Հովիկ Աբրահամյանը պաշտոնական այցով կմեկնի Չեխիա
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորած պատվիրակությունը, Չեխիայի Հանրապետության վարչապետ Բոհուսլավ Սոբոտկայի հրավերով, պաշտոնական այցով հունիսի 1-3-ը կմեկնի Չեխիայի Հանրապետություն:Այս մասին հայտնում են Կառավարության հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Պրահայում վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը հանդիպում կունենա Չեխիայի վարչապետ Բոհուսլավ Սոբոտկայի հետ: Երկու երկրների վարչապետների առանձնազրույցին կհաջորդի ընդլայնված կազմով հանդիպումը, որից հետո տեղի կունենան երկկողմ համագործակցության մասին փաստաթղթերի ստորագրման արարողությունը և Հայաստանի ու Չեխիայի վարչապետների համատեղ մամուլի ասուլիսը:  Հաջորդիվ Հովիկ Աբրահամյանը և Բոհուսլավ Սոբոտկան կմասնակցեն հայ-չեխական գործարար համաժողովի բացմանը:
Պաշտոնական այցի շրջանակում ՀՀ վարչապետը Պրահայում հանդիպումներ կունենա Չեխիայի Հանրապետության Սենատի նախագահ Միլան Շտյեխի, խորհրդարանի պատգամավորների պալատի նախագահ Յան Համաչեկի, Պրահայի արքեպիսկոպոս Կարդինալ Դոմինիկ Դուկայի հետ: Նախատեսվում է նաև Հովիկ Աբրահամյանի հանդիպումը Չեխիայի հայկական համայնքի ներկայացուցիչների հետ:
ՀՀ վարչապետը կայցելի նաև Պրահայի Լիդիցե հուշահամալիր, ծաղկեպսակ կդնի Երկրորդ աշխարհամարտի ժամանակ զոհված միլիոնավոր երեխաներին նվիրված հուշարձանին և Չեխիայի մշակույթի նախարար Դանիել Հերմանի հետ կմասնակցի «Ընդհատված մանկություն. Հայոց ցեղասպանության զոհ մանուկները» ցուցահանդեսի բացմանը:

Премьер-министр Армении посетит с официальным визитом Чехию
По приглашению премьер-министра Чехии Богуслава Соботки возглавляемая премьер-министром Армении Овиком Абраамяном делегация 1-3 июня посетит с официальным визитом Чехию. Об этом сообщает пресс-служба правительства Армении.
В Праге Овик Абраамян встретится с премьером Чехии Богуславом Соботкой. После беседы глава правительств Армении и Чехии с глазу на глаз состоится встреча в расширенном составе, затем церемония подписания документов о двустороннем сотрудничестве и совместная пресс-конференция.
О.Абраамян и Б.Соботка также примут участие в открытии армяно-чешского бизнес-форума.
В рамках официального визита премьер-министр Армении встретится с председателем Сената Чехии Миланом Штейхом, главой Палаты депутатов Яном Хамачеком, архиепископом Пражским, кардиналом Домиником Дукой. Намечаются встречи премьер-министра с представителями местной армянской общины.
Овик Абраамян посетит в Праге мемориальный комплекс «Лидице», возложит цветы в память о миллионах  детей, погибших во время Второй мировой войны и вместе с министром культуры Чехии Даниэлом Германом примет участие в открытии выставки «Прерванное детство: Дети – жертвы Геноцида армян».