«Կոտրելով լռությունը». Մարսելլա Փոլեյն. Թուրքիան իրեն երեխայի պես է պահում, ով սխալ է գործել ու ոչ մի կերպ չի ցանկանում ընդունել այն
02/06/2015 21:00
Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին Aysor.am-ը ներկայացնում է հատուկ նախագիծ, որի շրջանակներում կանդրադառնանք այս օրերին իրականացվող մշակութային, գիտական, հասարակական նախագծերին:
Այսօր զրուցել ենք ավստրալացի բանաստեղծուհի, արձակագիր Մարսելլա Փոլեյնի հետ, ով մայրական կողմից հայ է ու Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող «Աշխարհի եզրը»վեպի հեղինակն է: Մարսելլա Փոլեյնը Հայաստանում էր «Գրական տապան. Ապրիլ» միջազգային ամենամյա փառատոնի շրջանակներում:
-Տիկին Փոլեյն, Դուք միշտ նշում եք, որ կիսով չափ հայ եք: Հետաքրքիր է իմանալ Ձեր ընտանիքի պատմությունը:
-Այո, մայրս Արևմտյան Հայաստանից է: Նա ծնվել է 1923-ին, իր ընտանիքի անդամների հետ փրկվել ու տեղափոխվել Երուսաղեմ, որտեղ էլ մեծացել է: Հիշում եմ, երբ երեխա էի, շատ էի հարցեր տալիս` Հայաստանի, գաղթի, Ցեղասպանության մասին: Նա ինձ գրեթե ոչինչ չէր պատմում: Հասկանում էի, որ նրա համար ծանր է խոսելը: Այնուամենայնիվ, տարիների ընթացքում մենք ունեցանք այդ զրույցը:
-Եվ ի՞նչ պատմեց նա Ձեզ: Արևմտյան Հայաստանի ո՞ր հատվածից էր:
-Պետք է սկսեմ տատիկիցս ու պապիկիցս: Տատիկիս անունը Օվսաննա Քալեջյան էր: Նա Հասանբեյլի գյուղից էր: Պապիկիս անունը Բենյամին Վարդևերյան էր: Պապիկս գործարարությամբ էր զբաղվում:
Մայրս ծնվում է 1923թ.-ին ու 10 երեխաներից հետո դառնում ամենափոքրը: Նրա հայրը` պապիկս, նույն թվականին մահանում է այդպես էլ չտեսնելով աղջկան: Ամուսնուն հուղարկավորելուց հետո տատիկս տեղի մյուս կանանց հետ ստիպված էր փախուստի դիմել: Նրանց հաջողվում է փրկվել ու հաստատվել Երուսաղեմում: Այստեղ նրանք ապրում են շատ վատ սոցիալական պայմաններում: Հիշում եմ` մայրս պատմում էր, որ իրեն նույնպես երբեք ոչինչ չէին ասում Ցեղասպանության մասին, բայց նա դիմում էր խորամանկության: Երբեմն ձևացնում էր, թե տնային աշխատանքներ է անում մյուս տարիքով կանանց հետ, որպեսզի լսի ու հասկանա, թե ինչ գաղթի մասին են խոսում հայ կանայք:
-«Աշխարհի եզրում» հենց Ձեր ընտանիքի պատմությու՞նն է:
- Այո, վեպը հիմնած է իմ ընտանիքի պատմության վրա: Պետք է ասեմ, որ դրանում կա նաև թուրքական մի ընտանիք, որն օգնել է իմ հարազատներին փրկվել պապիկիս մահվանից հետո: 1923թ.-ին, երբ տատիկիս իր մոր, քույրերի, երեխաների ու մյուս հայ կանանց հետ հավաքել էին նույն տեղում գաղթի մատնելու ու սպանելու նպատակով` նրան է մոտենում մի թուրք: Թուրքը մտնում է այդ հավաքատեղին ու հարցնում` ո՞վ է Օվսաննա Վարդևերյանը: Տատիկս չգիտեր ինչ անել... Նրա քույրերն ու մայրն ասում են` մի արձագանքիր, ձայն մի հանիր: Բայց այդտեղ եղած բոլոր հայ կանայք, ովքեր ճանաչում էին տատիկիս միանգամից նայում են նրա վրա ու լռելն անիմաստ է դառնում: Տատիկս ասում է` ես եմ: Թուրք տղամարդն ասում է` ուրեմն դու ինձ հետ պիտի գաս: Այդպես էլ այդ թուրք տղամարդն ու իր ընտանիքը փրկում են տատիկիս ու նրա երեխաներին` թաքցնելով մոտ 6 ամիս: Մայրս ասում է, որ նա, հավանաբար, պապիկիս թուրք գործընկերներից ու ընկերներից էր, ով նրա մահվանից հետո ցանկացել է երախտապարտ լինել` փրկելով ընտանիքը:
-Այսպիսով Ցեղասպանությունն ուղղակիորեն Ձեզ էլ է առնչվել: Այսօր ասում են, որ  100-ամյակն ինչ-որ շեմ, ջրբաժան կարող է լինել: Կարող է բերել փոփոխությունների: Դուք` ոչ միայն որպես գրող, այլև մարդ` ում ընտանիքը ևս վերապրել է այս ամենը` ի՞նչ ակնկալիքներ ունեք:
-Գիտեք Ավստրալիայից այստեղ գալուց առաջ ես քննարկումներ անցկացրեցի տեղի հայ համայնքի` հատկապես երիտասարդների հետ: Նրանք շատ մեծ հույսեր ունեն: Ես ավելի տարիքով եմ ու արդեն հասցրել եմ բազմիցս հիասթափվել (ժպտում է – հեղ.) այնպես որ` շատ լավատես չեմ, բայց միևնույն ժամանակ հույս ունեմ, որ ճիշտն իրենք կլինեն:
Ես կարծում եմ, որ Թուրքիայի պահվածքն այսօր վնասում է ոչ միայն հայերին ու Հայաստանին, այլ, առաջին հերթին, վնասում է հենց թուրքերին ու իրենց պետությանը:
Այդ երկիրն այսօր իրեն երեխայի նման է պահում` երեխայի, ով սխալ է գործել ու ոչ մի կերպ չի ցանկանում ընդունել դա: Թուրքիան ցանակու՞մ է աշխարհի առջև կանգնել հենց նման երեխայի կերպարով…
Կարծում եմ` հայերը պետք է շարունակեն պայքարը, որովհետև ժխտողականությունը չի կարող անվերջ տևել: Աշխարհում յուրաքանչյուր բանական մարդու համար իրականությունն ակնհայտ է, այլ հարց է, որ կա քաղաքականություն:  Օրինակ բերեմ Ավստրալիան` այս դեպքում ամեն բան բարդ է, քանի որ Ավստրալիան ու Թուրքիան հատկապես վերջին 10 տարիների ընթացում շատ լավ հարաբերություններ ունեն: Ես գիտեմ, որ Թուրքիան կարող է, այսպես ասած, նախազգուշացնել այս երկրին, որպեսզի չշարունակի զբաղվել Հայոց ցեղասպանության հետ կապված գործընթացով:  Բայց, այնումենայնիվ, ես ուզում եմ հավատալ, որ մի օր ամեն բան տեղի կունեա: Ես սպասում ու հավատում եմ այդ օրվան: Միգուցե այն շատ շուտով գա, որովհետև իմ կյանքում արդեն ականատես եմ եղել փոփոխությունների, որոնք տեղի են ունենում չափազանց արագ: Օրինակ այնպես, ինչպես օրերից մի օր քանդվեց Բեռլինի պատը:

«Нарушая молчание». Марселла Полейн: Турция ведет себя как ребенок, который ослушался и не желает сознаваться
02/06/2015 21:10
В рамках столетней годовщины Геноцида армян Aysor.am представляет интервью с австралийской писательницей, прозаиком Марселлой Полейн.
М.Полейн – армянка по материнской линии. Она автор книги о Геноциде армян «На краю земли». М.Полейн находилась в Армении в рамках ежегодного международного фестиваля «Литературный ковчег. Апрель».
- Госпожа Полейн, Вы всегда подчеркиваете, что являетесь наполовину армянкой. Интересно узнать историю Вашей семьи.
- Моя мать была родом из Западной Армении. Она родилась в 1923 году. Вместе с семьей им удалось спастись и перебраться в Иерусалим. Помню, я много ее спрашивала об Армении, депортации, геноциде. Она мне почти ничего не рассказывала. Понимала, что ей тяжело говорить. Тем не менее, спустя годы, нам довелось поговорить.
- И что она Вам рассказала? В какой части Западной Армении она жила?
- Начну с дедушки и бабушки. Бабушку звали Овсанна Каледжян. Она была уроженкой села Хасанбейли. Дедушку звали Беньямин Вардеверян. Дед занимался предпринимательством.
Моя мать родилась в 1923 году и была самой младшей. В семье было 10 детей. Ее отец умирает в том же году, не увидев свою дочь. После похорон бабушка вместе с другими женщинами была вынуждена бежать. Им удалось спастись и найти приют в Иерусалиме. Здесь они жили в очень плохих социальных условиях. Помню, моя мать рассказывала, что ей никогда не говорили о геноциде, но она прибегала к хитрости. Она помогала в домашнем хозяйстве старшим женщинам и подслушивала их разговоры.
- Книга «На краю земли» - история Вашей семьи?
- Да, повесть основана на истории моей семьи. Там рассказывается и о турецкой семье, которая помогла нам спастись после смерти моего деда. В 1923 году, когда бабушку, ее мать, сестер и детей вместе с другими армянскими женщинами собрались в одном месте, одкуда их должны были направить в ссылку и убить, к ней подходит один турок. Он спрашивает, кто Овсанна Вардеверян. Бабушка не знала, что делать... Сестры и ее мать говорили, что не надо откликаться. Но находящиеся там все женщины посмотрели в сторону бабушки и молчать уже не имело смысла. Она отвечает. Мужчина говорит, что ей следует пойти с ним. Он и его семья спасают мою бабушку и ее детей, они прятали их на протяжении 6 месяцев. Мама рассказывала, что этот мужчина, вероятно, был партнером моего деда, другом, и после его смерти решил так его отблагодарить, спасти семью.
- Геноцид затронул и Вашу семью. Сегодня говорят, что столетие может стать неким рубежом, может привести к изменениям. Каковы Ваши ожидания не только как писателя, но человека, чью семью затронула эта трагедия?
- До приезда сюда из Австралии я провела обсуждения с местными армянами, с молодежью. У них были большие надежды. Я намного старше и уже неоднократно разочаровывалась (улыбается – ред.). Так что, оптимизма во мне мало, но в то же время надеюсь, что они будут правы.
Поведение Турции вредит не только Армении и армянам, но, в первую очередь, самим туркам, их государству.
Эта страна ведет себя как ребенок, который ослушался и не желает сознаваться. Армяне должны продолжить борьбу, поскольку отрицание не может длиться вечно. Для любого мыслящего человека в мире реальность очевидна, другой вопрос, что существует еще и политика. Приведу в пример Австралию, где все сложно, особенно в последние 10 лет отношения с Турцией еще более улучшились. Знаю, что Турция может, так сказать, предупредить эту страну, чтобы она не занималась связанным с Геноцидом армян процессом. Но, тем не менее, хочется верить, что когда-нибудь это произойдет. Я жду и верю в этот день. Возможно, этот день настанет быстро, поскольку в своей жизни я была очевидцем изменений, которые происходили очень быстро. Например, снос Берлинской стены.