Նախագահն ընդունել է Չեխիայի սահմանադրական դատարանի նախագահ Պավել Ռիխետսկիին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է ՀՀ ՍԴ նախագահի հրավերով Հայաստան ժամանած Չեխիայի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի նախագահ Պավել Ռիխետսկիին: Այս մասին հայտնում են ՀՀ Նախագահի մամուլի ծառայությունից:
Սերժ Սարգսյանը ողջունել է բարձրաստիճան հյուրին մեր երկրում և համագործակցության ամրապնդման ու փորձի փոխանակման տեսանկյունից կարևորել հաճախակի փոխայցելությունները, որոնք, Հանրապետության նախագահի խոսքով, հնարավորություն են ընձեռում անկաշկանդ մթնոլորտում համակողմանի քննարկել մասնագիտական հարցեր, կարծիքներ փոխանակել Սահմանադրության ոլորտին առնչվող հիմնախնդիրների շուրջ: Սերժ Սարգսյանը Չեխիայի ՍԴ նախագահի այցը նաև օգտակար է համարել Հայաստանում մեկնարկած սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացի ներկայիս փուլում, ընդգծելով, որ յուրաքանչյուր երկրի փորձ և հատկապես եվրոպական երկրի՝ Հայաստանի համար կարևոր է:
Նախագահը գոհունակությամբ է խոսել հայ-չեխական միջպետական հարաբերությունների և տարբեր ոլորտներում փոխգործակցության մասին, որոնք, նրա խոսքով, վերջին տարիներին բավականաչափ ակտիվացել են: Ըստ Նախագահի, իրավական ոլորտում ևս հարաբերությունների զարգացմամբ երկու բարեկամ երկրների միջև համագործակցությունն ավելի ամբողջական կդառնա:
Չեխիայի ՍԴ նախագահը բարձր է գնահատել Հայաստանի ՍԴ-ի հետ ձևավորված համագործակցությունը և ընդգծել, որ Հայաստանը՝ որպես եվրոպական քաղաքակրթության օրրան, միայն հարգանք է առաջացնում, և Չեխիայում պատրաստակամ են հայ գործընկերների հետ խորացնել առկա փոխգործակցությունը:
Պավել Ռիխետսկին ՀՀ Նախագահին ներկայացրել է դեռևս 1920 թվականին հիմնված Չեխիայի ՍԴ-ի անցած ճանապարհը, ձեռքբերումները, երկրի սահմանադրական արդարադատության ներկայիս համակարգը և այն կատարելագործելու համար դեռևս առկա խնդիրները:
Հանրապետության Նախագահը փոխադարձաբար հյուրին ներկայացրել է ՀՀ սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացը, այդ ճանապարհին եվրոպական կառույցների հետ սերտ համագործակցությունը, ինչպես նաև մեր երկրի համար հիշյալ բարեփոխումների կարևորությունն ու նպատակը:

Armenian president receives Chief Justice of the Constitutional Court of Czech Republic
Armenian President Serzh Sargsyan received on Tuesday Mr Pavel Rychetský, Chief Justice of the Constitutional Court of the Czech Republic, who arrived in Armenia at the invitation of his Armenian counterpart Gagik Harutyunyan.
Armenia’s leader highlighted frequent mutual visits in the context of cooperation and exchange of experience. Such visits afford opportunities for free discussions of professional issues and exchange of views on problems of constitutional law. Mr Sargsyan commended Mr Rychetský’s visit to Armenia at the current stage of constitutional reforms in the country as other countries’ experience, especially to that of European states, is of importance for Armenia.
President Serzh Sargsyan also commended the bilateral relations and cooperation in various areas, which has intensified in recent years. The two friendly nations will establish comprehensive legal cooperation as well, the president said.
Mr Rychetský commended cooperation with Armenia’s Constitutional Court. The Czech Republic is willing to deepen cooperation with its Armenian partners.
President Serzh Sargsyan informed Mr Rychetský of the process of constitutional reforms in Armenia, close cooperation with European structures and significance of the reforms.