ԼՂՀ ԱԳՆ. Ընտրությունները կարևոր ներդրում են հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործում
ԼՂՀ Արտաքին գործերի նախարարությունը տարածել է հայտարարություն՝ մայիսի 3-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ՝ ամփոփելով այն:
«Մայիսի 3-ին տեղի ունեցան հերթական՝ վեցերորդ խորհրդարանական ընտրությունները, որոնց մասնակցեց ընտրողների ավելի քան 70%-ը: Ընտրություններն ընթացան ազատ և մրցակցային պայմաններում՝ միջազգային չափանիշներին համապատասխան, ինչի մասին վկայում են երեք տասնյակ երկրներից ժամանած շուրջ 100 միջազգային դիտորդների գնահատականները:
Խորհրդարանական ընտրությունները վերահաստատեցին այն փաստը, որ յուրաքանչյուր  ժողովրդավարական համակարգի գործունեության պարտադիր տարր հանդիսացող ընտրությունները դարձել են Արցախի քաղաքական մշակույթի բաղկացուցիչ մաս: Ազատ, արդար, թափանցիկ և մրցակցային ընտրությունները, լինելով ԼՂՀ քաղաքական գործընթացների անբաժան մեխանիզմ, ուղղված են հանրապետության հասարակական կյանքի կազմակերպմանն ու ժողովրդավարական եղանակով իշխանության մարմինների ձևավորմանը, որոնք էլ իրենց հերթին մարդու իրավունքների, հիմնարար ազատությունների և օրենքի գերակայության առաջմղման հիմքն են:
Ընտրությունները, որպես կամարտահայտություն Արցախի ժողովրդի կողմից, ում դերը սեփական ապագան որոշելու հարցում միանշանակ ընդգծված է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների 2015 թ. ապրիլի 30-ի հայտարարության մեջ, նաև կարևոր ներդրում են տարածաշրջանում կայունության պահպանման և ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության արդարացի ու խաղաղ կարգավորման գործում:

NKR Foreign Ministry: Elections have become integral part of Artsakh’s political culture
“On May 3, 2015, the sixth regular parliamentary elections were held in the Nagorno Karabakh Republic (NKR) with over 70% turnout. The elections were held in a free and competitive atmosphere and in full compliance with the international standards, as assessed by more than 100 international observers from around 30 countries,” the Nagorno-Karabakh Foreign Ministry said in a statement.
“The parliamentary elections have reaffirmed the fact that elections, as a key element for the functioning of any democratic system, have become an integral part of the political culture of Artsakh. Free, fair, transparent and competitive elections, being an inalienable mechanism of political processes in the NKR, are aimed at organizing the public life of the republic and forming the government by democratic means, which, in turn, serves as a basis for promoting human rights, fundamental freedoms and the rule of law.
“The elections, as an expression of will of the people of Artsakh, whose role in deciding their future was unequivocally emphasized in the statement of the OSCE Minsk Group Co-Chairs on 30 April 2015, are also essential for maintaining the stability in the region as well as for the just and peaceful settlement of the conflict between Azerbaijan and Nagorno Karabakh,” the NKR MFA said.