Տնտեսագետ. Հայաստանի տնտեսական աճը` միայն 2016 թվականից
«Հայաստանի ՀՆԱ-ն անկումը կկազմի մինուս 1%»,- այսօր այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց տնտեսագետ Վիլեն Խաչատրյանը՝ հավելելով, որ Հայաստանը 2016-ից սկսած կարող է աճի միտումներ արձանագրել:
Այս իրավիճակը տնտեսագետը պայմանավորեց որոշ բացասական երևույթներով, այդ թվում նրանով, որ «մեր տնտեսությունը մեծապես կախված է Ռուսաստանից»:
«Ռուսական ընկերությունների ներկայացվածությունը Հայաստանում մեծ է և նրանցից յուրաքանչյուրի կորուստը Հայաստանում իր անդրադարձն է ունենում երկրի տնտեսության վրա»,- ասաց Վ. Խաչատրյանը:
Ինչ վերաբերում է միջազգային իրավիճակին, ապա տնտեսագետը ներկայացրեց Արժույթի միջազգային հիմանդրամի կանխատեսումները, ըստ որի`  այս տարի Ռուսաստանի տնտեսության անկումը կկազմի 3.8%,  Ուկրաինայում` 5.5%:
«2015 թվականին համաշխարհային տնտեսական աճը կկազմի 3.5%, իսկ ԱՊՀ տարածքում տնտեսական աճը կնվազի 2.6%-ով»,-ամփոփեց Վիլեն Խաչատրյանը:

В.Хачатрян: Тенденции экономического роста в Армении будут зафиксированы с 2016 года
В Армении тенденции экономического роста могут быть зафиксированы, начиная с 2016 года, а до этого спад ВВП составит -1%. Об этом заявил сегодня в ходе встречи с журналистами экономист Вилен Хачатрян.
Эту ситуацию экономист обусловил рядом негативных факторов, в том числе тем, что экономика Армении в большей степени зависит от России.
«В Армении большая представленность российских компаний и потери каждой из этих компаний отражаются на экономике нашей страны», - сказал В.Хачатрян.
Что касается международной ситуации, то экономист представил прогнозы Международного валютного фонда, согласно которым спад экономики РФ в этом году составит  3.8%, Украины – 5.5%.
«В 2015 году всемирный экономический рост составит  3.5%, а на территории СНГ экономический рост снизится на 2.6%»,- резюмировал Вилен Хачатрян.