Ա. Ադիբեկյան. Աշխատողն այսօր թողնված է բարբարոս շուկայի հույսին
Գործազրկության խնդիրը Հայաստանում շարունակում է արդիական մնալ, հատկապես, որ գործազուրկների շարքերը գնալով համալրում են երիտասարդները: Այս մասին այսօր ասուլիսում հայտարարեց սոցիոլոգ Ահարոն Ադիբեկյանը՝ նշելով, որ, ըստ վիճակագրության, ՀՀ-ում գործազրկությունը կազմում է 21 տոկոս:
«Նախկինում լավ էր՝ համալսարանում սովորելու ընթացքում ուսանողները որոշակի պրակտիկա էին անցնում, հետո հեշտ էր լինում աշխատանքի տեղավորվել, իսկ  այսօր դա բացակայում է, բայց գործատուներն էլ փորձով են պահանջում: Այդ պատճառով էլ՝  կարմիր դիպլոմով  ավարտում են ու համալրում գործազուրկների թիվը՝  բուհ ավարտած երիտասարդների 75 տոկոսը աշխատանք չունի»,-տեղեկացրեց սոցիոլոգը:
Ընդհանուր առմամբ Հայաստանում գործազրկության պատկերը հետևյալն է. գործազուրկների մեծ մասը բարձրագույն կրթություն ունեցող կանայք են, ովքեր չեն ցանկանում աշխատել սպասարկման ոլորտում, երիտասարդները փնտրում են մենեջերի, տնտեսագետի,  իրավաբանի և այլ աշխատանք, որոնք այսօրվա աշխատաշուկայում պահանջարկ չունեն: Խնդիր է նաև այն, որ շատերը աշխատանք չեն  կարողանում գտնել տարիքի պատճառով, քանի որ 40-անց մարդկանց շատ տեղերում աշխատանքի ուղղակի չեն ընդունում.
«Աշխատատեղերի բացակայությունը  մեր երկրի թիվ մեկ խնդիրներից է, բայց գործազրկության դեմ պետական ծրագիր չկա: Աշխատողն այսօր թողնված է բարբարոս շուկայի հույսին, բայց  եթե պետական լուրջ մոտեցում լինի ,ապա գործազրկության դեմ կարելի է հեշտությամբ պայքարել»,- վստահություն հայտնեց Ա.Ադիբեկյանն ու հավելեց, որ դա միայն մեկ խնդիր չի լուծում, այլ մի քանի, քանի որ հենց գործազրկության պատճառով է, որ, օրինակ, արտագաղթի տեմպերն  էլ շարունակում են աճել:

А.Адибекян: Проблема безработицы продолжает оставаться в Армении актуальной
Проблема безработицы продолжает оставаться в Армении актуальной, тем более, что ряды безработных с каждым днем пополняет все больше молодежи. Об этом заявил сегодня в ходе встречи с журналистами социолог Агарон Адибекян.
Он отметил, что согласно статистическим данным, безработица в Армении составляет 21%.
«В прошлом в процессе учебы в университете студенты проходили определенную практику, после которой можно было легко устроиться на работу. Сегодня этого нет, а работодателям нужны кадры с опытом. Поэтому выпускники с красным дипломом пополняют ряды безработных: 75% молодежи, закончившей вуз, – безработные», - сказал А.Адибекян.
В целом, по словам социолога, в Армении следующая картина безработицы: большая часть безработных – это женщины с высшим образованием, которые не хотят работать в сфере обслуживания. Молодежь ищет работу менеджера, экономиста, юриста и т.д. Проблемой остается также возрастной ценз, поскольку многие после 40 лет просто не могут найти работу.
«Отсутствие рабочих мест – одна из первоочередных проблем, однако государственной программы против безработицы нет. Те, кто ищет работу, оказались сегодня на диком рынке, однако при наличии серьезной государственной программы проблему безработицы можно решить», - заверил Агарон Адибекян.
По его словам, решение проблемы безработицы приведет также к снижению темпов миграции, поскольку именно этим обусловлен рост миграции.