Ռոստելեկոմը և ZTE կորպորացիան հայտարարել են համապարփակ և երկարաժամկետ համագործակցության մասին
Այսօր Ռոստելեկոմը և ZTE կորպորացիան պաշտոնապես հայտարարել են Հայաստանում ռազմավարական համագործակցության մասին՝ այդ նպատակով «Հաղորդակցություն ոլորտի բարեփոխուման նպատակով» խորագիրը կրող միջազգային ֆորումի շրջանակներում կազմակերպված մամլո ասուլիսի ընթացքում: Այս մասին հայտնում են Ռոստելեկոմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Մասնավորապես նշվել է, որ համագործակցությունն իրականացվելու է IPTV/OTT (Over the Top) ինտերակտիվ պլատֆորմի ձևավորման, ամպային նորագույն տեխնոլոգիական լուծումների (Cloud Technologies), տվյալների փոխանցման գերհզոր համակարգերի ներդրման ու զարգացման շուրջ, որոնք աննախադեպ են հայաստանյան շուկայում: Շատ շուտով Ռոստելեկոմը կգործարկի իր IPTV/ОТТ ինտերակտիվ պլատֆորմը նոր լուծումներով ու ծառայություններով։
«Նշված տեխնոլոգիաների շնորհիվ ամենաարդիական լուծումները հասանելի կդառնան Ռոստելեկոմի հայաստանյան սպառողներին և հնարավորություն կընձեռեն վայելելու ողջ աշխարհում արդեն իսկ տարածված ծառայություններն ու հնարավորությունները հեռուստացույցի էկրանից: Ռոստելեկոմը հավատարիմ է մնում իր որդեգրած հաճախորդամետ քաղաքականությանը և շարունակում է խոշոր ներդրումներ իրականացնել բաժանորդների համար առավել բարձրորակ ու հարմարավետ ծառայությունների մատուցման ուղղությամբ»,- նշել է Ռոստելեկոմ Հայաստանի Գլխավոր տնօրեն Հայկ Ֆարամազյանը:
ZTE կորպորացիան հանդիսանում է աշխարհի խոշորագույն ՏՏ և հեռահաղորդակցության լուծումներ արտադրողներից մեկը։ Կորպորացիան իր IP հեռուստատեսության լուծումներով համարվում է համաշխարհային առաջատար և համակարգը ներդրված է ավելի քան 20 երկրներում շուրջ 18 մլն բաժանորդներով։ Այդ երկրների թվում են ԱՄՆ, Չինաստանը, Շվեյցարիան, Բուլղարիան, Բելառուսը, Սինգապուրը, Ինդոնեզիան, ԱՊՀ մի շարք երկրներ։
«ZTE կորպորացիայի անունից ուրախ եմ տեղեկացնել, որ համագործակցում ենք Ռոստելեկոմի հետ և ընկերության հիմնական մատակարարն ենք հանդիսանում IP հեռուստատեսության, ամպային և տվյալների փոխանցման գերարագ ցանցային լուծումների ուղղություններով։ Ռոստելեկոմը հայաստանյան ամենադինամիկ ու ամենաարագ աճող օպերատորն է և շուտով մենք հանրությանը կներկայացնենք մեր համատեղ տեխնոլոգիական լուծումները, որոնք աննախադեպ են շուկայում»,- նշել է ZTE կորպորացիայի ԱՊՀ գծով փոխնախագահ Չյանգ Յոնգը։
Ընկերությունը համարվում է հեռահաղորդակցության ծառայությունների առաջնակարգ և ամբողջական շղթա ունեցող արտադրողն աշխարհում ինչպես անլար և հիմնական ցանցային համակարգերի (Wireless and Core Network), տվյալների օպտիկական փոխանցումների (data optical transmission), ամպային տեխնոլոգիաների մշակման և ներդրումների, այնպես էլ մի շարք այլ ուղղություններով:

Ростелеком и ZTE объявили о стратегическом сотрудничестве в Армении
Ростелеком и корпорация ZTE официально объявили о стратегическом сотрудничестве в Армении. 30 июня на пресс-конференции в рамках медиа-форума «Общение с целью улучшения коммуникационной сферы» было отмечено, что сотрудничество будет осуществляться вокруг формирования интерактивной платформы IPTV/OTT (Over the Top), новейших облачных технологий (Cloud Technologies), внедрения и развития сверхмощных систем передачи данных, которые не имеют аналогов на армянском рынке.
В ближайшем будущем Ростелеком запустит свою интерактивную платформу IPTV/OTT с новыми решениями и услугами.
«Благодаря указанным технологиям самые актуальные решения станут доступными для армянских абонентов Ростелекома и предоставят возможность пользоваться с экранов телевизоров услугами и возможностями, распространенными уже по всему миру.  Ростелеком, оставаясь верным своей клиентоориентированной политике, продолжает целевое инвестирование в повышение качества и удобства предоставляемых услуг", - заявил гендиректор Ростелекома в Армении Айк Фарамазян.
Корпорация ZTE является одним из крупнейших мировых производителей ИТ и телекоммуникационных решений. Корпорация со своими решениями IP телевидения считается мировым лидером, и система внедрена в более чем 20 странах с порядка 18 млн.  абонентов. В числе этих стран США, Китай, Швейцария, Болгария, Беларусь, Сингапур, Индонезия, ряд стран СНГ.
"Рад сообщить от имени корпорации ZTE, что мы сотрудничаем с Ростелеком и являемся основным поставщиком компании по решениям IP телевидения, облачных технологий, сетей передачи данных. Ростелеком - самый динамично и быстро развивающийся армянский оператор, и скоро мы представим общественности наши совместные технологические решения, которые беспрецедентны на рынке", - заметил вице-президент корпорации ZTE по странам СНГ Чанг Йонг.
Компании предоставляет полные и комплексные телекоммуникационные услуги разработки и внедрения беспроводных и основных сетевых программ (Wireless and Core Network), оптической передачи данных (data optical transmission), облачных технологий по всему миру.