«Կոտրելով լռությունը». Ալան Ուայթհորն. Ուզում եմ, որ երեխաներս ու թոռներս ապրեն ավելի լավ՝ առանց ցեղասպանությունների աշխարհում
29/07/2015 09:53
Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի հետ կապված՝ Aysor.am-ը ներկայացնում է հատուկ նախագիծ, որի շրջանակներում անդրադառնում ենք  մշակութային, գիտական, հասարակական նախագծերին: Այսօր զրուցել ենք կանադահայ բանաստեղծ և գիտնական, Կանադայի Թագավորական ռազմական քոլեջի (Քենսինգթըն) պրոֆեսոր Ալան Ուայթհորնի հետ: Նա մի շարք գրքերի հեղինակ է` «Արդար բանաստեղծություններ. անդրադարձ Հայոց եղեռնին», «Նախնիների ձայները. ինքնություն, ազգային արմատներ և վերհիշելով եղեռնը», «Հայոց եղեռնը. դիմակայություն անտարբերության իներցիային» և այլն:
Նշենք, որ նրա բանաստեղծությունները մեջբերվել են Կանադայի կառավարության կողմից՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը նվիրված խորհրդարանական քննարկումների ժամանակ: Ալան Ուայթհորնը Երևանում էր «Գրական տապան 2015»-ի շրջանակներում:
-Պարոն Ուայթհորն, հիշու՞մ եք՝ ինչպես առաջին անգամ իմացաք, լսեցիք  Հայոց ցեղասպանության մասին:
-Իմ մայրը հայ է (ժպտում է- հեղ.): Մեծ մայրս՝ տատիկս, Ցեղասպանությունից է փրկվել: Նա մոտ 10  տարի ապրել է փախստականների ճամբարում ու ամբողջ կյանքում այդպես էլ երբեք չի իմացել իր իրական անունն ու տարիքը: Փրկվելուց հետո նա հայտնվել է Հունաստանում ու որդեգրվել հայկական ընտանիքի կողմից: Հետագայում ծնվել է մայրս:
Եթե անկեղծ լինեմ՝ մայրս գրեթե երբեք չէր պատմում Հայոց ցեղասպանության մասին իր լսած պատմությունները:  Ավելի շատ բան իմացել եմ, օրինակ, մորաքրոջիցս:
Հիշում եմ՝ 1980-ականներին, երբ ես սկսեցի Ցեղասպանության հետ կապված ուսումնասիրությունները՝ դա անում էի անձամբ ինձ համար: Հասկանալու համար, թե ինչպես է եղել այդ ամենը: Հիշում եմ՝ հիմանակնում գտնում ու կարդում էի համաշխարհային ու կանադական մամուլ, որը տպագրվել էր 1915 թ.-ին:
-Ուսումնասիրությունները սկսելուց հետո ո՞րն էր առաջին բացահայտումը Ձեզ համար:
-Կար նման բացահայտում: Հստակ հիշում եմ, որ շատ զարմացած էի այն փաստով, թե որքան շատ էին գրում տեղի ունեցող Ցեղասպանության մասին հենց 1915թ.-ին: Օրինակ՝ The New York Times-ում, Տորոնտոյի թերթերում: Ես զարմացած էի, թե նույնիսկ այն ժամանակ ինչ տեղեկացված էր աշխարը՝ թերթերից, հեռագրերից, միսիոներներից, դեսպաններից: Տեղեկացված էր ու լռում էր:
Այսպիսով ես հավաքեցի իմ բոլոր ուսումնասիրությունները մեկ փաթեթի մեջ և ուղարկեցի այն լրատվամիջոցներին: Այդպես էլ սկսվեց իմ կարիերան: Ինձ սկսեցին հրավիրել մամուլի ասուլիսների, քնանրկումների: Դրանից հետո ես հրատարակեցի 5 գիրք՝ Հայոց ցեղասպանության թեմայով: Դրանցից երեքը բանաստեղծությունների ժողովածուներ են, իսկ մյուս երկուսում տեղ են գտել էսսեներ:
Ամենավերջին գիրքս Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ առաջին հանրագիտարանն է, որն ավելի քան 400 էջ ունի: Դրանում տեղ են գտել Հայոց ցեղասպանության մասին ականատեսների պատմությունները, 1915 թ.-ի փաստաթղթերը, ժամանակագությունը՝ ամեն բան Ցեղասպանության մասին: Նախատեսվում է նաև, որ բացի տպագրվածից կլինի նաև այս հանրագիտարանի էլեկտրոնային տարբերակը:
Այնպես որ՝ աշխատում եմ, չնայած նրան, որ մոտ 7 տարի առաջ թուրքական կառավարությունը փորձեց լռեցնել ինձ:
-Ինչպե՞ս:
-Մի քիչ դժվար է հիմա խոսել այդ մասին: Կա ինֆորմացիա, որը հրապարակային չէ: Ընդհանուր առմամբ ավելի կարևոր է այն, որ ինձ լռեցնելու փորձին ի պատասխան՝ ես հրատարակեցի մի նոր գիրք (ժպտում է-հեղ.):
Այն Ցեղասպանության թեմայով բանաստեղծությունների ժողովածու էր ու իմ խոսքն այն մասին, որ՝ ո′չ, ես չեմ լռելու:
-Խոսեցիք Ձեզ լռեցնելու փորձի մասին: Իսկ հանդիպե՞լ եք ազգությամբ թուրք Ձեր գործընկերների հետ: Գիտական շրջանակների մարդկա՞նց, ովքեր չեն ժխտում տեղի ունեցածը:
-Ես աշխատել եմ ցեղասպանագետների հետ ամբողջ աշխարհից, այդ թվում՝ թուրքերի հետ: Շատ լավ գիտեմ Թաներ Աքչամին: Շփվել եմ նաև թուրք քաղաքացիական ակտիվիստների հետ: Շատ թուրք գիտնականների հետ միասին դասավանդել եմ հայկական ամառային դպրոցում: Նաև աշխատել եմ շատ երիտասարդ ուսանողների, այդ թվում՝ թուրքերի հետ, ովքեր ունեին մագիստրական կամ ասպիրանտական աստիճան և մենք շարունակեցինք զրուցել Հայոց ցեղասպանության մասին նույնիսկ մեր դասերից հետո:
Գիտեք, ցեղասպանության մասին նրանց գիտելիքները դժվար է ընդհանրացնել: Անհատական էր այդ հարցը՝ ոմանք շատ տեղեկացված էին, ոմանք՝ ոչ այդքան: Եթե ամբողջացնեմ՝ այդ երկու շաբաթանոց դասընթացի հիմնական նպատակը հենց տեղեկացնելն էր՝ Հայոց ցեղասպանության մասին՝ ընդհանուր ցեղասպանությունների կոնտեքստում:
- Հայոց ցեղասպանությունը 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունն էր ու, ցավոք, ոչ վերջինը:  Հաճախ ասում են՝ ինչպես հայերից սկսվել է, այնպես էլ՝ հայերը պետք է վերջակետ դնեն:  Այն առումով, որ  հայերը շատ անելիք ունեն ոչ միայն սեփական ցեղասպանության ճանաչման, այլև՝ առհասարակ ցեղասպանությունների կանխարգելման տեսանկյունից: Ի՞նչ եք Դուք կարծում, ու արդյոք հայերն իսկապես պե՞տք է ստանձնեն այդ, այսպես ասած, միջազգային դատավարի դերը:
-Երկու բան կցանկանայի ասել: Նախ այն, որ Հայոց ցեղասպանությունը պետք է համարել 20-րդ դարի ոչ թե առաջինը այլ՝ առաջիններից մեկը, քանի որ դրանից առաջ եղել է ևս մեկ ցեղասպանություն Գերմանիայի կողմից:
Բացի այդ, Հայոց ցեղասպանությունը՝ այո, չեղավ նաև վերջինը, որովհետև մինչև հիմա էլ թուրքերը չեն շարունակում սպանել, բայց շարունակում են ժխտել իրենց սպանությունները: Ու սա էլ Ցեղասպանություն է:
Ցեղասպանություն վերապրած ցանկացած ազգ՝ լինի դա հայ, լեհ, հրեա, պետք է կարողանա ներկայացնել իր ազգի պատմությունը և դրանով իսկ կանխարգելել հետագա ցեղասպանությունները:
Հայաստանն ու Երևանը պետք է կարևոր դեր խաղան ցեղասպանությունների կանխարգելման, մարդու իրավունքների իրազեկման գործում: Օրինակ՝ պետք է որոշակի դասընթացներ լինեն, որոնց ժամանակ ուսանողները կտեղեկացվեն այս ամենի մասին: Ինձ խնդրել էին անցկացնել նման դասընթաց, սակայն ես այնքան էի զբաղված այս հանրագիտարանի ստեղծմամբ, որ ուղղակի ժամանակի պատճառով չկարողացա: Միգուցե 101-րդ տարելիցին հնարավոր կլինի ավելի բարձրացնել իրազեկվածությունն այս հարցի շուրջ:
-Հաճախ ասում են՝ 100-րդ տարելիցը ջրբաժան է, սահման, որով ցավից պետք է անցում կատարել իրական պայքարի:
-Գիտեք, ես կարծում եմ՝ այդ ցավը, սուգը միշտ էլ կլինեն: Բայց այս տարվանից հետո էլ մենք պիտի շարունակենք սովորել, փնտրել, հասկանալ ու սովորեցնել նաև մյուսներին:
-Որպես ամփոփում՝ Ձեր նոր աշխատանքների մասին:
-2015 թ.-ից հետո ես խոստացել եմ կնոջս, որ մի փոքր կհանգստանամ (ծիծաղում է-հեղ.): Բայց նա գիտի նաև իրականությունը, որ ես, միևնույն է, գրելու եմ ու սովորեցնելու եմ Հայոց ցեղասպանության մասին: Ես այս պահին խոսում եմ նաև որպես հայրիկ ու պապիկ: Ես ուզում եմ, որ երեխաներս ու թոռներս ապրեն ավելի լավ աշխարհում, աշխարհում՝ առանց ցեղասպանությունների: Այնպես որ, ես չեմ կարող լռել ու չեմ կարող ուղղակի հանգստանալ: Շարունակելու եմ աշխատել:

«Нарушая молчание». Алан Уайтхорн: Хочу, чтобы мои дети и внуки жили в лучшем мире, мире без геноцидов
29/07/2015 21:40
В связи с 100-летней годовщиной Геноцида армян Aysor.am представляет специальный проект, в рамках которого обращается к реализуемым в эти дни культурным, научным, общественным мероприятиям. Наш сегодняшний собеседник – канадский поэт и научный деятель армянского происхождения, профессор Королевского военного колледжа Канады Алан Уайтхорн.
Он автор ряда книг – «Справедливые стихотворения: обращение к Геноциду армян», «Голоса предков: самосознание, национальные корни и вспоминая Геноцид», «Геноцид армян: противостояние инерции безразличия» и др.
Алан Уайтхорн находился в Ереване в рамках мероприятия «Литературный ковчег 2015».
- Господин Уайтхорн, как Вы впервые узнали о Геноциде армян?
- Моя мать армянка. Бабушка спаслась от Геноцида. Около 10 лет она жила в лагере для беженцев, и так и не узнала свое настоящее имя и дату рождения. Она оказалась в Греции, где ее удочерила армянская семья.
Моя мать почти никогда не рассказывает об услышанных ею историях о Геноциде. Больше я узнал от своей тети.
В 80-ых гг., когда я начал исследования по вопросу Геноцида, то делал это для себя, чтобы понять, как это произошло. В основном, читал канадскую и международную прессу 1915 года.
- Что стало для Вас открытием после начала исследований?
- Меня очень удивило, как много писали о Геноциде в 1915 году. К примеру, в The New York Times, изданиях Торонто. Я был удивлен уровнем информированности мира от газет, телеграмм, миссионеров, послов. Был удивлен уровнем информированности и молчанием.
Я собрал все мои изучения в единый пакет и отправил СМИ. Так началась моя карьера. Меня начали приглашать на пресс-конференции, обсуждения. После этого я опубликовал 5 книг по теме Геноцида армян. Три книги – сборники стихов, в две книги вошли эссе. Последняя книга в 400 страниц – первая энциклопедия о Геноциде армян. В нее вошли свидетельства очевидцев, архивные документы, хронология событий. Планируется подготовка электронной версии энциклопедии. Работа продолжается, несмотря на то, что около 7 лет тому назад правительство Турции пыталось заставить меня замолчать.
- Каким образом?
- Немного трудно сейчас говорить об этом. Есть информация, которая не подлежит огласке. Важно то, что в ответ на эту попытку я опубликовал новую книгу. Это сборник стихов на тему Геноцида армян, мое слово о том, что я не собираюсь молчать.
- Встречались ли Вы с турецкими коллегами, представителями научных кругов, которые не отрицают факт Геноцида армян?
- Я работал с геноцидологами со всего мира, в том числе с турками. Очень хорошо знаю Танера Акчама. Общался также с турецкими гражданскими активистами. Со многими турецкими научными деятелями преподавал в армянских летних школах. Также работал со студентами, в том числе турецкими, с магистрами и аспирантами, с которыми говорили о Геноциде армян и после наших уроков.
Их знания о Геноциде трудно обобщить. Некоторые были хорошо осведомлены, другие – не очень. Цель этих двухнедельных курсов – информирование о Геноциде армян в контексте явления геноцидов.
- Геноцид армян был первым в 20 веке и, к сожалению, не последним. Часто говорят, что с армян все началось – армяне и должны положить конец этому. Как Вы считаете, должны ли армяне взять на себя роль международного судьи, пресечь повторение подобных события в будущем?
- До сих пор геноцид продолжается, поскольку турки продолжают отрицать факт убийств. Это тоже геноцид. Переживший геноцид любой народ должен рассказать, представить свою историю, чтобы пресечь дальнейшие геноциды.
Армения должна сыграть важную роль в пресечении геноцидов. Необходимо проинформировать как можно больше людей, организовать курсы, где студентам будут об этом рассказывать.
- Говорят, что 100-летие – некий рубеж, граница, через которую, преодолев боль, необходимо перейти к реальной борьбе.
- Думаю, что эта боль, траур будут всегда. Но и в дальнейшем мы должны продолжать учиться, искать, понимать и учить других.
- Какие у Вас планы на будущее?
- Я обещал жене, что немного отдохну после 2015-го (смеется – ред.). Но она знает, что все равно я продолжу писать и рассказывать о Геноциде армян. Я говорю также как отец и дедушка. Хочу, чтобы мои дети и внуки жили в лучшем мире, мире без геноцидов. Так что, не могу молчать и не могу просто отдыхать. Продолжу работать.