Աշոտ Մելիքյան. Ամեն տեղից վերկացող փորձում է լրագրողներին ցույց տալ, թե ինչպես աշխատել
Հայաստանն իր 61 միավորով շարունակում է մնալ խոսքի ազատության առումով ոչ ազատ երկրների ցանկում: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեի ղեկավար Աշոտ Մելիքյանը՝ անդրադառնալով մամուլի ազատության վերաբերյալ Freedom Hous-ի գնահատականներին:
Նրա խոսքով՝ նախորդ տարվա համեմատ՝ որևէ բան չի փոխվել և օրենսդրական դաշտում մի շարք փոփոխությունների շնորհիվ միայն կարելի է ակնկալել, որ կներգրավվենք ազատ լրատվամիջոցներ ունեցող երկրների շարքում:
Ա. Մելիքյանն ասաց, որ նախորդ տարվա ընթացքում արձանագրվել է լրագրողի նկատմամբ բռնության 9 դեպք, սակայն ոչ ոք դրա համար պատասխանատվության չի ենթարկվել, ինչը ծնում է նոր հանցագործություններ:
«Հայաստանում քննադատության հանդեպ ոչ հանդուրժողականության վերաբերմունքը խանգարում է լրատվամիջոցների անկաշկանդ գործունեությանը: Ամեն տեղից վեր կացող փորձում է լրագրողներին ցույց տալ, թե ինչպես աշխատել: Լրագրողական հանրության ներսում շատ լուրջ խնդիրներ կան կապված էթիկայի հետ, բայց առավել հաճախ լրագրողները խնդիրների են հանդիպում իրենց մասնագիտական պարտականությունները կատարելիս»,- ասաց նա:

Ашот Меликян: Армения продолжает оставаться в числе стран с несвободной прессой
Армения с 61 баллами продолжает оставаться в числе стран с несвободной прессой. Об этом заявил сегодня в ходе встречи с журналистами глава Комитета по защите свободы слова Ашот Меликян, обратившись к оценкам Freedom Housе в связи со свободой прессы.
По его словам, по сравнению с прошлым годом, ничего не изменилось и лишь за счет ряда изменений в законодательной сфере можно надеяться, что Армения будет включена в список стран со свободными СМИ.
Касаясь случаев применения физического насилия в отношении журналистов, Ашот Меликян отметил, что в течение прошлого года были зафиксированы 9 случаев насилия, однако никто не был привлечен к ответственности.
«В Армении нетерпимое отношение к критике мешает свободной деятельности СМИ. Каждый, кому не лень, пытается указать журналистам, как работать. В журналистском сообществе есть серьезные проблемы в связи с этикой, однако чаще всего журналисты сталкиваются с проблемами при исполнении своих профессиональных обязанностей», - сказал Ашот Меликян.