«Մեր երկրում աշխատողների հիմնական խնդիրն աշխատավարձի չափն է»
ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքում նախատեսված են մի շարք փոփոխություններ, որոնք դեռևս նախագծի փուլում են։ Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Հայաստանի արհմիությունների կոնֆեդերացիայի իրավաբանական բաժնի պետ Միքայել Փիլիպոսյանը:
Նրա խոսքով՝ դրանցից մեկն աշխատանքային գրքույկի վերացման հարցն է և բոլոր նրանք, ովքեր նախկինում աշխատել են, նրանց աշխատանքային գրքույկները պահպանվում են, իսկ բոլոր նրանք, ովքեր նոր են աշխատելու, նրանց համար աշխատանքային գրքույկ այլևս չի բացվելու:
Մ. Փիլիպոսյանը առանձնացրեց այն հիմնական խնդիրները, որոնց բախվում են Հայաստանում աշխատողները՝ Աշխատանքային պայմանագրի կնքումը, աշխատանքային պայմանագրի լուծումը և ամենամյա արձակուրդի հարցը:
Ասուլիսի մյուս բանախոսը՝ Արհմիությունների կոնֆեդերացիայի փոխնախագահ Բորիս Խառատյանն էլ իր հերթին  ասաց, որ աշխատողների հիմնական խնդիրը աշխատավարձի չափն է և մեր երկրում շատ աշխատողներ աղքատ են:
«Ութժամյա աշխատանքային օրվա հետ կապված խնդիրը, չենք կարող ասել, որ ամբողջությամբ լուծված է, բայց կարող ենք ասել, որ կարգավորված է»,-ասաց նա:

Борис Харатян: В Армении одна из основных проблем – низкие зарплаты
В Трудовой кодекс Армении предусматривается внести ряд изменений, которые пока находятся в процессе разработки. Об этом заявил сегодня в ходе встречи с журналистами  начальник юридического отдела Конфедерации профсоюзов Армении Микаел Пилипосян.
По его словам, одно из изменений касается трудовой книжки, то есть, трудовые книжки сохраняться только для тех, кто работает уже длительное время, а все те, кто только поступает на работу, их получать не будут.
М.Пилипосян обратился также к основным проблемам, с которыми в Армении сталкиваются работники, – заключение трудовых договоров, расторжение договоров и вопрос ежегодного отпуска.
Заместитель председателя Конфедерации профсоюзов Армении Борис Харатян в свою очередь отметил в числе основных проблем размер зарплаты. По его словам, в стране много работающих людей, которые живут в бедности.
«Мы не можем сказать, что полностью решен вопрос восьмичасового рабочего дня, однако он в какой-то степени урегулирован», - заявил Р.Харатян.