«Կոտրելով լռությունը». Մարսելլա Փոլեյն. Թուրքիան իրեն երեխայի պես է պահում, ով սխալ է գործել ու ոչ մի կերպ չի ցանկանում ընդունել այն
02/06/2015 21:00
Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին Aysor.am-ը ներկայացնում է հատուկ նախագիծ, որի շրջանակներում կանդրադառնանք այս օրերին իրականացվող մշակութային, գիտական, հասարակական նախագծերին:
Այսօր զրուցել ենք ավստրալացի բանաստեղծուհի, արձակագիր Մարսելլա Փոլեյնի հետ, ով մայրական կողմից հայ է ու Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող «Աշխարհի եզրը»վեպի հեղինակն է: Մարսելլա Փոլեյնը Հայաստանում էր «Գրական տապան. Ապրիլ» միջազգային ամենամյա փառատոնի շրջանակներում:
-Տիկին Փոլեյն, Դուք միշտ նշում եք, որ կիսով չափ հայ եք: Հետաքրքիր է իմանալ Ձեր ընտանիքի պատմությունը:
-Այո, մայրս Արևմտյան Հայաստանից է: Նա ծնվել է 1923-ին, իր ընտանիքի անդամների հետ փրկվել ու տեղափոխվել Երուսաղեմ, որտեղ էլ մեծացել է: Հիշում եմ, երբ երեխա էի, շատ էի հարցեր տալիս` Հայաստանի, գաղթի, Ցեղասպանության մասին: Նա ինձ գրեթե ոչինչ չէր պատմում: Հասկանում էի, որ նրա համար ծանր է խոսելը: Այնուամենայնիվ, տարիների ընթացքում մենք ունեցանք այդ զրույցը:
-Եվ ի՞նչ պատմեց նա Ձեզ: Արևմտյան Հայաստանի ո՞ր հատվածից էր:
-Պետք է սկսեմ տատիկիցս ու պապիկիցս: Տատիկիս անունը Օվսաննա Քալեջյան էր: Նա Հասանբեյլի գյուղից էր: Պապիկիս անունը Բենյամին Վարդևերյան էր: Պապիկս գործարարությամբ էր զբաղվում:
Մայրս ծնվում է 1923թ.-ին ու 10 երեխաներից հետո դառնում ամենափոքրը: Նրա հայրը` պապիկս, նույն թվականին մահանում է այդպես էլ չտեսնելով աղջկան: Ամուսնուն հուղարկավորելուց հետո տատիկս տեղի մյուս կանանց հետ ստիպված էր փախուստի դիմել: Նրանց հաջողվում է փրկվել ու հաստատվել Երուսաղեմում: Այստեղ նրանք ապրում են շատ վատ սոցիալական պայմաններում: Հիշում եմ` մայրս պատմում էր, որ իրեն նույնպես երբեք ոչինչ չէին ասում Ցեղասպանության մասին, բայց նա դիմում էր խորամանկության: Երբեմն ձևացնում էր, թե տնային աշխատանքներ է անում մյուս տարիքով կանանց հետ, որպեսզի լսի ու հասկանա, թե ինչ գաղթի մասին են խոսում հայ կանայք:
-«Աշխարհի եզրում» հենց Ձեր ընտանիքի պատմությու՞նն է:
- Այո, վեպը հիմնած է իմ ընտանիքի պատմության վրա: Պետք է ասեմ, որ դրանում կա նաև թուրքական մի ընտանիք, որն օգնել է իմ հարազատներին փրկվել պապիկիս մահվանից հետո: 1923թ.-ին, երբ տատիկիս իր մոր, քույրերի, երեխաների ու մյուս հայ կանանց հետ հավաքել էին նույն տեղում գաղթի մատնելու ու սպանելու նպատակով` նրան է մոտենում մի թուրք: Թուրքը մտնում է այդ հավաքատեղին ու հարցնում` ո՞վ է Օվսաննա Վարդևերյանը: Տատիկս չգիտեր ինչ անել... Նրա քույրերն ու մայրն ասում են` մի արձագանքիր, ձայն մի հանիր: Բայց այդտեղ եղած բոլոր հայ կանայք, ովքեր ճանաչում էին տատիկիս միանգամից նայում են նրա վրա ու լռելն անիմաստ է դառնում: Տատիկս ասում է` ես եմ: Թուրք տղամարդն ասում է` ուրեմն դու ինձ հետ պիտի գաս: Այդպես էլ այդ թուրք տղամարդն ու իր ընտանիքը փրկում են տատիկիս ու նրա երեխաներին` թաքցնելով մոտ 6 ամիս: Մայրս ասում է, որ նա, հավանաբար, պապիկիս թուրք գործընկերներից ու ընկերներից էր, ով նրա մահվանից հետո ցանկացել է երախտապարտ լինել` փրկելով ընտանիքը:
-Այսպիսով Ցեղասպանությունն ուղղակիորեն Ձեզ էլ է առնչվել: Այսօր ասում են, որ  100-ամյակն ինչ-որ շեմ, ջրբաժան կարող է լինել: Կարող է բերել փոփոխությունների: Դուք` ոչ միայն որպես գրող, այլև մարդ` ում ընտանիքը ևս վերապրել է այս ամենը` ի՞նչ ակնկալիքներ ունեք:
-Գիտեք Ավստրալիայից այստեղ գալուց առաջ ես քննարկումներ անցկացրեցի տեղի հայ համայնքի` հատկապես երիտասարդների հետ: Նրանք շատ մեծ հույսեր ունեն: Ես ավելի տարիքով եմ ու արդեն հասցրել եմ բազմիցս հիասթափվել (ժպտում է – հեղ.) այնպես որ` շատ լավատես չեմ, բայց միևնույն ժամանակ հույս ունեմ, որ ճիշտն իրենք կլինեն:
Ես կարծում եմ, որ Թուրքիայի պահվածքն այսօր վնասում է ոչ միայն հայերին ու Հայաստանին, այլ, առաջին հերթին, վնասում է հենց թուրքերին ու իրենց պետությանը:
Այդ երկիրն այսօր իրեն երեխայի նման է պահում` երեխայի, ով սխալ է գործել ու ոչ մի կերպ չի ցանկանում ընդունել դա: Թուրքիան ցանակու՞մ է աշխարհի առջև կանգնել հենց նման երեխայի կերպարով…
Կարծում եմ` հայերը պետք է շարունակեն պայքարը, որովհետև ժխտողականությունը չի կարող անվերջ տևել: Աշխարհում յուրաքանչյուր բանական մարդու համար իրականությունն ակնհայտ է, այլ հարց է, որ կա քաղաքականություն:  Օրինակ բերեմ Ավստրալիան` այս դեպքում ամեն բան բարդ է, քանի որ Ավստրալիան ու Թուրքիան հատկապես վերջին 10 տարիների ընթացում շատ լավ հարաբերություններ ունեն: Ես գիտեմ, որ Թուրքիան կարող է, այսպես ասած, նախազգուշացնել այս երկրին, որպեսզի չշարունակի զբաղվել Հայոց ցեղասպանության հետ կապված գործընթացով:  Բայց, այնումենայնիվ, ես ուզում եմ հավատալ, որ մի օր ամեն բան տեղի կունեա: Ես սպասում ու հավատում եմ այդ օրվան: Միգուցե այն շատ շուտով գա, որովհետև իմ կյանքում արդեն ականատես եմ եղել փոփոխությունների, որոնք տեղի են ունենում չափազանց արագ: Օրինակ այնպես, ինչպես օրերից մի օր քանդվեց Բեռլինի պատը:

“Breaking the Silence”. Marcella Polain: Turkey acts like a child who has made a mistake and does not want to accept it
In the 100th anniversary of the Armenian Genocide Aysor.am presents a special project within which we shall consider cultural, scientific and social projects implementing these days.
Today we have talked to Australian poet, writer Marcella Polain, whose mother is Armenian and she is the author of “ The Edge of the World” novel which is about the Armenian Genocide. Marcella Polain was in Armenia within the "Literary Ark. April" annual international festival.
- Mrs. Polain, you always say that you're half Armenian. It is interesting to know your family history.
- Yes, my mother is from Western Armenia. She is born in 1923, with her family members she has been saved and moved to Jerusalem, where she has been grown up. I remember when I was a child I had a lot of questions about Armenia, exile, genocide. She told me almost nothing. I felt it was difficult for her to speak out. Yet over the years we've had this conversation.
- And what did she tell you? What part of Western Armenia was she from?
- I have to start from my grandparents. My grandmother's name was Ovsanna Kalejyan. She was from Hasanbeyli village. My grandfather's name was Benjamin Vardeveryan. My grandfather was a businessman.
My mother was born in 1923 and was the youngest of 10 children. My grandfather died in the same year, even not seeing the girl. After her husband’s death my grandmother had to leave with other women. They managed to escape and settle in Jerusalem. They lived in very poor social conditions. I remember my mother telling that her mother also told nothing to her about the genocide, but she was cunning. Sometimes my mother pretended that she was doing homework with other older women, in order to listen and understand what they were talking about the migration.
- Is “ The Edge of the World” about your family?
- Yes, a novel based on my family history. I have to say that there is also a Turkish family that helped my family to be saved after the death of my grandfather. In 1923, when my grandmother, her mother, sisters, children and other women have been gathered in the same place in order to be killed, a Turk came to her. The Turk asked who Ovsanna Vardeveryan was. My grandmother did not know what to do... Her mother and sisters order was not to respond. But all the women who knew my grandmother looked at her and keeping silence became meaningless. My grandmother said that it was she and Turkish man told to follow him. Likewise, the Turkish man and his family saved by my grandmother and her children hiding them for 6 months.
My mother says that he is probably one of my grandfather’s Turkish colleagues or friends, who, after my grandfather’s death wants to be grateful for saving his family.
- So you have been directly contacted with Genocide. Today people say that the 100th anniversary could be a threshold, a watershed. It can bring changes. What are your expectations, not only as a writer but also a person whose family has lived through all this?
- You know, I held discussions with the Armenian community, especially with young people before coming here from Australia. They have very high expectations. I'm older and I have already managed to be disappointed many times (smiling). Therefore, I am not very optimistic, but at the same time, I hope that they will be right.
I think that Turkey's conduct harms not only Armenians and Armenia, but, above all, harms Turks and their country. This country acts like a child who has made a mistake and does not want to accept it. Turkey wants to stand in front of the world like a child character...
I think Armenians should have to continue the struggle, because the denial can not last forever. The reality is obvious to any reasonable person, another question it that there is a policy. For example Australia: in this case, everything is complicated, especially as Australia and Turkey have a very good relationship during the past 10 years.
I know Turkey may warn this country to stop engaging with the Genocide process. But, nevertheless, I want to believe that everything will take place on one day. I expect and hope so.
Perhaps it will come soon, because I've already seen changes in my life that take place too quickly. For example, just as the Berlin Wall fell in one day.