Թուրքիայում քանդեցին հայկական մանկատունը, որտեղ մեծացել էր Հրանտ Դինքը
Այսօր` մայիսի 6-ի առավոտյան, քանդել են Ստամբուլի Թուզլա շրջանում գտնվող ամառային ճամբար-մանկատունը, որտեղ բազմաթիվ հայ որբերի թվում ապրել են Հրանտ Դինքը և նրա կին Ռաքել Դինքը: Այս մասին հայտնում է Ermenihaber.am-ը:
Թուրքիայում հրատարակվող հայկական «Ագօսի» հաղորդմամբ` առավոտյան «Kamp Armen» (Արմեն ճամբար) անունով հայտնի մանկատան տարածք մտած շինարարական մեքենաները հողին են հավասարեցրել այն` չնայած վերջին օրերին ճամբարի քանդման դեմ համացանցում սկսված ստորագրահավաքին:
Ճամբարը հայ համայնքին պատկանած և Թուրքիայի իշխանությունների կողմից բռնագրավված գույքերի շարքում ամենախորհրդանշականներից ու ամենակարևորներից էր: Այստեղ 1915-ից հետո, երբ Անատոլիայում որևէ հայկական դպրոց չէր մնացել, 1500 ավելի հայ որբեր են ապրել ու հայերեն սովորել:
Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել էր Ermenihaber.am-ը, թուրքական իշխանությունները ճամբար-մանկատունը քանդելու և դրա տեղում շքեղ ամառանոցներ կառուցելու թույլտվություն էր տվել: Այդ մասին հայտնել էր Կարապետ Օնուրօզը, ով Հրանտ Դինքի հետ միասին ժամանակին ապրել էր «Kamp Armen»-ում:
Թուրքիայում 4 տարի առաջ օրենք էր ընդունվել փոքրամասնություններին պատկանող հիմնադրամների` արդեն 79 տարի բռնագրավված անշարժ գույքերի վերադարձման մասին: Սակայն Թուզլայում գտնվող ամառային ճամբարը, որը կցված էր Ստամբուլի Գեդիքփաշա թաղամասում գտնվող մանկատանը,  չի ընդգրկվել օրենքով վերադարձման ենթակա գույքերի ցուցակում:
Թուզլայում գտնվող որբանոցը, որը հիմնականում, որպես ամառային ճամբար է օգտագործվել և ուներ 5.552 քմ տարածք, 1961 թվականին գնվել էր Հայ բողոքական եկեղեցու հիմնադրամի կողմից:

В Турции на месте армянского летнего лагеря-детдома будут построены летние резиденции
Сегодня утром в стамбульском квартале Тузла разрушен летний лагерь-детдом, где в числе многочисленных армянских сирот жили также Грант Динк и его жена Ракел Динк. Об этом сообщает Ermenihaber.am.
По сообщению издаваемой в Турции армянской газеты «Акос», утром тяжелая строительная техника сравнила с землей постройки известного детского дома «Kamp Armen», несмотря на начавшуюся широкомасштабную интернет-кампанию.
Лагерь «Kamp Armen»– наиболее символичный и важнейший в ряде конфискованного властями Турции имущества армянской общины. После 1915 года, когда в Анатолии не осталось ни одной армянской школы, здесь проживали и учили армянский язык более 1500 армянских сирот.
Ранее Ermenihaber.am сообщал, что правительство Турции разрешило снос построек лагеря-детдома и постройку на этом месте летних резиденций.
Данная территория не вошла в список имущества, которое должно было быть возвращено национальным меньшинствам, согласно принятому 4 года тому назад закону.
Площадь территории составляет 5552 кв м. В 1961 году территория была куплена фондом Армянской протестантской церкви.