Ա. Եպիֆանցև. Հենց Բաքուն է անընդհատ հրահրում հրաձգություններն ու բախումները
Լարվածությունը առկա է այն պատճառով, որ ավարտվեց այն շրջանը, երբ Ադրբեջանին ձեռնտու չէր լարել իրավիճակը հակամարտության գոտում՝ Եվրոպական խաղերն ավարտվեցին: Եվ հիմա տարածաշրջանը վերադառնում է այն վիճակին, ինչ եղել է մինչ այդ: Եվ սա կարելի է բնութագրել իբրև Հայաստանի և Ադրբեջանի հակառակ  ձգտումների իրավիճակ: Այս մասին Facebook-յան իր էջում գրառել է ռուս հայտնի քաղաքագետ Անդրեյ Եպիֆանցևը:
«Հայաստանը տարածք ունի և այդ իսկ պատճառով իր համար շատ կարևոր է ոչ միայն այն պահպանել, այլև ցույց տալ, որ այդտեղ տիրում է խաղաղություն, ինչը կօգնի դրա ճանաչման գործում: Հետևաբար, Հայաստանը փորձում է խուսափել ռազմական գործողություններից, անգամ նվազագույն դրսևորումներով և առաջնորդվում իր համար շահավետ հումանիստական՝ «Կարևորը, որ պատերազմ չլինի» սկզբունքով:
Ադրբեջանը գտնվում է լրիվ այլ վիճակում: Նրան ձեռնտու է ցույց տալ հակառակ պատկերը, այն է՝ տարածաշրջանը, որը պահում են հայկական զինված ուժերը, անընդհատ  փոթորկում է, այնտեղ ռազմական բախումներ են տեղի ունենում, իսկ սա նշանակում է, որ խնդիրը հարկավոր է լուծել: Այս նպատակով Ադրբեջանին հարկավոր է միջազգային հանրության ուշադրությունը սևեռել Ղարաբաղի վրա, ինչը  վերջին երկու տարիներին՝ Ուկրաինայի, Հունաստանի, Իրաքի, «Իսլամական պետության» և այլնի պատճառով դժվար է դարձել: Հետևաբար, հենց Բաքուն է անընդհատ հրահրում հրաձգություններն ու բախումները, որում կողմերը մեղադրում են միմյանց:
Եթե Բաքվի այս կուրսը նրանում է, որպեսզի սեփական դիրքորոշումը պահի ու հրաժարվի Երևանի հետ կոմպրոմիսից, ապա այս քաղաքականությունը իրավիճակի կառավարման միակ գործիքներից մեկն է, որ մնացել է Ադրբեջանին: Միաժամանակ, այս կուրսը կարող է շատ վտանգավոր լինել: Հիշենք, հենց դրան դիմեց Միխեյիլ Սաակաշվիլին, երբ նույն ձև թեժացնում էր իրավիճակը Աբխազիայում և Հարավային Օսիայում 2004-2008թթ-րին»,- մասնավորապես գրառել է Եպիֆանցևը:

А.Епифанцев: Именно Баку исподволь инициирует определенные перестрелки и столкновения
Обострение произошло потому, что закончился период, в который Азербайджану было невыгодно раскачивать ситуацию в зоне конфликта, а именно – Европейские игры и сейчас регион возвращается к тому состоянию, которое в нем наблюдалось до этого. Это состояние можно охарактеризовать диаметрально противоположными стремлениями Армении и Азербайджана. Об этом на своей страничке в Facebook написал российский политолог Андрей Епифанцев:
‘’Армения владеет территорией и поэтому ей очень важно не просто удержать ее, но и показать, что на ней установился мир и спокойствие, что может помочь в ее легализации. Следовательно, Армения пытается избежать боевых действий, даже в минимальном размере и исходит из выгодной для себя в этом случае гуманистической формулы ‘’Главное,  чтобы не было войны’’.
Азербайджан находится в ином положении. Ему выгодно показать обратную картину: что регион, удерживаемый армянскими войсками постоянно лихорадит и там идут военные столкновения, а значит проблему надо решать. С этой целью ему необходимо привлекать к Карабаху внимание международного сообщества, что в последние два года – с фокусом на Украину, Грецию, ИГИЛ, Ирак и т.д. становится трудно сделать. Соответственно, именно Баку исподволь инициирует определенные перестрелки и столкновения, в которых потом стороны обвиняют друг друга.
Если курс Баку заключается в настаивании на своей позиции и отказе от достижения компромисса с Ереваном, то данная политика является одним из немногих остающихся для него инструментов управления ситуацией. Вместе с тем, этот курс может быть опасен. Вспомним, что именно к нему прибег Михаил Саакашвили, когда точно также раскачивал ситуацию в Абхазии и Ю. Осетии с 2004 по 2008 года’’.