական դատարանները կմերժեն հայցը, բայց հնարավորություն կա, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը բավարարի հայցը:

А.Папян: Турция вряд ли в ближайшем будущем признает историческую реальность
Первая часть девиза мероприятий к 100-й годовщине Геноцида армян в Османской империи 1915г. «Помню и требую» была реализована довольно успешно, однако вторая часть – не очень четко. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции руководитель центра «Модус Вивенди», бывший посол Армении в Канаде Ара Папян.
«В частности, не уточнялось, чего мы именно требуем», - сказал Ара Папян.
Как отметил эксперт, Турция вряд ли в ближайшем будущем признает историческую реальность. Более того, по мнению А.Папяна, если политика признания будет осуществляться без установления прав Армении, этот процесс может стать не только бессмысленным, но и опасным. По его словам, Армения может приобрести много союзников среди тех стран, которые заинтересованы видеть более сдержанную Турцию.
Обратившись к решению Католикосата Великого Дома Киликийского подать иск в Конституционный суд Турции с требованием вернуть историческую резиденцию католикосата в Сисе, Ара Папян отметил, что это может стать прецедентом.
«Возможно, этот вопрос не удастся решить в турецких судах, однако есть вероятность, что Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) удовлетворит этот иск», - сказал он.