Հովիկ Աբրահամյանը հանդիպել է Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի նախագահ Յան Համաչեկի հետ
Պաշտոնական այցով Չեխիայում գտնվող վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն այսօր  հանդիպում է ունեցել  Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի նախագահ Յան Համաչեկի հետ: Այս մասին հայտնում են Կառավարության հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Ողջունելով Հովիկ Աբրահամյանին Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատում՝ Յան Համաչեկն արձանագրել է երկկողմ հարաբերությունների բարձր մակարդակը  և  կարևորել  Հայաստանի  վարչապետի պաշտոնական  այցը Չեխիա` հայ-չեխական կապերն էլ ավելի խորացնելու և տնտեսական հարաբերություններն ակտիվացնելու առումով:  Հայ-չեխական հարաբերությունների ամրապնդման և խորացման առումով բարձր է գնահատվել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի պետական այցը Չեխիա: Պատգամավորների պալատի նախագահը, կարևորելով միջխորհրդարանական կապերի խորացումը,  անհրաժեշտ է համարել  համագործակցության հետագա զարգացումը նաև տնտեսության ոլորտում: Յան Համաչեկը կարևոր է համարել փոխգործակցության խորացումն Արևելյան գործընկերության շրջանակում:
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը գոհունակությամբ նշել է, որ վերջին տարիներին Հայաստանի և Չեխիայի միջև հարաբերությունները և քաղաքական երկխոսությունն ակտիվացել են, որոնք նշանավորվել են բարձրաստիճան տարբեր փոխայցելություններով և հանդիպումներով:
Նա  կարևորել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը և հայ-չեխական միջխորհրդարանական համագործակցությունը: Վարչապետ Աբրահամյանն անհրաժեշտ է համարել առևտրատնտեսական կապերի հետագա ակտիվացումը և զարգացումը: Նա նշել է, որ Չեխիան հանդիսանում է Եվրոպայում Հայաստանի կարևոր գործընկերներից մեկը և կարևորել է Արևելյան գործընկերության շրջանակում, ինչպես նաև ՀՀ-ԵՄ համագործակցության այլ ձևաչափերում փոխգործակցության խորացումը:
Հովիկ Աբրահամյանը նշել է, որ հայկական կողմը բարձր է գնահատում Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյա տարելիցի միջոցառումներին Չեխիայի Սենատի և Պատգամավորների պալատի պատվիրակության մասնակցությունը և շնորհակալություն հայտնել Պատգամավորների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովին՝ Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ բանաձևն ընդունելու համար:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին և շեշտել, որ հակամարտությունը պետք է կարգավորվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում,  խաղաղ բանակցությունների արդյունքում:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են  նաև երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր, երկուստեք կարևորվել է միջազգային հարթակներում փոխգործակցությունը:
Հանդիպումից  հետո վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորած պատվիրակությունը Պրահայի Սենովաժնե հրապարակում ծաղկեպսակ է դրել հայ-չեխական բարեկամությունը խորհրդանշող խաչքարին:

Премьер Армении находится с официальным визитом в Чехии
Находящийся с официальным визитом в Чехии премьер-министр Армении Овик Абраамян встретился сегодня с председателем Палаты депутатов парламента этой страны Яном Хамачеком. Об этом сообщает пресс-служба правительства.
Поприветствовав премьера Армении в Палате депутатов парламента Чехии, Ян Хамачек констатировал высокий уровень двусторонних отношений и придал важность официальному визиту премьер-министра Армении в Чехию в плане дальнейшего углубления армяно-чешских связей и активизации экономических отношений. С точки зрения укрепления и углубления отношений между двумя странами был высоко оценен государственный визит президента Армении Сержа Саргсяна в Чехию.
Председатель Палаты депутатов, отметив важность углубления межпарламентских связей, указал на необходимость последующего развития сотрудничества и в экономической сфере, а также углубления взаимодействия в рамках «Восточного партнерства».
В свою очередь премьер Абраамян выразил удовлетворение наметившейся в последние годы активизацией армяно-чешских отношений и политического диалога между странами, которая ознаменовалась взаимными визитами и встречами на высоком уровне. Овик Абраамян придал важность роли парламентской дипломатии и межпарламентскому сотрудничеству между странами. Глава армянского правительства указал на необходимость дальнейшего развития и активизации торгово-экономических связей. О.Абраамян подчеркнул, что Чехия является одним из важных партнеров Армении в Европе и придал важность углублению взаимодействия в рамках Восточного партнерства и других форматов.
Премьер Абраамян отметил, что армянская сторона высоко оценивает участие делегации Палаты депутатов и Сената Чехии в поминальных мероприятиях, приуроченных к 100-й годовщине Геноцида армян, и поблагодарил Комитет по внешним сношениям Палаты депутатов парламента Чехии за принятие резолюции о Геноциде армян.
Собеседники коснулись также карабахской проблемы, подчеркнув, что конфликт должен быть урегулирован в рамках МГ ОБСЕ по итогам мирных переговоров.
На встрече также обсуждались вопросы, представляющие взаимный интерес, в том числе сотрудничество на международных площадках.
После встречи делегация во главе с премьером Армении на Сеноважной площади в Праге возложила цветы к хачкару, символизирующему армяно-чешскую дружбу.