ՀՀ վարչապետ. «Համոզված եմ, որ տարեվերջին տնտեսական աճ ենք ունենալու»
ՀՀ կառավարությունը հավանություն է տվել ՀՀ կենտրոնական բանկի 2015թ. դրամավարկային քաղաքականության և դրա կատարման հաշվետվության վերաբերյալ ՀՀ կառավարության եզրակացություններին:
Այս առնչությամբ Հովիկ Աբրահամյանն անդրադարձել է երկրի տնտեսության ներկա վիճակին և նշել, որ ԱՎԾ երեկ հրապարակած տվյալներով առկա է տնտեսական ակտիվություն: «Եթե որոշ մարդիկ ենթադրությամբ են խոսում, ապա մենք թվերով ու հաշվարկներով ենք հիմնավորում, որ տնտեսական աճ ունենալու ենք,- ասել է կառավարության ղեկավարը:- Համոզված եմ, որ չորս ամսվա տվյալով լինելու է 2.2-2.3 տոկոս աճ»:
Վարչապետն առաջարկել է վերջ դնել այն խոսակցությանը, թե տնտեսական անկում է լինելու և համոզմունք հայտնել, որ որոշ քաղաքական գործիչների և քաղաքական ուժերի այն ցանկությունը, թե կառավարությունը կձախողվի և տնտեսական անկում կարձանագրվի, չի իրականանալու, և համոզմունք հայտնել, որ արձանագրվելու է նվազագույնը 2-3 տոկոս տնտեսական աճ, ինչն ակնհայտ կլինի երկրորդ կիսամյակից:
Նրա խոսքով, եթե այն ծրագրերը, որ պլանավորել են, այս տարի իրականացվեն, ապա կառավարությունը կփորձի բյուջեում դրված 4.1 տոկոս տնտեսական աճը միասնական ուժերով ապահովել: «Հասկանալի է, որ կան նաև տարածաշրջանային խնդիրներ, բայց դրանք պատճառ չպետք է դառնան, որ մենք չփորձենք անել առավելագույնը, որպեսզի տնտեսական աճ արձանագրվի մեր երկրում: Սա է մեր մոտեցումը», - եզրափակել է Հովիկ Աբրահամյանը:

Овик Абраамян: Уверен, что к концу года будет зафиксирован экономический рост
Правительство Армении сегодня в ходе очередного заседания одобрило денежно-кредитную политику Центрального банка РА на 2015 год и выводы правительства относительно ее исполнения. Об этом сообщает пресс-служба правительства Армении.
В этой связи премьер-министр Овик Абраамян обратился к нынешней экономической ситуации в стране и отметил, что, согласно опубликованным накануне МВФ данным, в Армении наблюдается экономическая активность.
«Если некоторые люди говорят, предполагая, то мы цифрами и расчетами аргументируем, что будет зафиксирован экономический рост. Уверен, что по данным за четыре месяца рост составит 2.2-2.3%», - заявил глава правительства.
Премьер предложил прекратить разговоры о том, что ожидается экономический спад, выразив уверенность, что желание некоторых политических сил относительно краха программы правительства и экономического спада не станут реальностью. По словам Овика Абраамяна, в стране будет зафиксирован минимально 2-3% экономический рост и это будет очевидно уже со второго полугодия.
Он отметил, что если запланированные программы будут реализованы, правительство попытается совместными силами обеспечить заложенный в бюджет 4.1% экономический рост. «Понятно, что есть также региональные проблемы, но они не должны стать причиной того, чтобы мы не попытались сделать максимально возможное для обеспечения экономического роста в нашей стране. Это наш подход», - резюмировал премьер-министр.